Přeskočit na obsah

Diskuse k Wikiknihám:Hlavní strana

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikiknih
Poslední komentář: před 3 lety od uživatele Nefronus v tématu „Šablony

Tato stránka slouží pouze k diskusi o stávající Hlavní straně.

Máte-li komplexnější návrh na úpravu Hlavní strany, vložte ho jako novou podstránku do Wikiknihy:Návrhy Hlavní strany.

Máte-li připomínku k nějaké z vložených měnitelných sekcí (Kniha měsíce nebo Přehled knih), směřujte své připomínky do tamních diskusí.

S ostatními příspěvky netýkajícími se Hlavní strany se obracejte na komunitu na Portálu Wikiknih.

Přesun materiálů z en Wikibooks[editovat zdroj]

Začal jsem přesouvat české materiály z anglické wikibooks sem. Kdo s tím chcete pomoci, beze všeho. Pokud nevíte jak se s Wikibooks pracuje, prostudujte si nápovědy k wikipedii, je to prakticky totéž, pouze jiná doména. Woodcraft 09:03, 3. 9. 2004 (UTC)

Geometrické modelování přesunuto[editovat zdroj]

Přesunul jsem celé geometrické modelování a dal jsem na originální stránky na začátek varování: Pozor, tato stránka již není aktualizovaná, byla přesunuta na nové umístění: http://cs.wikibooks.org/wiki/Geometrie -lzap-

Co to pojmenovat WikiKnihy[editovat zdroj]

jiný projekty jsou taky jakoby česky.

I just had to do some small maintenance work here. Isn't there somebody .... or preferably 2 somebody's we want to be sysop and bureaucrat at this project? If yes please hold an election. Waerth 16:35, 30. 7. 2005 (UTC)

Rozsah Wikiknih[editovat zdroj]

Krásná literatura a odborná literatura jako O původu druhů patří do Wikisource spíš než do Wikibooks. Anglická Wikibooks je určena pouze pro učebnice a příručky; ne pro jakékoliv knihy. Proto bych doporučil změnit titulní stránku českých Wikiknih tak, aby nesváděla k domnění, že krásná literatura patří do Wikiknih. Viz také Pod pramenitou lípou na Wikisource --Dan

Kategorizace článků[editovat zdroj]

Mám dojem, že současné členění nedostačuje. Je řada oborů, které tu chybí (kam dát svou seminárku z chemie??), některé naopak slučují témata dohromady. Co kdybychom "opajcli" členění z en.wikibooks.org? Jejich titulní stránka je trochu přeplácaná, ale po drobném pročištění by mohla dobře sloužit. Co si o tom myslíte? --FDominec 12:25, 22. 12. 2006 (UTC)

Však jsem říkal, že to je jen provizorní a bude to potřeba překopat :-) Jedudedek 08:55, 24. 12. 2006 (UTC)
OK, sestavme seznam sekcí, na které to rozdělíme. --FDominec 21:52, 20. 1. 2007 (UTC)

Kategorizace článků[editovat zdroj]

Rozdělení zdejších kapitol na sekce jako Biologie, Technika apod. pozvolna přestává stačit. Navrhuji toto rozdělení:

Technika, fyzika a chemie

Parní lokomotiva - Stavba kůlny - Praktická elektronika - Praktická elektronika/Výroba plošných spojů - Fullereny a nanotrubičky

Biologie a lékařství

Dichotomické klíče - Systém druhů - Masožravé rostliny a jak je pěstovat - Nervové buňky a jejich funkce - Měňavky

Počítače a internet

Linux - ReactOS - CMS made simple - Jak stahovat podcasty - DjVu

Koníčky, hry a ostatní

Wikikuchařka - Lovci pokladů - Výroba alkoholických nápojů


  
Společenské vědy

Asertivita - Maturitní otázky z literatury - Základní teologické a filozofické pojmy scholastiky - Měření času ve starém Římě

Matematika

Geometrie - Integrování/Výpočet reálných integrálů pomocí reziduové věty - Stručné shrnutí variačního počtu - Hledání extrémů funkcí více proměnných - Úvod do algebry

Jazyky

Angličtina - Esperanto - Polština - Španělština

Cestování

Zapoljarnyj

Taky můžeme dát všechno pod sebe, zachovat jediný sloupec. Co si o tom myslíte?

Vzhled je podle mne ok, ale dal bych to asi do jednoho sloupce, se dvěma je to moc široké. A vyhodil bych rovnou z hlavní strany pryč odkaz na editaci (na hlavní straně asi být nemusí, ta by měla být "čistá") --Singularity 21:02, 21. 1. 2007 (UTC)
Odkaz na editaci by tam dle mého být měl. Možná ne přímo, ale v přilehlém bloku typu "Spolupracujte! Jak přidávat články?". Běžný lame user (já také) se v těch šablonách zaplete. --FDominec 07:40, 22. 1. 2007 (UTC)
Další otázka pro dav je, jaké zvolit pořadí. Už vidím tu diskusi, jestli dřív techniku a matematiku nebo společenské vědy... --FDominec 07:54, 22. 1. 2007 (UTC)

No dav nebude tak početný, takže se snad nějak dohodnem :-) (navrhuju nechat to jak to je, aspoň prozatím). Můj návrh nové titulní stránky je zde, chce to ještě dopilovat hlavně barvičky. Takže drobné úpravy v tomto smyslu jsou vítané, zcela odlišné návrhy zakládejte na zcela odlišných podstránkách Jedudedek 15:14, 22. 1. 2007 (UTC)

Členění té staré mi připadá lepší, "Kapitoly vlevo a zbytek vpravo" bych nechal. Můj návrh je vzít součastnou hlavní stranu a kategorie nahradit návrhem od FDominec, ale ne ve dvou sloupečcích, ale v jednom --Singularity 15:48, 22. 1. 2007 (UTC)

Mám protinávrh: Uživatel:Singularity/Návrh Hlavní strany. Základní layout zůstal, jen je to přemalované. Kapitoly jsou tam současné, to je jasný, že ty by se dále upravovaly ... --Singularity 22:16, 22. 1. 2007 (UTC)

gramatika[editovat zdroj]

Na hlavni strance je : "Chybí vám v knize nějaká důležitá kapitola? Víte o ní alespoň tolik, aby to stačio na článek?" pls fix it. --88.100.84.153 09:22, 14. 9. 2007 (UTC)

Kdokoliv může tu stránku opravovat rovnou, není potřeba o to nějak žádat. Pravda, dotyčný text je skrytý v jedné ze šablon (v Wikiknihy:Hlavní strana/Kniha měsíce), z nichž se stránka sestává, takže pro lidi co to tu neznají to asi není triviální najít.  :) Ale již jsem to spravil. --Singularity 12:46, 15. 9. 2007 (UTC)

Titulní strana Wikiknih[editovat zdroj]

Současná titulní strana Wikiknih ve skutečnosti neodpovídá logikou obsahu tomu co Wikiknihy mají být a je spíše jen odnoží české Wikipedie. Doporučoval bych seznámit se s anglickou verzí.

Je třeba si uvědomit, že Wikiknihy jsou jakousi kuchyní, kde se knihy pro svou budoucí publikaci doposud pouze připravovovaly. To co je zde nazýváno (v současné chvíli) knihami, ve skutečnosti nejsou knihy, ale pouze tématické okruhy, ve kterých autoři tvoří jednotlivé kapitoly budoucích knih. Hovořit o seznamu knih tedy není na místě. Skutečné Wikiknihy vzniknou teprve "svázáním" jednotlivých kapitol Správně by tedy tuto skutečnost měla titulní strana reflektovat.

Z toho také plyne jedna důležitá věc - jednotlivé kapitoly jsou autorským dílem. Tudíž zkoumání licenčních podmínek je tak trochu mimo mísu. Autor sám ručí za to, že obsah neobšlehnul, případně zda je obsah publikován se souhlasem původního autora.

Jednotlivé kapitoly také nejsou encyklopedická hesla. Diskutovat o jejich objektivitě, podobně jako je tomu na Wikipedii tudíž není na místě. Umísťování šablony s odkazem na Wikipedii aj. mi také nepřijde příliš vhodné - šablony pak komplikují vázání těchto knih.

Zkuste tedy prosím při psaní myslet na to, že píšete knihu a ne webový interaktivní obsah. A pokuste se - máte-li již pro své téma dostatek materiálu nějakou knihu "svázat".

Woodcraft 8. 4. 2009, 11:54 (UTC)Odpovědět


Wikimania 2015 scholarships[editovat zdroj]

Dear Wikimedians,

Wikimedia Polska Association will fund up to two international scholarships to this year's Wikimania conference, to take place in Mexico City, on July 15-19, 2015, covering air fare, conference fee, accomodation and insurance. See here for information on how to apply for the scholarship, what the requirements are and how to contact us. Feel free to distribute this message to any relevant Wiki pages and mailing lists. On behalf of the WIkimedia Polska Scholarship Commitee, Wpedzich (diskuse) 24. 2. 2015, 19:51 (UTC)Odpovědět

Dear Wikimedians, Wikimedia Polska Association has made a decision to fund two more scholarships for this year’s Wikimania, to be hosted in Mexico City 15-19 July 2015. The procedure is identical to the one described here, so if you have not applied, but meet the criteria and would like to attend WIkimedia’s biggest international event, please submit your application until April 23, midnight. Kind regards, Wpedzich (diskuse) 19. 4. 2015, 08:35 (UTC)Odpovědět

Wikimania 2016 scholarships[editovat zdroj]

Dear Wikimedians,

As every year, Wikimedia Polska Association is accepting scholarship requests for this year’s Wikimania, to be held at the Italian town of Esino Lario, June 22-28. The scholarship encompasses travel expenses, accomodation, insurance and the possible conference fee. Please submit your requests by email to wikimania@wikimedia.pl from March 14, 00:00:01 (CET) by March 27, 23:59:59 (CET). Up to two international scholarships will be funded. The scholarship request, submitted in English or Polish, ought to contain:

  • short description of your activity within the Wikimedia movement, your real name, your global username or local usernames, Wikimedia activity outside project editing (including local chapter activity), prior input into the Wikimedia conferences, especially international ones;
  • information about your desired participation in the conference: planned or submitted lectures or other activities during Wikimania or its associated events;
  • information about your forecast activity in pre- and post-conference activities, with the justification for participating in these non-core conference activities;
  • declaration of your command of English sufficient to actively participate in the conference;
  • information about the international airport closest to your place of residence;
  • declaration of being 18 years or older; in case of younger applicants, 16-18, a scan of a parent’s or legal guardian’s consent to the participation in the conference;
  • the information on citizenship(s) held;
  • agreement to provide and process your personal data (name, address, bank account details, passport number) if the scholarship is granted. Please, do not provide these personal details in the application itself, apart from your real name.

On the behalf of the Scholarship Commitee, Wpedzich (diskuse) 13. 3. 2016, 20:11 (UTC)Odpovědět


Wikimania 2017 scholarship programme[editovat zdroj]

Following the tradition of previous years, Wikimedia Polska Association has launched the ’’’Wikimania 2017’’’ scholarship programme. One international scholarship will be awarded this year, for the conference which will take place in Montreal, Canada, August 9-13. If you meet the requirements described in the ruleset, you may submit your application by April 7, 2017 to the email address provided in the ruleset. With kind regards, Wojciech Pędzich (diskuse) 21. 3. 2017, 17:43 (UTC)Odpovědět

Šablony[editovat zdroj]

Dobrý den, pokoušel jsem se sem něco zařadit, ovšem narazil jsem na určité potíže se šablonami. Např. v šabloně Infobox různé součásti pořádně nefungují (např. obrázky). Pokoušel jsem se o editaci, ale bez úspěchu stran vyznání se v kódu. Obecně se zdá, že se tu moc lidí nepohybuje. Neexistuje třeba způsob, jak používat šablony přímo z anglické/české Wikipedie, kde jsou pořádně zdokumentované a funkční? Díky, --Nefronus (diskuse) 27. 3. 2021, 12:21 (UTC)Odpovědět

Wikijunior[editovat zdroj]

Nechtěl byněkdo víc pracovat na českém Wikijuniorovi? Já můžu akorát udělat kategorii Abeceda a do ní udělat abcedu a abecedu s jídlem atd. jako je to na anglické Wikibooks, a také bych tam přiřadila tuto knihu. Takže tak. Ale potřebovala bych Souhlas alespoň jednoho správce Uživatel:Jedudedek Uživatel:Danny B. Uživatel:Tchoř

Tady je seznam vhodných témat na Wikijunior Témata na Wikijunor