Přeskočit na obsah

CMS made simple

Z Wikiknih

CMS made simple ( v překladu něco jako CMS udělaný jednoduše či jednoduchým) je open source redakční systém (content management system), který se zaměřuje na snadnost používání. Integruje FCKeditor, automaticky generuje menu, umožňuje nastavit práva jednotlivým uživatelům i skupinám, podporuje doplňkové moduly a tagy a umožňuje také upravit si vzhled editací šablon. A především podporuje hned po instalaci poměrně dobře češtinu!

Takto vypadá web vytvořený pomocí CMS made simple ihned po instalaci.

Systémové požadavky[editovat | editovat zdroj]

Instalace[editovat | editovat zdroj]

 1. Stáhněte si poslední stabilní nebo vývojovou verzi.
 2. Rozbalte adresář na pevný disk a nahrajte ho na server, kde chcete systém používat.
 3. Nyní je třeba změnit práva zápisu do následujících adresářů a v nich obsažených souborů na 777. Nevíte-li, o čem je zde řeč, přečtěte si např. tento článek.:
  • tmp/templates_c
  • tmp/cache
  • uploads
  • uploads/images
 4. V editoru čistého textu (v MS Windows např. Poznámkový blok, nikoliv MS Word) vytvořte prázdný soubor a nazvěte ho config.php. Ve Windows je přitom třeba dávat pozor na skryté přípony souborů. (zkontrolujte si sami: Ve složce, kde máte soubor config.php klepněte na nabídku Nástroje. Zde vyberte položku Možnosti složky a v dialogu, který se objeví přejděte na kartu Zobrazit, kde nesmí být zaškrtnuta položka Skrýt příponu známých typů souborů).
 5. Tento soubor nahrajte do stejné složky jako předtím CMS. Nastavte práva pro zápis na 666 ( nebo vyšší).
 6. Vytvořte prázdnou databázi. U většiny webhostingů k tomu můžete použít maximálně intuitivní nástroj PHPMyAdmin. Tato databáze může mít jakékoliv jméno. Pro další krok instalace je třeba zapamatovat si údaje pro přístup do databáze a jméno, které jste právě vymysleli.
 7. V prohlížeči přejděte na stránku: http://www.vasestranka.example/(případně adresář, v němž je umístěn CMS). Pokud to nepomůže, zkuste také http://www.vasestranka.example/(případně adresář, v němž je umístěn CMS)/install/install.php
 8. Na první stránce vlastní instalace program ověří, že je všechno připraveno. Pokud ne, zkontrolujte ještě jednou práva pro zápis.
 9. Na další stránce průvodce je třeba nastavit si výchozí údaje pro používání administrátorského účtu. Můžete sem vepsat cokoliv, v každém případě si to však dobře zapamatujte.
 10. Na další obrazovce se po Vás boudou chtít údaje o databázi. Vyplňte podle nastaveného/zjištěného v kroku 6. Pokud něco nebude fungovat, zkuste najít nápovědu ke svému webhostingu, kde byste se měli dozvědět potřebné údaje.
 11. Na další stránce se dozvíte, zda celá instalace proběhla úspěšně. Pokud ano, gratuluji!
 12. Pomocí FTP klienta nastavte práva pro zápis do config.php na 444, což zamezí dalším zlovolným úpravám.
 13. Nyní se podívejte na vaši novou úvodní stránku, kterou najdete na adrese: http://www.vasestranka.example/(případně adresář, v němž je umístěn CMS).

Konfigurace[editovat | editovat zdroj]

Dopíšu někdy příště. Budete-li mít zájem spolupracovat na tvorbě tohoto manuálu, napište mi prosím na mou diskuzní stránku.

Co uvidíte na vygenerovaných stránkách - ty největší základy[editovat | editovat zdroj]

Následující text se snaží být víceméně doslovným překladem oficiálního textu, který najdete na svých stránkách po instalaci systému. Najdete v něm základní popis možností systému.

Home - Doma[editovat | editovat zdroj]

Gratulujeme! Právě jste získali plně funkční instalaci systému CMS Made simple a jste téměř připraveni k výstavbě svých stránek. Ale nejdříve byste měli kliknout sem, pro kontrolu, zda vaše stránky potřebují upgrade databáze. Jestliže jste si jistí, že vše je aktuální, pak se můžete vrhnout na vlastní vývoj stránek!

Dole na této stránce najdete krátký úvodní text o základech CMS Made Simple. Zbytek stránek je věnován ukazování některých rozvržení, které mohou být vytvořeny pomocí různých modulů vytvářejících menu a jiných triků. Při jejich prohlížení si prohlížejte také zdroj, abyste viděli, jak jich bylo dosaženo.

K tomu je třeba, abyste se přihlásili jako administrátor (přihlašovacím jménem/heslem zadaným při instalaci) na vašich stránkách (http://vasestranky.neco/adresar_cms/admin).

Pokud si právě teď prohlížíte svoji přednastavenou úvodní stránku, můžete kliknout na tento odkaz.

Menus - Nabídky[editovat | editovat zdroj]

Jak vytváříte obsah, máte možnost zařazovat jednotlivé kousky obsahu do stromové struktury (s překladem této věty si nevím moc rady, můžete-li opravte mě prosím). Podle této hierarchie je pak vytvořeno menu, které můžete vidět vlevo na této stránce. Když se přihlásíte do administračního rozhraní, uvidíte tuto hierarchii obsahu, když se podíváte na stránku Obsah --> Stránky. Ke změně pořadí položek v menu používejte šipek napravo od každého kousku obsahu.

Problémy[editovat | editovat zdroj]

 • pokud je na vašem webserveru povolen safe mode, pravděpodobně se také jako já setkáte s chybou při uploadu obrázků do adresáře vytvořeného pomocí Správce obrázků. Řešení problému je poměrně jednoduché - adresáře je třeba vytvářet pomocí FTP klienta a ihned jim nastavit práva pro zápis (777). Pokud bude problém v budoucnu vyřešen, tato poznámka bude smazána.