Švédština/Starší tvary sloves
V literatuře, zejména té starší, se ještě můžeme setkat se staršími tvary sloves. Tyto tvary jsou dnes považovány za knižní či zastaralé, z oficiálních příruček byly vypuštěny polovině 20. století. Některé tvary se běžněji užívají v ustálených spojeních a frázích.
Množné číslo
[editovat | editovat zdroj]Množné číslo přítomného času
[editovat | editovat zdroj]Konzervativní spisovná norma odlišuje v přítomném čase zvláštní tvar pro množné číslo. Tento tvar je shodný s infinitivem (bez att):
- vi tala (= vi talar, mluvíme)
- ni köpa (= ni köper, kupujete)
- de tro (= de tror, oni věří)
- vi göra (= vi gör, děláme)
Sloveso vara (být) má zvláštní tvar äro (vi äro = vi är, jsme).
Množné číslo minulého času
[editovat | editovat zdroj]V minulém čase (préteritu) se dříve odlišovaly zvláštní tvary pro množné číslo u silných sloves. Tyto tvary se tvoří koncovkou -o (výslovnost [u]), přidanou k tvaru jednotného čísla. Nezřídka také dochází ke změně kmenové samohlásky:
- vi voro (= vi var, byli jsme)
- vi gingo (= vi gick, šli jsme)
Konjunktiv
[editovat | editovat zdroj]Konjunktiv neboli spojovací způsob vyjadřuje jistou podmíněnost děje. Rozlišuje se konjunktiv přítomný (prézenta), minulý (préterita) a předminulý (pluskvamperfekta). V současnosti jsou tvary konjunktivu považovány za zastaralé a jsou nahrazovány tvary oznamovacího způsobu (indikativu). Nejčastěji se s konjunktivem setkáme v ustálených frázích.
Konjunktiv prézenta
[editovat | editovat zdroj]Přítomný konjunktiv se tvoří od infinitivu nahrazením koncovky -a koncovkou -e. Vyjadřuje se jím např. přání:
- Leve konungen! = Ať žije král!
- Prisad vare Herren! = Pochválen buď Pán (Ježíš Kristus)!
- Förbanne mig! = Proklatě! Sakra! Ať se propadnu! (doslova: Ať jsem proklet(a)!)
Konjunktiv préterita
[editovat | editovat zdroj]Minulý konjunktiv má u slabých sloves (1.–3. třída) stejný tvar jako oznamovací způsob préterita (např. talade, köpte, trodde). U silných sloves se tvoří od zastaralých tvarů množného čísla (viz výše) nahrazením koncovky -o koncovkou -e:
- vara: voro – vore
- gå: gingo – ginge
- få: fingo – finge
Používá se nejčastěji k vyjádření podmínky ve vedlejších větách, kde nelze použít podmiňovací způsob (kondicionál). V současnosti se však obvykle nahrazuje tvarem oznamovacího způsobu:
- om jag vore som du = kdybych byl tebou, být na tvém místě (= om jag var som du)
- om du ginge där idag = kdybys tam šel dnes (= om du gick där idag)
- om jag finge = kdybych směl (= om jag fick)
Konjunktiv pluskvamperfekta
[editovat | editovat zdroj]Shoduje se s oznamovacím způsobem a používá se ve vedlejších větách k vyjádření minulé podmínky:
- om jag hade gjort det = kdybych to byl udělal
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Encyklopedický článek Konjunktiv ve Wikipedii