Wikikuchařka/Mléčná polévka

Z Wikiknih
Mléčná polévka
Obrázek není k dispozici
Co budeme potřebovat

Složky

Doporučené přílohy

Chléb

Do 3litrového hrnce dáme na dno syrové (nebo mražené) fazolové lusky. Lusků je tolik, aby bylo vidět dno. Zalijeme vodou. Osolíme a vhodíme 6 až 7 kuliček nového koření. Vody je tolik, abychom po chvilce povaření lusků, do jejich změknutí, mohli vhodit do hrnce na menší kostky nakrájené čtyři větší brambory. Brambory a lusky pomalu vaříme, až brambory lehce změknou.

Mezitím dáme ohřát necelý 1/2 litr mléka. Když mléko začne pěnit, odstavíme jej.

Připravíme paprikovou jíšku na zahuštění. Na dno pánvičky dáme rozpustit dvě lžíce vepřového sádla a dva tlustší skrojky másla. V pánvičce dáme osmažit na jemno nakrájenou menší cibuli. Ještě než cibule zesklovatí, nebo když už zesklovatí, zasypeme ji dvěma vrchovatými lžícemi hladké mouky. Cibuli a mouku spolu smícháme, takže mouka obalí cibulku a nasaje prakticky všechno rozpuštěné sádlo a máslo. Na velmi mírném ohni důkladně promícháme a osmahneme, tak aby byla cibule více než sklovitá, tedy měkká a sladká. Jíšku prosypeme dvěma lžičkami sladké červené papriky a důkladně promícháme. Směs necháme vychladnout, abychom ji nakonec zalili studeným mlékem a opět promíchali.

Mezitím se nám daly do varu brambory, které již lehce změkly. Zalijeme je teplým mlékem a necháváme zlehka vařit. Probublávající brambory a lusky mícháme jen jemně.

Po chvilce míchání vlijeme část připravené paprikové jíšky do hrnce s brambory a lusky, které jsme předtím zalili teplým mlékem. Opět opatrně promícháme. Čekáme až brambory dojdou úplné měkkosti. Ochutnáme a dosolíme.

Mléčná polévka se podává s čerstvým chlebem.

Související stránky[editovat | editovat zdroj]