Wikikuchařka/Falafel

Z Wikiknih
Falafel
Smažené kuličky falafelu
Co budeme potřebovat

Složky

Země původu

Arabské státy

Falafel (arabsky فَلافِل / faláfil, hebrejsky פלאפל / falafel) je populární jídlo v celém arabském středomoří. Jedná se vlastně o zeleninové karbanátky připravované z cizrny, popřípadě z fazolí.

Postup[editovat | editovat zdroj]

  1. Cizrnu namočíme přes noc a druhý den vaříme 1–1½ hodiny doměkka v dostatečném množství vody. Vodu slijeme a cizrnu necháme vychladnout. Chceme-li falafel jemnější, vychladlou cizrnu můžeme zbavit slupek.
  2. Cizrnu rozmixujeme spolu s cibulí, česnekem, řeckým kmínem, mletým koriandrem, koriandrovou a petrželovou natí. Podle chuti osolíme a okořeníme. Směs můžeme rozmixovat úplně dohladka, ale originálnější je nechat polohrubou konzistenci s drobnými kousky fazolí a cibule.
  3. Směs přikryjeme fólií na potraviny a uložíme na hodinu odstát do chladničky.
  4. Z odstáté směsi formujeme malé kuličky nebo placky a smažíme v rozpáleném oleji.
  • Pokrm lze také připravit v troubě na plechu na pečení vytřeném (nejlépe kukuřičným) olejem. Po 15 minutách pečení kuličky otočíme a pečeme dalších 15 min z druhé strany.

Servírování[editovat | editovat zdroj]

Servírujeme s arabským chlebem, salátem z čerstvé zeleniny a se studenými arabskými omáčkami. Jako omáčky se používají hummus, čili omáčka a bílá jogurtová omáčka.