Přeskočit na obsah

Chemický slovník/Titrace

Z Wikiknih
Průběh titrace

Titrace je základní technika kvantitativní chemické analýzy. Díky této metodě lze stanovit množství určité látky (nebo skupiny příbuzných látek – např. chloridy) v roztoku. Množství stanovované látky se stanovuje pomocí reakce s druhou látkou:

ANALYT + ČINIDLO → produkty

  • Jako analyt se při titraci označuje stanovovaná látka
  • Jako činidlo se označuje druhá látka, se kterou reaguje analyt
  • Produkty reakce při titraci většinou nejsou objektem zájmu

Titrace se provádí tak, že se postupně (pomalu) přikapává činidlo (o známé koncentraci[p 1]) do roztoku obsahující analyt. Takže každá kapka činidla zreaguje s analytem (rychlosti reakce může napomáhat promíchávání nebo zahřívání). V průběhu titrace bude roztok obsahovat analyt a pak také produkty. Jakmile se spotřebuje všechen analyt v roztoku, tak reakce přestane běžet, protože činidlo už nebude mít k dispozici analyt, se kterým by mohlo reagovat. Tomuto bodu se říká bod ekvivalence. Bod ekvivalence je většinou potřeba najít za pomoci indikátorů. Indikátor s činidlem zreaguje, a tím roztok výrazně změní barvu. V momentě, kdy se přidá první kapka činidla, která už nebude mít možnost reagovat s žádným analytem, způsobí tento první malý nadbytek činidla reakci s indikátorem, a tím dojde k intenzivní změně barvy v roztoku. V takovém momentě lze zjisti, kolik (objem) činidla bylo třeba k úplnému zreagování analytu a je tak možné dopočítat jeho obsah ve zkoumaném vzorku.[1] V tuzemsku se k titraci většinou využívá titrační baňky a byrety. V zahraničí se k titraci používají místo titračních baněk Erlenmeyrovy baňky s rozšířeným hrdlem, viz titrační Erlenmeyerova baňka. K jasnější vizualizaci barevného přechodu v bodě ekvivalence se používá kruhového filtračního papíru, který se vkládá pod baňku s analytem.

  1. Takovému roztoku se v rámci titrace říká odměrný roztok.
  1. Ústav chemie, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita v Brně; Střední průmyslová škola chemická Brno, Vranovská, p. o.; Lužánky – středisko volného času Brno, p. o.. Laboratorní praktikum. první. vyd. Brno : [s.n.]. 49 s. (Letní chemické soustředění.) (česky)