Přeskočit na obsah

Wikiknihy:Příprava knihy k tisku

Z Wikiknih

Vytvoření knihy (collections) je jednorázová záležitost, která vychází z předpokladu, že se její obsah již dále nebude modifikovat. "Svázat" jednotlivé stránky z wikibooks (modules) do jednoho dokumentu, který pak lze dále v distribuovat, by se tedy mělo v případě, že jsou již kompletní. Takový svazek pak lze sdílet, uložit lokálně pro pozdější použití, nebo dokonce objednat v papírové formě jako skutečnou knihu.

Vázání knihy

[editovat zdroj]

V menu po levé straně stránky jste možná v sekci vytvořit knihu zaregistrovali link "Přidat tuto stránku" (Add wiki page).

Není-li zároveň z ním v této sekci zobrazen také link "Zobrazit knihu", tak to znamená, že kniha, do níž by bylo možné stránku přidat zatím nebyla založena.

Knihu založíte tím, že stránku přidáte. Pozor! Stránka se tímto vloží do knihy v aktuálně zobrazené revizi. Budete-li tedy v budoucnu knihu dále upravovat, bude nutné stránku nejprve z knihy vymazat a pak znovu přidat.

Postupně tedy vložte do knihy příslušné stránky a pak kliknutím na link "Zobrazit knihu" se vám zobrazí stránka Kniha, kde můžete nastavit titul a podtitul, přidat názvy kapitol a přidané stránky uspořádat podle potřeby.

Kde lze najít svázané knihy?

[editovat zdroj]

Hotovou knihu pak můžete rovnou stáhnout, nebo ji uložit a sdílet na webu. Při vázání webové knihy můžete kliknutím na příslušné umístění určit, zda bude vámi svázaná kniha dostupná ve jmenném prostoru Wikiknihy , nebo ve vašem osobním jmenném prostoru. Každopádně všechny existující svázané knihy lze najít v kategorii Knihy.


Pozor, dokud není kniha uložena, nelze pracovat s jinou knihou

Změna obsahu knihy

[editovat zdroj]

Máte-li již nějakou knihu vytvořenou delší čas a stránky, které tvoří její obsah mezitím doznaly dalších změn, můžete provést úpravy tak, že knihu znovu načtete a původní revizi vložených stránek vyměníte za aktuální. (tj. zastaralou stránku z knihy vyhodíte a znovu ji přidáte )

Šablony

[editovat zdroj]

Při generování výsledného souboru mohou některé použité šablony způsobovat problémy, tím že nemusí být vhodně navrženy pro tisk, nebo může docházet k jejich špatné interpretaci. Existují proto dva způsoby jak to řešit:

Nahrazování šablon

[editovat zdroj]

"Původní šablona", která není vhodná pro tisk může být nahrazena tak, že vytvoříte jinou, alternativní šablonu s názvem "Původní šablona/Print" kde "Původní šablona" je názvem původní šablony. Obsah alternativní šablony pak bude navržen tak, aby výsledek při tisku vypadal lépe.

Vyřazování šablon

[editovat zdroj]

Šablony, které se apripori nehodí k tisku (např. navigační šablony), se musí vyřadit. Lze tak učinit buďto..

Přidáním šablony do speciální kategorie Kategorie:Systém:Netisknout
Na šablony zařazené do této kategorie nebude při generování výstupu brán zřetel

nebo..

Použitím seznamu zakázaných šablon
Šablony, na které bude odkaz ze seznamu zakázaných šablon budou rovněž ignorovány. Formát seznamu je následující:
* Šablona:Nějaká šablona
* Šablona:Zase jiná šablona

U seznamů zakázaných šablon jsem prozatím nepřišel na to, jak při tisku předhodit odpovídající seznam Woodcraft 18. 6. 2010, 09:25 (UTC)[odpovědět]

Formát uložené knihy

[editovat zdroj]

Uložená kniha je v podstatě wikistránka s obsahem

Předem bych však chtěl upozornit, že dosažený výsledek pro vás může být zklamáním, protože se stránky exportují se stylem určeným pro tisk, takže kupříkladu podobné poznámky jako tato nevyjdou asi nejlépe. Z toho co jsem vyzkoušel vyšel jednoznačně nejlépe export do PDF