Přeskočit na obsah

Chemický slovník/Vytřepávání

Z Wikiknih
Dělicí nálevka ve filtračním kruhu
Vytřepávání

Vytřepávání je jednou z nejjednodušších metod extrakce na mezifází dvou kapalin. Při použití této metody se snažíme o přechod jedné nebo více složek roztoku z jedné (nejčastěji vodné) fáze do druhé fáze (nejčastěji s vodou nemísitelné, resp. nepolární). Podmínkou možnosti využít vytřepávání je nemísitelnost, nebo aspoň velmi omezená mísitelnost, obou kapalných fází, mezi kterými vytřepávání provádíme. Velmi často se tato technika využívá i k odstraňování nečistot z extraktů apod.[1]

Postup vytřepávání

[editovat | editovat zdroj]

Vytřepávání se provádí v hruškovitých dělicích nálevkách. Dělicí nálevky se pro snazší manipulaci vkládají během vytřepávání do filtračních kruhů nebo do držáků.[1]

  1. Do upevněné dělicí nálevky s jednou ze složek, která se bude vytřepávat se pomocí nálevky nalije extrakční činidlo.
  2. Po přidání extrakčního činidla se nálevka uzátkuje a uchopí se do dlaně tak, aby dlaň jistila zátku proti vystřelení.
  3. Nálevka se poté ihned obrátí vzhůru nohama a pomocí kohoutu se uvolní případný vznikající přetlak.
  4. Po odvzdušnění se kohout opět uzavře a nálevka se za současného jištění kohoutu i zátky mírně protřepe, a poté opět odvzdušní.
  5. Tento postup je několikrát opakován.
  6. Vzniklá emulze se nechává volně oddělit ve filtračním kruhu.
  7. Nakonec se nálevka odzátkuje a těžší fáze se odpustí.
  1. 1,0 1,1 [Matuška]; [Vlk], Erik Kalla Organická chemie laboratorní praktikum. Ilustrace Radek Matuška. první., doplňkové vyd. Brno : Střední průmyslová škola chemická Brno, Vranovská, p. o.. 137 s., 1 tabulka. (Učební texty.) Publikace neprošla jazykovou ani redakční úpravou. Určeno pro vnitřní potřeby školy. (česky)