Přeskočit na obsah

Chemický slovník/Argentometrie

Z Wikiknih
Dusičnan stříbrný se v argentometrii používá do odměrných roztoků

Argentometrie je odměrná metoda založená na reakci stříbrných iontů nejčastěji s halogenidy, kyanidy nebo thiokyanatany za vzniku málo rozpustných sraženin AgX. V argentometrii se mohou použít dtři druhy indikace bodu ekvivalence, a to dle Mohra, Fajánse a Volharda.

Indikátory

[editovat | editovat zdroj]

Stanovení dle Mohra

[editovat | editovat zdroj]
Indikace bodu ekvivalence dle Mohra – vznik červenohnědého chromanu stříbrného

Při indikaci bodu ekvivalence dle Mohra se využívá reakce indikátoru chromanu draselného s první nadbytečnou kapkou dusičnanu stříbrného za vzniku červenohnědé sraženiny chromanu stříbrného.

Stanovení dle Fajánse

[editovat | editovat zdroj]

Druhým způsobem chemické indikace bodu ekvivalence je metoda podle Fajánse, která je založena na adsorpci Cl- na povrch indikátoru fluoresceinu do bodu ekvivalence. Fluorescein přechází ze žlutozelené barvy do růžové, kdy sorbované Cl- jsou nahrazeny Ag+ ionty.

Stanovení dle Volharda

[editovat | editovat zdroj]

Třetím způsobem indikace bodu ekvivalence je metoda dle Volharda. Jedná se o zpětnou titraci, při které se do zkoumaného roztoku přidá nadbytek odměrného roztoku dusičnanu stříbrného. Nespotřebovaný dusičnan se následně titruje odměrným roztokem thiokyanatanu amonného. K indikaci bodu ekvivalence se volí síran amonno-železitý.