Praktická elektronika/Měřící a testovací obvody

Tyto obvody slouží k měření elektrických a neelektrických veličin a k testování součástek a dalších obvodových prvků. Jsou tvořeny jen několika málo součástkami, jsou tedy jednoduché na konstrukci a vhodné pro začátečníky. Jsou rovněž velice užitečné a praktické při práci v elektrolaboratoři i jinde. Přestože mnohé z nich lze nahradit multimetrem, někdy může být dobré mít zkoušečku jako alternativní možnost.
Zkoušečka vodivosti
[editovat | editovat zdroj]
Tento obvod funguje jako jednoduchý tester vodivosti, kdy při spojení měřících hrotů A a B dojde k signalizaci zvonkem Z. Ten je spínán tranzistorem Q, rezistor R1 omezuje proud do jeho báze a rezistor R2 funguje spolu s odporem měřeného obvodu RX jako napěťový dělič pro nastavení odporu, při kterém již dojde k signalizaci. V tomto případě je tato mezní hodnota cca 500Ω. Pokud je odpor RX vyšší, napětí na R2 je nižší než prahová hodnota tranzistoru (cca 0,8) a tranzistor Q zůstává uzavřený; zvonek Z tak nezvoní. Pokud je však RX nižší, dojde přes rezistory R1 a R2 k otevření tranzistoru Q a tím sepnutí zvonku Z.
Při dimenzování jako první vybereme signalizační prvek, tedy zvonek Z. Volíme piezoelektrický bzučák typu BPT-24CX s následujícími parametry:[1]

Jako zdroj volíme 9V baterii a následně vybereme vhodný tranzistor. Musí být dodrženo, že proud odebíraný zvonkem je menší než maximální kolektorový proud a napětí zdroje je menší než maximální napětí mezi kolektorem a emitorem. Zde byl zvolen BC 547 s následujícími parametry:[2]

Zvonek a tranzistor jsou následně doplněny o dva rezistory. R2 slouží k nastavení velikosti odporu RX, při které dojde k signalizaci. Pokud je tranzistor uzavřený, do jeho báze neteče žádný proud, nevzniká tak žádný úbytek na R1 a napětí na bázi je tak stejné jako napětí jako na odporu R2. Prahovou hodnotu odporu RX pak stanovíme podle prahové hodnoty napětí UBE podle vztahu pro dělič napětí:
- volíme 47 Ω
Ztrátový výkon musíme nadimenzovat pro případ nejvyššího napětí, tedy kdy jsou hroty zcela spojeny (RX = 0) a na odporu R2 je plné napětí zdroje.
- volíme 2 W
Odpor je relativně malý, proto protéká značný proud a rezistor musí mít vyšší ztrátový výkon. Zvýšením odporu by došlo ke zvýšení limitní hodnoty RX a zkoušečka by tak i vyšší odpory signalizovala jako vodivé.
V tomto stavu vypočteme také odpor a ztrátový výkon rezistoru R1, který chrání bázi tranzistoru před příliš velkým proudem:
- volíme 1,8 kΩ
- volíme 0,25 W.
Seznam součástek
- UN = 9V (baterie)
- R1 = 1,8 kΩ/0,25W
- R2 = 47Ω/2W
- Q - BC 547
- Z - BPT-24CX
- A, B - měřící hroty
- K - vypínač
Správnou funkci zkoušečky lze ověřit pomocí potenciometru o odporu cca 1-2,2 kΩ, který se připojí k měřícím hrotům. Poté se nastaví do polohy, kdy dochází zapnutí/vypnutí signalizace. Když poté potenciometr odpojíme a změříme ohmmetrem, hodnota by měla odpovídat zadané prahové hodnotě RX (500 Ω).
OFF | |
ON |
Netestovat obvody pod napětím!
Zkoušečka baterie
[editovat | editovat zdroj]Tento obvod slouží pro jednoduché otestování 9V baterie. Jde o jednoduchý komparátor, který porovnává vstupní napětí s napětím stabilizovaným pomocí Zenerovy diody. Testovaná baterie je připojena na svorky a pokud je její napětí uX větší než cca 4 V, dojde přes odpor R2 k přivedení záporného pólu na bázi a otevření tranzistoru Q, čímž je přes odpor R2 sepnuta dioda LED2, která tak svítí. Dioda LED1 nesvítí, protože má vyšší prahové napětí a jelikož otevřená dioda LED2 udržuje konstantní napětí nižší, zůstává zavřená. Zavřená je rovněž zenerova dioda ZD, která začíná pracovat až při napětí cca UZD + 1,5 V. Při překročení tohoto napětí dojde k přivedení kladného napětí na bázi tranzistoru Q, ten se tak uzavře a dioda LED2 zhasne. Vlivem toho se dioda LED1 rozsvítí.

Seznam součástek
- Q - BC 557
- R1,2 = 10kΩ/0,25W
- LED1 - 2,6V/20mA/5mm
- LED2 - 1,8V/20mA/5mm
- ZD - 6,2V/1,3W
- X1,2 - měřící hroty
Stav | LED1 (zelená) | LED2 (červená) | |
---|---|---|---|
Poškozená baterie | OFF | OFF | |
Vybitá baterie | OFF | ON | |
Nabitá baterie | ON | OFF | |
Porucha zkoušečky | - | ON | ON |
-
Zkoušečka v průběhu konstrukce
-
Zkoušečka s vybitou baterií
-
Zkoušečka s nabitou baterií
Složitější verzi najdete v kapitole o komparátorech.
Nepřipojujte na napětí větší než 10V!
Zkoušečka tranzistorů
[editovat | editovat zdroj]
Tento obvod slouží k testování bipolárních tranzistorů. Přepínačem K2 nastavíme polaritu napětí přiváděného na tranzistor, který připojíme k testovacím svorkám C, B a E. Po sepnutí spínače K1 se rozsvítí obě LED diody. Tranzistor je uzavřený, tedy na zbytek obvodu nemá vliv. Po stisknutí tlačítka K3 musí naopak jedna z diod zhasnout (PNP - LED1/NPN - LED2); tranzistor se otevře a diodu přemostí.[3]
Seznam součástek
- U0 = 9V (baterie)
- R1, R2 = 1,2 kΩ
- R3 = 150 kΩ
- LED1,2 - ⌀ 5 mm
- K1 - spínač
- K2 - přepínač
- K3 - tlačítko
- C, B, E - krokosvorky
Manipulace s krokosvorkami a testovaným tranzistorem jen při vypnutém vypínači K1
Zkoušečka součástek
[editovat | editovat zdroj]


Na rozdíl od předchozího obvodu, tento umožňuje vedle bipolárních tranzistorů zkoušet i jiné druhy součástek. Princip je takový, že LED diody fungují jako indikátor proudu mezi svorkami + a -. LED1 je zapojena přes tranzistor Q, takže citlivě indikuje i velmi malý proud. LED2 indikuje větší proud. Přepínač K připojuje na svorku B kladné nebo záporné napětí přes rezistor R1. Rezistory R2 a R3 omezují proud mezi svorkami i + a -, rezistor R2 dále slouží k řízení tranzistoru Q (vzniká na něm úbytek napětí, který je přímo úměrný protékajícímu proudu; toto napětí pak působí na přechod báze-emitor tranzistoru a ten se podle toho otevírá/zavírá). Rezistory R4 a R5 omezují proud tekoucí do LED diod.[4]
Seznam součástek
- U0 = 9V (baterie)
- Q - BC 557
- R1 = 47 kΩ
- R2 = 220 kΩ
- R3 a R4= 1 kΩ
- R5 = 3,3 kΩ
- LED1,2 - ⌀ 5 mm
- K - přepínač
- +, -, B - krokosvorky
Testování:
- Bipolární Tranzistory
- Typ NPN - Připojíme kolektor ke svorce +, emitor k -, přepínač nastavíme na NPN - je-li tranzistor v pořádku v tuto chvíli nesvítí žádná LED. Pak připojíme svorku B k bázi, obě LED se musí rozsvítit.
- Typ PNP - Stejný postup, s tím rozdílem, že přepínač je v poloze PNP, emitor je + a kolektor -.
- Unipolární tranzistory
- Typ N - Připojíme vývod source ke svorce -, vývod drain k + a vývod gate k B. Je-li přepínač v poloze NPN svítí obě LED, v poloze PNP žádná.
- Typ P - Stejný postup s tím rozdílem, že source je + a drain -, a přepínač funguje obráceně (NPN - obě LED zhasnou, PNP - obě svítí).
- Tyristory
- Typ PNPN - Připojíme anodu ke svorce + a katodu k -, nic nesvítí. Pak na chvíli připojíme gate k +, obě LED se rozsvítí a svítí i po odpojení gate.
- Typ NPNP - Stejný postup s tím rozdílem, že se G spojuje s -
(U větších tyristorů testovací proud nemusí stačit k jejich udržení ve vodivém stavu)
- Triaky - Stejný postup jako u tyristorů, zkouší se v obou směrech (přehodit + a -)
- Diody
- Připojíme anodu ke svorce + a katodu k -, svítí obě LED, při opačné polaritě nesvítí nic
- U LED diod svítí obě diody testeru i testovaná dioda
- Kondenzátory - Kondenzátor připojíme na svorky + a -, a po jeho nabití nesmí diody svítit. V opačném případě je proražený nebo má svodový proud. Větší kapacity se mohou déle nabíjet a chvíli trvá, než diody zhasnou. U elektrolytických a tantalových kondenzátorů je nutné dodržet polaritu!
- Reproduktory - Reproduktor připojíme na svorky + a -, obě diody svítí a v reproduktoru se ozve lupnutí, při dodržení polarity se membrána pohne směrem ven.
- Další součástky - Svorky + a - lze požít jako tester pro zjištění vodivosti např. vlákna žárovky, spínače, tlačítka, cívky, kabelu nebo konektoru.
Nepoužívejte tuto zkoušečku k zjišťování vývodů neznámých tranzistorů připojením nožiček mezi plus a mínus svorky pro nalezení polarity přechodů (tak jako se testují diody). Reverzní průrazné napětí (napětí obrácené polarity než při běžné funkci, při kterém nastane lavinový jev a přechod začne být vodivý) přechodu báze-emitor u tranzistorů je většinou hodně nízké (~5 - 6 V) a tak se přechod bude jevit vodivý v obou směrech. I když je protékající proud omezen, reverzní průraz může ovlivnit/zmenšit proudový zesilovací činitel testovaného tranzistoru.
Teploměr k multimetru
[editovat | editovat zdroj]

V tomto obvodu je použit polovodičový teplotní senzor Q s označením LM35, který funguje jako převodník teploty na napětí. V základním zapojení funguje pro rozsah teplot od 2 do 150 °C, při použití dalších součástek (D1, D2, R) je možné mít na výstupu i záporné napětí a tedy měřit i teploty pod nulou, konkrétně v rozsahu -55 až 150 °C. Poměr mezi teplotou a výstupním napětím je 10 mV/°C.[5] Pro zvýšení odolnosti proti rušení je vhodné doplnit tři kondenzátory 100nF, a to paralelně k napájení, paralelně k výstupu a paralelně k diodám.[6]
Seznam součástek
- U0 = 9V (baterie)
- Q - LM35
- R = 18 kΩ
- D1,2 - 1N4148
- V - voltmetr / multimetr v režimu měření napětí

Zdroje
[editovat | editovat zdroj]- ↑ BPT-24X Datasheet [online]. 2025-04-01. Dostupné online.
- ↑ BC546/547/548/549/550 [online]. [Cit. 2025-04-01]. Dostupné online.
- ↑ FIALA, Jindřich. Zkoušečka tranzistorů. ABC [online]. Czech News Center, 2001-02-19 [cit. 2020-06-19]. Dostupné online.
- ↑ Jednoduchý zkoušeč tranzistorů a dalších součástek [online]. Danyk.cz, [cit. 2020-05-19]. Dostupné online.
- ↑ LM35 Precision Centigrade Temperature Sensors [online]. Texas Instruments, [cit. 2020-05-19]. Dostupné online.
- ↑ Analogový a digitální elektronický teploměr s LM35 [online]. Danyk.cz, [cit. 2025-03-17]. Dostupné online.