Průvodce úpravou vaší zahrady/Stromy s oblou korunou

Z Wikiknih

Předchozí kapitola Habitus

Stromy s oblou korunou[editovat | editovat zdroj]

Stromy s korunou převážně kulatou, nebo zaoblenou jsou vhodné pro naprostou většinu kompozic. Rozdíly v použití plynou z jejich dalších vlastností, nejen takových jako textura, barva, kvetení ale i technických, vzrůstnosti, rychlosti růstu, odolnosti proti chorobám a exhalacím. Některé jsou také vhodné pro vysazování do skupin, jako dřeviny tvořící dlouhověký základ velkých celků, mnohé lze použít i jako solitery, jako zajímavý nebo ozdobný prvek kompozice vaší zahrady. Po kulatých tvarech dobře klouže oko, uvyklé těmto liniím a vnímá jejich tvar jako zklidňující. Jejich pravidelné, nebo nepravidelné opakování vytváří snadno příjemné a přirozené linie. Malé stromy ve větší blízkosti mohou být pro pohled stejně příjemné jako velké, ale vzdálenější. Stromy s hodně pravidelnou malou oblou korunou (Acer p. 'Globosa', Robinia p. 'Globosa') mohou někdy působit dojmem stříhaných tvarů, což je tedy negativním efektem pro nepravidelné zahrady. Jak poznamenává G. Jekyllová je zajímavým zjištěním, jak některý keř (například volně rostoucí Buxus sempervirens), jenž obvykle bývá upravován řezem do přísných tvarů má mile křivolaký kmen a korunu přirozeně oble nepravidelnou.

Velké stromy, jako ořechy, duby, buky, javory, lípy, jasany, kaštany, jilmy, habry a platany, bývají ve stáří malebně nepravidelné a některé z nich (zvláště duby) dokonce až rozsochaté a nápadně v koruně různě zbarvené, neboť mezi osvětlenými větvemi vznikají temné shluky zastíněných větví. Z technických vlastností je vhodné brát v úvahu vzdálenost výsadby těchto dřevin od komunikací. Platany jsou typicky vysazovány v centrech měst, pro svoje dekorativní kvality, jakkoliv již po několika letech vyžadují nákladné a nebezpečné řezy velkých větví a brzy i neméně nákladnou asanaci značně velkého a rozpadajícího se stromu. Smysl neustálé výsadby platanů do veřejné zeleně měst, tak jako moderní zmlazování topolů P. nigra, které za další tři roky vypadají stejně, pravděpodobně příští generace nepochopí. Nicméně jsem viděl už i platan na malé zahradě v sousedství nízkopodlažního domu. Takže – než něco vysadíte, zjistěte si co to je a přemýšlejte deset let dopředu. Vyplatí se.

Pajasany, jasany, nebo javory A. negundo vysazené mezi chodníky a nad parkovišti patří k výsadbám, které by měly být pro pojišťovny, nabízející životní pojištění a pojištění proti škodám a úrazům noční můrou. Architekt, který takový strom na tak nevhodném místě navrhne, by měl být obviněn z veřejného ohrožení a hlouposti. Když jsem na zjevné riziko, které bude hrozit od stromu přímo nad frekventovanou cestou a na náklady se sanací později upozornil starostu městské části již krátce po výsadbě, odmítl se věcí zabývat. Dokud větev někomu nerozmáčkne kebuli jako bobuli je příslušný odbor ÚMČ nebo MÚ plný hrdinů. A až se tak stane, pak teflonoví politici veřejně máchají v problému firmu, která měla na starost údržbu a tahají ji po soudech. Nebuďte podobně stateční na své zahradě. Tady riskujete svůj život vy sami.

Do malé zahrady je vhodné, je li to nezbytné, zvolit takový velký strom, jenž je nějak dekorativní většinu roku. Lze podle charakteru použít jak ovocné stromy, jako je třešeň, tak i menší exotické druhy dřevin jako je kaštan (Castanea s.) anebo je li to v souladu s kompozicí a okolím, stromy okrasné barevnými listy. Jako tip opakuji třešeň i pro výrazné zbarvení listů na podzim, nejen pro zřejmě bezkonkurenční nádheru kvetení a habitu. Je však třeba brát do úvahy že strom s kulatou korunou tvoří obvykle výrazný stín, a je li blízko budovy, může velký kulatý strom v nevhodném místě také výrazněji omezit výhled z okna, než jiný, vhodně zvolený tvar.

Dřeviny s kuželovitým habitusem[editovat | editovat zdroj]

Učebnice sadovnictví uvádí, že se listnáče s kuželovitou korunou, jako jsou např. pyramidální topoly, nemají vysazovat do ulic jako stromořadí, neboť jsou příliš strohé. Strohostí chce zřejmě autor naznačit výrazný charakter tvaru dřevin, který je podobný jehličnanům s hustou korunou a kuželovitým tvarem. Jejich stromořadí jsou používány poměrně málo. Opakující se stejný tvar brzy unaví a pozorovatel zakrátko zoufale vyžaduje narušení této dokonalosti. Podobně v nepravidelných zahradách je vhodné se vyhnout opakování ve výsadbě keřů a stromů s kompaktním kuželovitým růstem. Výjimečně však i zde ve vhodné kombinaci mohou vytvořit dokonalým kontrastem prvek podtrhující malebnost kompozice. V pravidelných kompozicích stromy s pyramidální korunou a v zahradě či parku odpovídající velikosti mohou vynikat i jako opakovaný vzor.

Převislé tvary[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv habitus podobný habitusu dřevin s převislým růstem větví mohou mít některé běžné dřeviny, například i hrušně, třešně nebo jabloně jsou obvykle převislé tvary dřevin zvláštními tvarovými odchylkami. Jsou způsobeny odlišným růstem zejména u nových větví. Tak jako všechny podobně výrazné odchylky jsou vhodné pro využití jako solitery. Tedy spíše ojedinělé prvky, než aby byly vytvářeny skupiny převislých dřevin, neboť jejich jedinečnost je ztracena opakováním stejného detailu kompozice. Vždy je o nich třeba uvažovat jako o zvláštnostech. Ve spojení s normálně rostoucími stromy působí kontrastně. Jsou vhodné do do pravidelných zahrad a dobře se hodí i do blízkosti tvarovaných dřevin. Lze je dobře použít do nepravidelných zahrad a jako dominanty se skupinou, podsadbou nízkých keřů. Kontrast je silnější u dřevin štíhlých tvarů. Obvykle není vhodné opakovat stejnou dřevinu nebo dřevinu s podobným převislým habitusem v jediné kompozici, neboť takové dřeviny jsou příliš nápadné. Mezi oblíbené listnáče s převislým růstem patří vrby, ale v prodeji jsou i převisající jehličnany. Výjimkou mezi převislými dřevinami je převislý buk, který má ve stáří pyramidální korunu, jiné převislé tvary si zachovávají sloupovitý tvar, nebo tvar zaobleného kužele.

Jejich společné působení může být totiž více zvláštní než je vhodné. Na severní Moravě je ale alej z bříz B. v. 'Tortuosa', jenž v bezlistém období vypadají velmi neobvykle a malebně. Jejich silnější i slabší načervenalé větve jsou pokroucené. Motoristé si této zvláštnosti v noci, pokud se neřítí příliš rychle a nejsou opilí, možná všimnou. Stromy s nepravidelný habitusem jsou podobně výrazné a zvláštní jako dřeviny s převislým růstem a rovněž je lze využít především jako solitery, kde jejich zvláštnost a jedinečnost vhodně vynikne. Přirozeně poněkud nepravidelný cedr je názorným příkladem pro toto tvrzení. Z nepravidelných keřů je výrazný například růžově kvetoucí tamaryšek. Lze z něj vytvářet skupiny, nebo jej použít do skupiny dalších keřů, ale jeho nepravidelný tvar ve skupině spíše nevynikne. U většiny dřevin je přirozeně nepravidelný habitus spíše nevýhodou, ceněn je obvykle co nejvíce pravidelný tvar koruny.

Na přelomu minulého a tohoto tisíciletí byla v ČR množena a prodávána úplně revoluční dřevina. Úplně nová. Cupressocyparis leylandii. Byl prodáván jako dřevina vhodná na solitery i ve skupinách a vynikající pro živé ploty. Výborná. A byla levná. Levnější než všechny jeho alternativy. Vynikající. Mezi největší výhody patřil rychlý růst, odolnost proti suchu, exhalacím, chorobám a škůdcům. Zdálo se, že se splnil sen milovníků živých plotů. Tento živý plot totiž roste i v zimě. Stal se u nás hitem. V této době už o sobě dal vědět v Anglii. Expanzivní růst živých superplotů v malých zahrádkách anglických měst totiž brzy přinesl první výstřely, první mrtvé a zraněné. Agresivní rostliny vysázené jako živý plot u okraje pozemku vytlačovaly sousedy majitelů z jejich zahrádek, což je poněkud iritovalo. Není divu, Velká Británie je totiž jen ostrov, takže obyvatelé žijící na okrajích byli jistě právem vyděšeni. Sousedské potyčky mezi stresovanými obyvateli byly tak časté, že stížnosti zaplavily soudy a v některých místech bylo pěstování rostliny Cupresocyparis leylandii přímo zakázáno.

Odhaduje se, že Cupresocyparis dorůstá dvaceti až třiceti metrů, ale může podle odborníků dorůstat i podstatně větší výšky (možná až 60m). Není totiž známo jaké výšky dorůstá. Kromě těchto skvělých vlastností mají živé ploty z Cupressocyparisu i stinné stránky. Například nesnáší stín ještě podstatně více než túje. I nezastíněný časem prosychá a jeho hrubé nepravidelné větvoví se rozklesává. Výborný živý plot se po deseti až dvaceti letech stává ohavným, děravým a průhledným. Co pak? Silně zmladit a čekat pět let než doroste dobré kvality. Nebo jej odstranit a vysadit znovu. Třeba nějak levně a rychle.

Pokračování v kapitole Keře

Zpět na obsah Průvodce úpravou vaší zahrady