Průvodce úpravou vaší zahrady/Co uvážit a na co se připravit

Z Wikiknih

Co uvážit a na co se připravit[editovat | editovat zdroj]

Peníze hrají obvykle hlavní roli i při přípravách na založení zahrady. Pokud můžete, kupte si prostě zahradu i s domem, majiteli, vesnicí a rybníkem a až do dalších povodní jste za vodou. V ostatních případech, je podobně jako při jiném nákupu, třeba vidět nejen nákupní cenu, ale i to co zaplatíte za zahradu za rok. Předem si stanovte strop částky, kterou jste ochotni za úpravy zahrady, které budou podle Vašich představ, zaplatit a kolik budete chtít do zahrady každoročně investovat. Od částky se budou odvíjet možnosti úprav. Právě toto rozhodnutí by mělo docela přesně určit, jak bude zahrada vypadat.

Chladem silně poškozené půdokryvné dřeviny na svahu.

Pro časově neomezenou perspetivu používání prostoru je třeba přijmout více nebo méně nákladná opatření vedoucí k udržení anebo i zlepšení daného prostoru. Taková opatření lze rozdělit na okamžité krátkodobé opatření a dlouhodobé koncepce. U těchto lze vysledovat krátkodobé a dlouhodobé dopady. Velmi přesný a trefný odborný text. Je to jasné jako Pythagorova věta. Pokud není ale čtenáři jasné co je to trojúhleník nebo které z přepon jsou odvěsny, je možná zcela zmaten. Takže znovu v lidštině v několika odstavcích a na konkrétních příkladech.

Moč zvířat a houby často způsobují poškození trávníku

Při rozhodování o nákladech na úpravu zahrady stojí za promyšlení každoroční částka za provoz zahrady. Je v ní především položka „Náklady na údržbu“. Suché a nekonkrétní heslo. Do chvíle než se stane plevel strašidlem. Zamysleme nad náročností údržby všeobecně. Připravujete se zakládat zahradu. Nejenže úžasné reklamní heslo -Nejvyšší kvalita za nejnižší ceny- může mít neskutečně různý výklad, ale ani založením drahé a kompletní zahrady „na klíč“, není vytvořen stav konečný a neměnný. Ba zcela naopak. Až koupíte od firmy ze zlatých stránek zahradu s čerstvě položeným zeleňoučkým travním kobercem, posázenou pestrou směsicí právě tak velkých žlutých a modrých jehličnanů jak potřebujete, mezi malachitově zelenými ploty obalenými v plastu s doživotní zárukou (pokud je něco nepoškodí) doplněnými stěnou ze smaragdových tújí, zasypanými po kolena rudě zbarvenou štěpkou, takovou co opravdu vypadá jako na letáku, a novým nafukovacím tyrkysově modrým bazénem (sezónní sleva), vychutnejte si ten opojný okamžik spokojenosti.

Housenky dokáží zcela skeletovat listy celých skupin rostlin.

Možná je na dlouho posledním. Je třeba si uvědomit, že ten pohled musí stát za ty peníze, které byly investovány pro tento sladký okamžik. Možná zítra totiž už budou třeba túje hnědé s černými skvrnami, což není jejich obvyklé podzimní zbarvení. Možná i dokonalá tráva bude náhle chorobně flekatá, ze štěpky porostou hnijící houby a jehličnany začnou prosychat pro stín, sucho, nemoc, či chybu při výsadbě. Tedy bude třeba zaplatit nebo provést odborný zásah nebo rutinní práce. Může se dokonce stát, pokud zatím nemáte otroky, děti nebo rodiče a prarodiče, že budete muset na zahradě někdy pracovat rukama. Rukama! Takže „top“ rada pro zahradu busy „top“ managerů zní: „Nechcete-li zahradu vyasfaltovat a pronajmout, najděte si včas nějaké levné otroky.“

Poškození chladem vypadá podobně jako poškození sluncem - bobkovišeň.

Důležitou informací je, že roční údržba zahrady vytvořené podle nepraktických představ může být snadno nákladnější než založení zahrady. Zapojení úvah o údržbě už při plánování zahrady je na místě.

Shrnuto: S údržbou je třeba počítat už při zakládání zahrady, zohlednit sice především uživatelsky přátelské a estetické prostředí ale také volit i přiměřeně racionální a praktická řešení. Pro návštěvníka drobné nebo dokonce neviditelné změny oproti na údržbu pracnějším řešením se přitom často promítnou především do nákladů na založení. Není od věci rada si co nejdříve zjistit obvyklé ceny služeb v regionu.

Divoká zahrada, svah, který je trnem oku sousedovi. Ten sice nic nepěstuje , ale svoji zahradu pravidelně kosí. Nemá na ní „nepořádek“ (vysoký plevel). Na této zahradě ovšem není žádný plevel plevelem.

Jak snížit náklady na údržbu při založení zahrady?[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv cena za benzín, elektřinu a vodu, protože jde o nenahraditelné a přitom k životu nezbytné obchodovatelné komodity, strmě stoupá, nejvyšším nákladem na údržbu zahrady je zatím cena za lidskou práci. Již výše jsem přiznal děsivou pravdu - na zahradě je lidská práce třeba pravidelně. Nejméně dvakrát ročně.

Náklady na údržbu může nevýrazněji ovlivnit sám majitel zahrady. Například celkovou koncepcí. Nejlevnější a praktickou výsadbu zahrady lze pořídit prakticky z ničeho, zadarmo. A často není třeba ji udržovat. Ale může být těžké se pyšnit jejími kvalitami. Přírodní zahrady mohou být romantické, krásné pro majitele a přinejmenším zajímavé pro návštěvníka. Abych byl konkrétní, ze zahrady lze udělat divočinu pro mnoho krásných divokých rostlin a útočiště pro nádhernou rozmanitost zvířat.(Přírodní zahrada) Majitelka domácnosti vonící desinfekcí si však takové potěšení asi odpustí. A spíše zvolí kamenné zahrady kare san sui nebo moderní úpravy)

Houbové choroby jsou častým problémem živých plotů z tůjí. Větší problémy působí pouze svilušky a stín. Ovšem i taková nádherná přírodní zahrada, sama o sobě, může rovněž zcela mimořádně vyvést z míry souseda, který si hned za plotem hýčká zeleninu. Efektním a efektivním způsobem jak snížit náklady na údržbu při založení klasické zahrady je mulčování, výsadby na folii, nebo netkané textilii. Nelze nedoporučit zahuštěné výsadby. Tyto způsoby snížení ceny za údržbu jsou dražší než klasické výsadby, někdy mnohonásobně, ale často kromě úspor údržby mají více výrazných pozitivních vedlejších efektů.

Údržba pomocí pesticidů, především herbicidů a arboricidů drasticky snižuje náklady a dramaticky zlepšuje výsledek údržby. S dostatkem znalostí, dobrým výběrem a rozvážným použitím jsou pesticidy dobrým nástrojem k údržbě zahrady. Přesto je vhodné se vyhnout zejména zbytečnému použití přípravků na ochranu rostlin proti houbovým a živočišným patogenům.

Existují ke kapse majitele zdánlivě kompromisní řešení. Nízké náklady na založení může mít zahrada, jejíž velkou plochu pokrývá trávník. Trávník je základ téměř každé okrasné zahrady. Mezi trávníky mohou být značné rozdíly dané především požadavky majitele. Je obvykle nezbytné počítat s náklady za pravidelný pokos. Ovšem u náročných majitelů znamená údržna trávníku pokos až několikrát do měsíce, s nezbytnou závlahou, nebo pesticidy, kterými majitel platí za snahu pěstovat dokonalý anglický trávníček bez ohavných skvrn od plísní anebo plevele.

Trávník založený výsevem může být nejlevnější úpravou při zakládání zahrady, ale málokomu se chce své víkendy snů trávit se sekačkou snů. Náklady na údržbu trávníku převyšují do několika let násobně náklady na pokrytí plochy keři. I kvůli úsporám za pokos byly vymyšleny náhrady trávníku, plazivé nenáročné keře. Jsou sice příjemnější než trávník ze zeleného plastu, nebo kartáčovitý koberec dobře napodobující trávník, protože i keře je třeba někdy udržovat. Většinou potřebují alespoň dvakrát ročně odplevelovat.

Rozšíření „dokonalých“ trávníků má, pro zajímavost, ekologické dopady. Není to tání ledovců, ale součet malých problémů vytváří velký. Souhrn úprav dříve druhově bohatých ploch ovlivňuje druhovou skladbu rostlin ale i živočichů, všechny organismy ve společném prostředí. Dokonalý trávník je kulturní poušť. Podobně jako pole je trávník místem, kde je jen malá různorodost živočichů, plantáží která každým dalším rokem více trpí problémy. Zatímco pole kukuřice je nezbytné zlo, dokonalý trávník je zvráceným přepychem. Je jen otázkou času, kdy bude dokonalý trávník vnímán jako čiré, zelené zlo.

Nízké náklady na údržbu a celoročně hezký vzhled mají plochy tvořené jedním druhem dřevin. Podobně jak jsem uváděl u náhrad trávníku. Takové porosty nízkých dřevin se dobře udržují, jsou relativně levné na pořízení. Ovšem jsou nudné, připomínají pole. Často jsou k vidění s ještě mnohem nudnější moderní architekturou, v níž oceňované stavby vyhlíží jako protiatomové kryty, nedokončené konstrukce nebo pestrobarevně svítící hranoly (Brutalismus, Moderní architektura, Postmoderní architektura, Minimalismus). Právě primitivita jednolité zelené plochy zde ladí s architekturou naprosto dokonale. Zahrady jsou v tomto případě, technicky vzato, „plochy zeleně“. Jejich jednoduchý vzhled, optická přehlednost a jasný pořádek tedy může rychle uspokojit velmi jednoduché a ploché osobnosti uvyklé hřišťovým trávníkům, kurtům a zemědělské krajině. Pokud však alespoň trochu hledáte hezkou zahradu nebo hezké místo, nedotčené přetechnizovanou sobeckou bezduchostí, pak k tomuto zdravotně rekreačnímu účelu technické „plochy zeleně“ vyhovují asi jako potřesení rukou místo výplaty.

Výhodu nízkých nákladů a nároků na údržbu mají pískované, nápaditě dlážděné nebo vyštěrkované plochy s výsadbou a zelení v květináčích. Tuto kombinaci dvorku a zahrady lze doporučit na malé plochy. Jejich údržba je obvykle méně náročná a výsledek není špatně udržovaná zelená plocha. Zvýšené pořizovací náklady se časem obvykle vrátí právě v nákladech na údržbu.

Záhony polyantek patří k výsadbám nejnáročnějším na údržbu.

Nehleďte nikdy jen na peníze. Buďte alespoň občas laskaví a často velkomyslní při vytváření zahrady. Váš život se nebude hroutit pod vahou maličkostí a Vaše nálada bude o poznání lepší. Bude snazší, pokud mimo peníze do žebříčku kritérií zahrnete i některé další hlediska.

Nestavějte potěmkinovské vesnice. Mohli by jste být zklamáni, když se vaše sny a zahradní nábytek rozpustí se sněhem. Sami snadno najdete vhodnou variantu kompozice, která vás bude těšit, ačkoliv bude třeba trvat delší dobu než dosáhnete uspokojivého stavu. Vytvořte si plán, představu a směřujte k ní po krocích. Možná u vás, byť na malém tmavém obezděném prostoru, dlážděný dvorek a ani kulatý štěrk nezvítězí nad hebkostí listoví a měkkostí mechu. Protože to tak nechcete. Zamyslete se proto nad tím, jak zvolit vhodnou kombinaci, nebo co vybrat. Výběr je vždy spíše věcí osobních preferencí, u všech materiálů a forem lze najít mnoho variant. Pomineme-li logická a estetická pravidla výběru, které vám budu na dalších stranách objasňovat, buďte si vždy vědomi toho, že důsledek vašeho rozhodnutí si budete roky užívat a dívat se na něj.

A poznámka na okraj : O to více každé vaše rozhodnutí váží, ovlivní li sousedy. Pokud není Váš soused „asertivní“ nebo jinak duševně chorý agresivní hlupák, buďte plní snahy hledat společné cesty. Raďte se sousedy, ptejte se na jejich názory, snažte se domluvit. Pokud se ve společném vztahu něco zkazí těžko se to napravuje, nikdy to není jako dříve. Nepletichařte a nikdy nehledejte pouze výhody. Vkládejte více než berete. Sousedské vztahy jsou stejně křehké jako ty manželské.

Platany patří mezi stromy s velkými krásnými listy. Mnoha listy. Na podzim je vždy všude plno listí. A brzy, za tři, čtyři roky, až se zase zvedne vítr, začnou padat i velké dlouhé hynoucí větve. Placené parkoviště auta nezachrání. Dříve zde rostly slivoně (Brno, Kr.pole )

Pro milovníky grafů, tabulek odrážek a seznamů zde nabízím přibližné ceny dlažby, kamene, štěrku, trávníku, trávníkového koberce za metr v roce 2012. Kvalita a ceny u různých prodejců mohou být zcela odlišné. (*Travní směs je uvedena ve váhové jednotce, cena za m2 se může lišit podle výsevku.)

Umělá tráva - polypropylen Zámková dlažba Štěrk (mramor) Travní směs - semena* Zatravňovací dlaždice – betonové nebo plastové Betonová dlažba dekorovaná Andezit dlažba (šedavá) Kvarcit dlažba (plavá)
100kč/m2 185kč/m2 520 kč /q 270kč/kg 220 kč/m2 300kč/m2 300kč/m2 500kč/m2

Pokračování v kapitole Cit, osobitost, tradice a asociace

Zpět na obsah Průvodce úpravou vaší zahrady