Doplňky stravy/Uvedení na trh
Každý, kdo hodlá uvést na trh nový doplněk stravy, musí před tím splnit určité povinnosti.
V první řadě musí vytvořit systém kontroly kvality (HACCP), který zajistí bezpečnost prodávaných výrobků. Poté je v Česku potřeba splnit oznamovací povinnost vůči úřadům, hovoříme-li o českém trhu. Tato oznamovací povinnost je dvojí, resp. trojí (při dovozu).
Oznámení provozovatele potravinářského podniku
[editovat | editovat zdroj]Každý provozovatel potravinářského podniku (PPP), který má sídlo v Česku, je povinen oznámit zahájení své činnosti místně příslušnému inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Na předepsaném formuláři se oznamuje jméno či název, adresa sídla a provozovny, IČO a předmět činnosti, kterou se PPP zabývá. Stejným způsobem se oznamuje i jakákoliv změna týkající se tohoto podnikání a také ukončení činnosti.[1] Účelem je, aby měla SZPI přehled o všech podnicích a mohla v nich vykonávat kontrolu.
Potravinářským podnikem je každý, kdo manipuluje s potravinami. To znamená výrobce, dovozce, distributor, sklad nebo prodejce. Takovýmto podnikem, který musí ohlásit svoji činnost, je například i restaurace či lékárna, která prodává potravinářské výrobky (včetně doplňků stravy).
Formulář je možné poslat poštou nebo elektronicky (například datovou schránkou). Oznámení se podává nejpozději v den zahájení činnosti, případně v den, kdy nastaly změny.
Oznámení o uvedení doplňku stravy na trh
[editovat | editovat zdroj]Ten, kdo hodlá poprvé uvést na český trh nový doplněk stravy, je povinen o tom informovat Ministerstvo zemědělství. Může tak učinit výrobce, dovozce nebo distributor. V oznámení se uvedou údaje o oznamovateli (jméno, adresa, IČO) a předloží vzor etikety výrobku, tj. povinné značení v českém jazyce.[2]
Jedná se pouze o oznamovací (notifikační) povinnost, která je splněna okamžikem doručení na ministerstvo. Nejde o žádné schvalování či registraci jako v případě léčiv. Není tedy potřeba čekat na potvrzení či souhlas úřadu. Ve chvíli, kdy je podání učiněno, je možné začít prodávat.
Oznámení je možné učinit různými způsoby:
- dopisem na adresu: Ministerstvo zemědělství, Těšnov 65/17, 11000 Praha 1, případně doručit osobně na podatelnu;
- e-mailem (podatelna@mze.cz) – oznamovatel obratem obdrží doručenku;
- datovou schránkou (yphaax8);
- registrovaní uživatelé mohou využít webový formulář. Oznamovatel si při tomto způsobu může stáhnout potvrzení v českém a anglickém jazyce a získá přehled o svých oznámeních.
Forma oznámení není předepsaná. Není k tomu žádný závazný formát či formulář. Vzor etikety (povinného značení) je možné předložit jak v grafické podobě (například náhled obalu ve formátu PDF), tak i formou textu.
Databáze oznámení slouží pouze k interním potřebám ministerstva a kontrolních orgánů (SZPI). Údaje z ní nejsou veřejně přístupné.
Nahlášení zásilky při dovozu
[editovat | editovat zdroj]Při dovozu doplňku stravy ze zahraničí (z členských zemí EU i z třetích zemí) je dovozce (první příjemce) povinen každou zásilku ohlásit místně příslušnému inspektorátu SZPI. Oznámení je potřeba učinit nejpozději 24 hodin před příchodem zásilky na místo určení, například do skladu.[3]
Hlášení se podává elektronicky prostřednictvím formuláře na webových stránkách SZPI. Předtím je potřeba provést registraci do systému. Přesný postup je popsán pod výše uvedeným odkazem.
Ohlašovací povinnost se netýká zboží, které není určené pro český trh. Pokud například podnikatel doveze tablety, které v Česku zabalí do cizojazyčných obalů, a poté hotové zboží opět vyveze do ciziny, takovýto dovoz SZPI nehlásí.