Diskuse:České dějiny/Metternichův absolutismus a revoluční rok 1848

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tento článek podle mého názoru neodpovídá encyklopedickým standardům a potřebuje úpravy. Nejsem historik, ale některé věci vidím i já. Jednak jde o trochu ležérní styl, jímž je článek psán (např. "Každá změna pro něj zaváněla reformou a tím pádem i revolucí, prostě vstříc ke světlým včerejškům; Korunu tomu všemu nasadil Palacký"), jednak mi to spíš než článek do encyklopedie připomíná opakování studenta před písemkou, v neposlední řadě jde i o jméno A. Windischgrätze, které někdo (snad "z hecu" - ze snahy zjistit, jak dlouho to tady nepovšimnuto vydrží viset) zapisuje dosti obskurně jako "Windischkgät". Ad správná podoba jména viz:

http://www.libri.cz/databaze/kdo18/list.php?od=w&start=1 http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/355631-windischgratz-alfred-knize-hrabe-eglofsky-a-siegensky-c-k-polni-marsal http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/111055-windischgratz Encyklopedie Diderot a koneckonců i w:Alfred Windischgrätz

PS: Nejdřív jsem si nevšiml, že nejde o wikipedii, ale wikibooks, což asi kladené nároky trochu snižuje, přesto výše vyřčené výtky/připomínky platí.

Skutečně jde o přepis ze středoškolského sešitu mého bývalého spolužáka. Původně jsme uvažovali text Dějin publikovat jako soukromé stránky, ale nakonec jsme se rozhodli pro umístění na wiki právě pro možnost oprav a dalšího rozvoje textu. Přestože jsou tu chyby a ležérní styl, které je záhodno odstranit, myslím, že je tu text prospěšný. S Windischgrätzem jde spíše o překlep (?). --FDominec 17:15, 30. 12. 2007 (UTC)


Text obsahuje spoustu nepřesností. Například shromáždění ve Svatováclavských lázních svolané spolkem Repeal se sešlo dříve než začalo povstání ve Vídni a účastnili se ho Češi i Němci. Němci byli rovněž i v následně vytvořeném Svatováclavském výboru, z kterého se utvořil Národní výbor. Zavádějící je i věta, že Eleonora Windischgrätzova zahynula v Celetné ulici v Praze, pokud si dobře pamatuji ze školy, tak ji zabila kulka když si vykláněla z okna. podobně bych mohl pokračovat ještě u několika věcí... D