Přeskočit na obsah

Chemický slovník/Rozdělovací koeficient n-oktanol–voda

Z Wikiknih

Rozdělovací koeficient n-oktanol–voda (Kow koeficient, log P) představuje odhad lipofility, respektive jde o odhad rozdělovací tendence látek mezi vodou a organickým rozpouštědlem (n-oktanol). Stanovení Kow probíhá tak, že se chemická látka protřepe se směsí n-oktanol a voda a zjistí se rozdělení do jednotlivých fází. Oktanol představuje část lipofilní, voda hydrofilní. Čím je Kow větší, tím více je látka lipofilní a bude se lépe kumulovat v tucích organismu. Jako nepolární část se nevyužívá oktanolu náhodou. Je tomu tak právě protože oktanol je velmi podobně nepolární jako fosfolipidová membrána. Proto je také tento rozdělovací koeficient často používanou veličinou pro posuzování schopnosti povrchově užívaných léčiv pronikat přes buněčnou membránu.

Kow se může vypočítat jako koncentrace látky v oktanolu ÷ koncentrace látky ve vodě. Kow se přepočítává na log Kow, kde látky mající log Kow ≥ 5 jsou lipofilní, naopak látky hydrofilnější mají 0 < log Kow < 5.[1]

  1. BURIÁNEK, Tomáš. Člověk a životní prostředí. Brno : Střední průmyslová škola chemická Brno. (137 s.) (Učební texty.) Bez jazykové a redakční úpravy. (česky)