Chemický slovník/Rezavění železa

Z Wikiknih
Zkorodovaný kovový povrch
Zrezivělé (původně čisté) železo

Rezavění železa (koroze)[pozn. 1] je děj způsobený součinností chemických vlivů prostředí. Podstatou koroze je elektrochemický děj, kterého se účastní voda a kyslík, elektrolytem bývá síran železnatý, který vzniká za účasti vzdušného kyslíku a oxidu siřičitého, který je přítomný v atmosféře. Koroze je anodickou oxidací železa, obvykle probíhá velmi dlouhou dobu konstantní rychlostí a začíná v povrchových jamkách a štěrbinách, kde se vytvoří dobře přilnavá vrstvička rzi. Takto zasažené místo již nelze ošetřit nátěrem, tento systém bychom pouze uzavřeli. Železné předměty zasažené rzí degradují, ztrácí svoji funkčnost a hodnotu. Povrch železných předmětů lze chránit nanesením vrstviček chromu, niklu nebo např. zinku, ale vždy až po odstranění rzi, např. obroušením. Celý děj je možné vyjádřit souhrnnou rovnicí: [1] [2]

Prvky zamezující vzniku rzi[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Termín koroze lze používat i v rámci stejného degradabilního procesu jiných kovů. Naopak termín rezavění by se obecně pro všechny používat neměl, protože nedává smysl, neboť je odvozen od slova rez a rzí rozumíme právě vznikající právě při korozi železa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MAREČEK, Aleš; HONZA, Jaroslav. Chemie pro čtyřletá gymnázia 2. díl. Příprava vydání Zdeňka Tillová; redakce Aleš Mareček a Jaroslav Honza; ilustrace Dataprint Brno. čtvrté (druhé) opravné vydání. vyd. Brno : Nakladatelství Proton, c2014. 227 s. ISBN 978-80-902402-5-4.
  2. VŠCHT Praha. (Elektro)chemie – slovníček základních pojmů. [s.l.] : [s.n.]. 2 s. (Věda hrou. Chemický kroužek VŠCHT Praha.) (česky)