Chemický slovník/Disociační energie vazby
Disociační energie vazby (vazebná energie) vyjadřuje pevnost chemické vazby. Pevnost vazby se hodnotí podle energie potřebné k jejímu rozštěpení. Tato energie má stejnou velikost energie uvolněná při vzniku téže vazby, ale jiné znaménko. Obvykle se udává vazebná energie vtažená na 1 mol vazeb, tj. molární vazebná energie v jednotkách kJ · mol-1.
Hodnota vazebné energie závisí na tom, jakých dalších vazeb se účastní atomy spojené posuzovanou vazbou. V tabulkách se proto často uvádějí pro daný typ vazby střední hodnoty energie. Disociační energie vazby také úzce souvisí s délkou vazby, která je rovna vzdálenosti jader atomů spojených vazbou. Disociační vazebná energie srovnatelných vazeb zpravidla klesá s jejich rostoucí délkou.[1]
Pro příklad: při štěpení energii spotřebováváme, takže disociační energie je kladná. Vazby se při štěpení štěpí, takže vazebná energie je záporná.
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ VACÍK, Jiří; BARTHOVÁ, Jana; PACÁK, Josef. Přehled středoškolské chemie. Redakce Miloslava Svobodová; ilustrace Václav Hanuš a Václav Rytina. druhé vydání. vyd. Praha : SPN-pedagogické nakladatelství, a. s.,. 368 s. ISBN 80-7235-108-7. (česky)