Přeskočit na obsah

Chemické pokusy/Filtrace

Z Wikiknih


Filtrace
Chemikálie destilovaná voda a suspenze
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filtrace je jednoduchá separační metoda sloužící k oddělení kapaliny či plynu od pevných látek.

Prostá filtrace

  1. Na stojan připevníme filtrační kruh a do něj vložíme filtrační nálevku. Kádinku na filtrát podstavíme pod nálevku tak, aby se šikmo seříznutý stonek nálevky dotýkal delším koncem vnitřní stěny kádinky.
  2. Z filtračního papíru vystřihneme čtverec. Ten následně přeložíme na polovinu a na čtvrtinu. Podle velikosti nálevky zastřihneme filtrační papír do čtvrtkruhu a otevřeme tak, aby vytvořil kužel. Ustřihneme rožek na volném konci (zlepšíme tak těsnost a tím pádem i rychlost filtrace). Filtr vložíme do nálevky (filtr by měl sahat asi 5-10 mm pod horní okraj nálevky). Filtr smočíme destilovanou vodou, aby přilnul na stěny nálevky.
  3. Směs naléváme na filtr po tyčince šikmo směřující k opačné vnitřní stěně nálevky (té tlustší obsahující 3 vrstvy papíru). Proud filtrované směsi nesmí nikdy směřovat přímo do ústí nálevky, aby nedošlo k protržení filtru.

Filtrace za sníženého tlaku

  1. Připevníme odsávací baňku k vodní vývěvě a do hrdla odsávací baňky umístíme gumové těsnění, do kterého vložíme Büchnerovu nálevku.
  2. Vystřihneme kruh z filtračního papíru dle velikosti Büchnerovy nálevky (s poloměrem menším o asi 2 mm než je dno nálevky). Filtr vložíme do Büchnerovy nálevky tak, aby zakrýval všechny otvory.
  3. Smočíme filtrační papír destilovanou vodou a zapneme vývěvu. Zkontrolujeme těsnost aparatury.
  4. Připravenou směs naléváme na filtr s použitím tyčinky tak, abychom vytvořili tenkou vrstvu.
  5. Vzniklý filtrační koláč zkompaktníme stlačením skleněnou zátkou.
  6. Filtrační koláč promyjeme destilovanou vodou. Po odsátí vody začne filtrační koláč praskat.
  7. Na konci experimentu odpojíme nejdříve hadici s vakuem od odsávací baňky a až poté vypneme vývěvu.