Přeskočit na obsah

Wikiknihy:Portál Wikiknih/Archiv 02

Z Wikiknih

Toto je archiv stránky Portál Wikiknih. Prosím již jej needitujte.

Transwiki

[editovat zdroj]

Hello, we have some pages to be transwikied here at English Wikibooks. Check en:Category:Modules to be transwikied for pages beginning at Cz:. If you finish moving them here, insert {{delete}} to each of them so that we know we can delete them safely. Greetings en:User:Derbeth.

Podezření z porušení autorského práva

[editovat zdroj]

Domnívám se, že texty vložené dne 25.7.2005 (+ jedna editace o den později) uživatelem s IP adresou 62.245.105.98 (seznam editací) jsou porušením autorského práva. Podobnosti lze najít na stránce František Omelka. --Zirland 14:37, 22. 6. 2006 (UTC)

Wikiverzita v novém kabátě

[editovat zdroj]
Logo Wikiverzity

V těchto dnech probíhá přestavba Wikivezity do přehlednější a estetičtější podoby. Cílem je vytvořit přehlednější a estetičtější prostředí nejenom pro ty, kteří se přicházejí něco naučit, ale i pro ty kteří by rádi vytvořili nějaký výukový modul. Hlavní strana by měla nabízet rozcestník na jednotlivé portály základních sekcí Wikivezity. Dále se připravují audio a video prezentace a nápovědy, přehrávatelné přímo na určité stránce.

Wikiverzita vznikla jako devátý samostatný projekt nadace Wikimedia Foundation v roce 2006 odštěpením se od Wikiknih, kde se před tím po několik let vyvýjela. Hlavním cílem projektu je vyvýjet výukové moduly (projekty, předměty, hodiny) pro všechny věkové skupiny a umožňovat přístup k otevřeném e-learningovému vzdělávání. V současnosti existuje pět samostatných wikiverzit: anglická, španělská, frouncouzská, italská a německá. Ostatní wikivezity se incubují v incubátoru nebo na beta.wikiversity.org. Wikiverzita má i vlastní koordinační projekt pro projekty a jako jediná ze všech projektů Nadace WF může uveřejňovat vlastní výzkum. Česká mutace wikiverzity se nachází ve stavu inkubace na: http://beta.wikiversity.org/wiki/Wikiverzita

Co u nás najdete

[editovat zdroj]

Problémy

[editovat zdroj]
  • nedostatek aktivních uživatelů - je nejpalčivější problém pro Wikiverzitu. Aby jsme si mohli požádat o vlastní doménu, potřebujeme určitý počet aktivních uživatelů, kteří zajistí rozvoj projektu. Nemusíte být ani vyučující, stačí přijít a začít organizovat své studium (např. na zkoušky) v rámci Wikiverzity.
  • přicházíme o potencionální uživatele z vysokých, středních a základních škol - v poslední době se setkáváme se zvýšeným zájmem vzdělávacích institucí o Wikiverzitu. Vzhledem k tomu, že ale neexistuje cs s vlasní doménou, odcházejí tyto síly většinou na en.
  • schází nám volně dostupné materiály - především z Wikiknih/Wikisource, ale i Wikimedia Commons a Wikipedie. Tento problém není tak palčivý, dá se určitým způsobem řešit. Navíc do budoucna předpokládáme, že by Wikivezita těmto projektům mohla nepřímo výrazně pomáhat tvorbou učebních materiálů (Wikiknihy), odborným opravováním článků (Wikipedie), či focením odborných obrázků (Wikimedia Commons).


PŘIJĎTE SE UČIT, PŘIJĎTE NÁS PODPOŘIT!

Vložil --Juan de Vojníkov 10:28, 3. 1. 2008 (UTC)

Dlouho piplané stanovy prošly schvalováním v chapters comittee (výboru pro pobočky) a od 19. ledna 2008 čekají na schválení správní radou Wikimedia Foundation. Poté bude možno přistoupit k registraci Sdružení.

Přípravný výbor mezitím zveřejnil poslední verzi organizačního řádu. K té je v současné době možno formulovat připomínky, o jejich zapracování se bude jednat na IRC #wikimedia-cz ve čtvrtek 24. 1. 2008 ve 21:00. Každý, kdo se zajímá o rozvoj pobočky, je vítán. --Beren 02:32, 23. 1. 2008 (UTC)
P.S. Případné komentáře k tomuto oznámení prosím pište přímo na metu. Díky.

Czech for foreigners

[editovat zdroj]

Mám pocit, že anglicky psané texty patří na anglické Wikiknihy. Myslím, že Czech for foreigners sem nepatří, měla by se přesunout do en Wikiknih. Pochybuji, že to zde cizinci budou hledat. --Pajast 08:53, 15. 2. 2008 (UTC)

O tom už se diskutovalo. Asi by bylo fajn, kdyby to kolega FDominec tedy na anglické Wikiknihy přepsal, aby nebyly obstrukce s GFDL.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 20:05, 15. 2. 2008 (UTC)

Podána žádost o schválení české Wikiverzity

[editovat zdroj]

Dobrý den. Rád bych všechny upozornil, že byla obnovena žádost české Wikiverzity o uznání oficiálního statusu a o přidělení domény. Budeme rádi, když nás podpoříte! K žádosti se můžete vyjádřit zde: meta:Requests for new languages/Wikiversity Czech --Juan de Vojníkov 14:58, 8. 4. 2008 (UTC)

Přejmenování stránky

[editovat zdroj]

Stránka Linux:Správa procesů potřebuje přejmenovat na Echo. Vlastně by bylo vhodné sjednotit názvy všech stránek Kategorie:Linux. Některé by měly být v kategorii Kategorie:Unix, protože se jedná o obecné příkazy a myslím si, že by se v některých nemělo Linux: vůbec vyskytovat. Jenže možnost přejmenování ve svém menu nevidím. Může mi někdo pomoci? Milan Keršláger 07:13, 16. 5. 2008 (UTC)

V menu se mi objevila volba Přesunout. Děkuji! Milan Keršláger 14:39, 22. 5. 2008 (UTC)
Nic vám nebrání přidat těm stránkám kategorii Kategorie:Unix. Avšak pokud jde o názvy, tak mějte na paměti, že jsou součástí materiálu věnovaného linuxu a příkazy se tak mohou od klasických unixových lišit. Jinak pokud jde o uvedenou stránku, tak byla přejmenována, proto jsem odkaz upravil Woodcraft 23. 4. 2009, 11:58 (UTC)[odpovědět]

Doménový alias

[editovat zdroj]

Zprovoznil jsem alias http://www.wikibooks.cz
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 25. 8. 2008, 18:43 (UTC)[odpovědět]

Po necelých dvou dnech testovacího provozu byl do ostrého provozu uveden také doménový alias http://cz.wikibooks.org pro ty, kteří si často pletou rozdíl mezi cz a cs.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 27. 8. 2008, 08:34 (UTC)[odpovědět]

Aliasy pro jmenný prostor Project:

[editovat zdroj]

Dnes v 03:20 CEST byly zprovozněny zkratkové aliasy pro jmenný prostor Project: (Wikiknihy:) - WB: a WK: (např. WB:Hlavní strana a WK:Hlavní strana)
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 13. 9. 2008, 09:21 (UTC)[odpovědět]

Technické připomínky

[editovat zdroj]

Tady na té stránce se mi neukazuje + (přidat téma), to je prkotina, ale spíš mi vadí, že vedle přihlásit není také odkaz na moje diskuze jako v jiných projektech. Využívám toto hlavně jako odkaz k tomu abych se dostal na své příspěvky uživatele a ulehčuje mi to práci. Díky. 62.24.89.211 10. 11. 2008, 12:18 (UTC)[odpovědět]

Záložku "+" přidám. Odkaz na svoji diskusní stránku nejlépe získáte tím, že si vytvoříte uživatelský účet, ale o tom jsem psal už jinde.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 10. 11. 2008, 17:05 (UTC)[odpovědět]
Díky, ale onen odkaz Moje příspěvky by byl lepší, protože se registrovat prozatím nehodlám. 62.24.89.211 10. 11. 2008, 19:51 (UTC)[odpovědět]

Další věc - je tu připravena nějaká šablona uvítání? 62.24.89.211 10. 11. 2008, 12:54 (UTC)[odpovědět]

Chcete uvítat? ;-) Tak tedy vítejte.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 10. 11. 2008, 17:05 (UTC)[odpovědět]
Díky, ale potřeboval bych spíš něco jako w:Šablona:Anon nebo w:Šablona:Vítejte, co by uživatele nakoplo a řeklo mu co a jak. 62.24.89.211 10. 11. 2008, 19:51 (UTC)[odpovědět]

A jsou tu věci jako subpahýl, nebo něco co by umožnilo nějaký rozumný postup v knihách jako GIMP? Já to udělal tak jak jsem to udělal viz. Nebo se to má nechávat být? Jaká jsou tu vůbec pravidla - můžete uvést nějaké odkazy? 62.24.89.211 10. 11. 2008, 12:58 (UTC)[odpovědět]

Ne. Wikiknihy jsou postupně vznikající díla, tedy něco jako wikipedistický nesmysl zvaný subpahýl zde není. Lidé postupně píší, jak se k tomu dostanou. Je to wiki jako ostatní wikiprojekty nadace Wikimedia Foundation, tedy podílet se na té tvorbě může kdokoliv. Uživatelé mohou tvořit knihu paralelně, nebo se může stát, že jeden tvoří, pak přestane a za čas přijde jiný. Je možné, že tu časem vznikne nějaký typ regulace, ale zatím není třeba. Text v diskusi jsem z výše uvedených důvodů smazal.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 10. 11. 2008, 17:05 (UTC)[odpovědět]
Regulace je potřeba, protože kniha GIMP je stejnětak knihou jako kdybych někde napsal na zeď Láďa miluje Vlastu a řekl o tom, že to je kniha - podívejte se tam sám, není tam jediná relevantní informace. Pokud si ale myslíte, že tenhle bordel je rozdělaná kniha a zároveň jste vůdce tohoto projektu, pak si dovolím vyslovit obavy, že projekt není v nejlepších rukou a že tu brzo najdeme jen ten bordel a nikdo se k relevantním informacím neprokouše - ani tvůrci, ani čtenáři. 62.24.89.211 10. 11. 2008, 19:51 (UTC)[odpovědět]

Přesu několika článků na cs.wikipedia

[editovat zdroj]

Ahoj, chtěl bych přesunout články Nervové buňky a Měňavky na českou wikipedii. Je nějaký důvod, proč to nedělat?--Vojtech.dostal 30. 11. 2008, 09:15 (UTC)[odpovědět]

Osobně se domnívám, že to není příliš encyklopedický, ale spíše populárně-naučný styl psaní, tedy by to potřebovalo jistě úpravy, aby to vyhovělo tamním zvykům (lépe konzultovat přímo s osazenstvem Wikipedie). Kromě toho, obé již na Wikipedii existuje (w:Neuron, w:Měňavka), tedy by bylo nutné informace do tamních článků začlenit. Kromě toho by bylo úplně nejlepší, aby takovou případnou akci provedl sám autor, kterého můžete s prosbou o danou akci kontaktovat.

Jinak pro případné budoucí použití dodávám, že pro případ přesunu mezi projekty je třeba tento přesun provést transwiki importem, čímž se přenese i historie, aby se dodrželo GFDL. O tyto importy se vesměs mezi českými projekty starám já, takže stačí mi napsat, co je potřeba přesunout, a pokud to půjde, tak to přesunu. Nepřenášejte, prosím, sám metodou copy-paste. Děkuji.

Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 2. 12. 2008, 19:18 (UTC)[odpovědět]

No myslím že bych to zvládl sám, autor už pár měsíců není aktivní. Mohl bych tedy poprosit o transwiki článku měňavky? Jestli je to možné třeba na w:wikipedista:Vojtech.dostal/Pískoviště? Nebo někam na diskuzní stránku, nebo někam do hlavního prostoru na provizorní stránku? Diky a hezké Vánoce--Vojtech.dostal 21. 12. 2008, 16:17 (UTC)[odpovědět]