ReactOS/Instalace
Jak si nainstalovat ReactOS?
[editovat | editovat zdroj]Plné verze (Releases)
[editovat | editovat zdroj]Vycházejí jednou za 2-4 měsíců proto nemusí obsahovat všechny novinky dostupné v nightly buildech či SVN verzích, měly by však být více stabilní.
všechny lze si lze stáhnout spolu z dalšími pomocnými aplikacemi z této adresy: [1]
Jméno běžné verze je tvořeno takto: reactos-čísloverze-typ balíčku.zip
Zpravidla je možné stáhnout si následující typy balíčku:
- qemu je emulátor počítače, pro potřeby testování, ladění a provoz operačních systémů ve virtuálním módu
- díky tomu, že se jedná o operační systém, jsou balíčky závislé pouze na archtektuře intel(ne na použitém stávajícím operačním systému)
ISO
[editovat | editovat zdroj]Obraz bootovatelného instalačního cd
- lze ho buď vypálit, pak z něj nabootovat počítač a nainstalovat
- vytvořit si disk v qemu:qemu-img create reactos.img 30M a pak ho spustit:qemu -hda reactos.img -cdrom reactos???.iso -boot d -m 128
Live - CD
[editovat | editovat zdroj]Obraz cd, které nepotřebuje přístup na pevný disk
- lze z něj buď přímo nabootovat
- nebo jej spustit v qemu:qemu -cdrom reactos???.iso -boot d -m128
qemu
[editovat | editovat zdroj]- již předinstalovaný systém pro qemu
sources
[editovat | editovat zdroj]- zdrojové kódy, pro vlastní kompilaci, kompilace bude popsána níže
Nightly Buildy
[editovat | editovat zdroj]Na této stránce by měly být aktuální buildy (jak často se aktualizují netuším)
Jelikož buildy často mění své umístění(někoho občas přestane bavit je vytvářet, ale najde se někdo jiný kdo na to má čas), bude lepší, když sem dám ještě odkaz na fórum, ve kterém by měla jít vždy najít nějaká funkční adresa: http://www.reactos.com/forum/viewtopic.php?t=344&sid=b680c6e745b44320d49915f8dd6352a7
Souborový strom pro vývojáře
Stažení
[editovat | editovat zdroj]Nejprve je nutné nainstalovat si Subversion klienta: Binárky pro Windows:
- Command Line Client (http://subversion.tigris.org/servlets/ProjectDocumentList?folderID=91)
- Windows Shell Integrated Client (http://tortoisesvn.tigris.org/download.html)
- RapidSVN? is a svn client similar to WinCVS (http://rapidsvn.tigris.org)
Zdrojáky pro Linux, FreeBSD?, NetBSD?, OpenBSD?, Solaris, MacOS? X, Win32
Vývojový strom ReactOS se skládá ze tří modulů:
freeldr FreeLoader: boot manager reactos ReactOS: jádro, ovladače atd. rosapps ReactOS Applications: ostatní aplikace (notepad, atd.)
pokus si chcete stáhnout určitý modul napište:
svn co svn://svn.reactos.com/trunk/ pro stažení celého stromu svn co svn://svn.reactos.com/trunk/reactos pro stažení modulu reactos
Podrobnosti naleznete na adrese: http://reactos.com/content/view/full/267/
Kompilace
[editovat | editovat zdroj]Pro většinu GNU/Linuxových distribucí a ostatních UNIX-like systém;
[editovat | editovat zdroj]Protože ReactOS je postaven na Win32 binárkách, je potřeba při kompilaci v GNU/Linuxu či jiném Unixovém prostředí použít cross-compiler, který zajistí překlad zdrojáků do správného formátu. Proto je třeba nainstalovat linuxovou verzi kompilátoru MinGW32. V balíčkových distribucích jako je Debian nebo Gentoo nainstalujte příslušné balíčky, pokud používáte distribuci pro které balíčky nejsou (jako je můj Slackware), použijte následující skript, který automaticky stáhne a zkompiluje vše potřebné. Cross-compiler doporučuji umístit do adresáře /opt/mingw32. Poté ještě musíte přidat adresář /opt/mingw32/bin do své PATH, např. takto: export PATH=$PATH:/opt/mingw32/bin.
Dále je nutná editace souboru rules.mak, kde musíte nastavit prefix cross-compileru, v našem případě je to mingw32-. V následujícím výtažku je příslušné místo tučně zvýrazněno:
ifeq ($(HOST),mingw32-linux) export HOST_TYPE = unix export NASM_FORMAT = win32 ifeq ($(OSTYPE),msys) export PREFIX := export EXE_POSTFIX := .exe else export PREFIX = mingw32- export EXE_POSTFIX := endif export EXE_PREFIX := ./ export DLLTOOL = $(PREFIX)dlltool --as=$(PREFIX)as
Poté již před samotnou kompilací stačí nastavit proměnou prostředí HOST na mingw32-linux takto: export HOST="mingw32-linux" a kompilaci spustit příkazem make.
Pro gentoo linux
[editovat | editovat zdroj]Předpokládám, že ostatní uživatelé GENTOO mají stejně jako já děs ze všech programu, o kterých emerge neví, proto je tu návod přímo pro gentuisty. Současná stabilní verze mingw v gentoo je příliš zastaralá, proto musíme použít experimentální: ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge xmingw-runtime xmingw-binutils
Balíček se také instaluje do jiné cesty, než je tomu u ostatních linuxů, proto nastavíme cestu takto: export PATH=$PATH:/opt/xmingw/bin/.
Také editace rules.mak je maličko odlišná:
ifeq ($(HOST),mingw32-linux) export HOST_TYPE = unix export NASM_FORMAT = win32 ifeq ($(OSTYPE),msys) export PREFIX := export EXE_POSTFIX := .exe else export PREFIX = i386-mingw32msvc- export EXE_POSTFIX := endif export EXE_PREFIX := ./ export DLLTOOL = $(PREFIX)dlltool --as=$(PREFIX)as
Dále postupujeme stějně jako u ostatních distribucí nastavením proměnné prostředí HOST na mingw32-linux pomocí export HOST="mingw32-linux" a započněme kompilaci(make).
Během instalace může také dojít k některým chybám, jejich řešení je popsáno níže. Vyskytla se ovšem i chyba, kterou jsem nebyl schopen vyřešit, až se to někomu povede, doplňte prosím návod.
Pro Windows
[editovat | editovat zdroj]pokud to někdo zprovozní dřív něž já, nechť to tu dopíše Mělo by stačit stáhnout si překladač mingw, např. z adresy: http://www.reactsoft.com/ správně nastavit cestu PATH k příkazu make a v adresáři trunk/reactos pomocí konzole spustit make.
Sestavení distribuce
[editovat | editovat zdroj]Začneme příkazem make install. Pokud se instalace nezdaří a linker zahlásí chybu "Cannot open input file" u souborů s koncovkou exe, bin a pod), tak použijte starší verzi programu rsym - proveďte downgrade adresáře trunk/reactos/tools na revizi 15350 takto: svn up -r 15350 ./tools a překompilujte (stačí v adresáři trunk/reactos dát make ./tools). Poté opět make install, není potřeba překompilovat celý strom znova.
Dále si můžete vytvořit:
- Obraz instalačního cd: make bootcd
- CD bez potřeby pevného disku make livecd
- Je možné instalovat i přímo(zkopírovat soubory a nainstalovat dos či freeloader), tak zdělte své zkušenosti, já nemám volný oddíl a hrát si s *.img soubory se mi nechce