Přeskočit na obsah

Průvodce úpravou vaší zahrady/Proč plánovat

Z Wikiknih

Jak je dobré začínat začátkem a proč plánovat[editovat | editovat zdroj]

Zahrada je prostor, který má právo upravovat každý. Demokraticky. Kdokoliv nějakou zahradu má, a má pravomoci a legální nástroje ji upravovat a jeho úpravy budou respektovány jako platné, a je vhodné období, může zahradu bez ohledu na své další schopnosti okamžitě upravovat. Jakkoliv. Tyto stránky slouží k tomu, aby měl šanci udělat to dobře.

Musí ale očekávat, že mu do toho budou všichni kecat. Všechno Vaše úsilí může rovněž skončit pod vrstvou navážky při stavbě dálnice. Ale do té doby než vás opustí nadšení a síly se vrhejte do úprav s nadšením lumíků. Vaše možnosti jsou bezbřehé, dokud jsou kapsy bezedné. Upravovat zahradu je podobné jako upravovat wikipedii. Upravovat zahradu je totiž úplná brnkačka.

Na zahradě, její velikosti a sklonu v podstatě nesejde. Je to cípek planety, kde jste Stvořiteli vy. Můžete koniklecům říkat sasanka a poměnkám BMW. Žádná věc neexistuje předtím, než ji někdo objeví, pojmenuje a zařadí. Na to se zeptejte taxonomů v botanice. A právě tady jste vy a vaši přátele těmi rozhodujícími lidmi, objeviteli, milí čtenáři. Protože si možná nejste jisti jak správně má být pojmenována, zařazena a nalezena Vaše zahrada, budu se Vám snažit pomoci. Nějakou zahradu dokáže udělat kdokoliv. Možná ale nejste „kdokoliv“. Dokážete vytvořit jedinečnou zahradu, kterou budete milovat a budete s ní spokojeni. Nejdříve ale to nejdůležitější. Budu Vás nyní nutit zamyslet se nad tím, co vlastně potřebujete. Přemýšlejme nad změnami, které chystáte. Položte pohodlně zadek na židli či křeslo a začněme začátkem. Začněte přemýšlet, co vlastně chcete.

Chcete zahradu vytvořit zpravidla jednoduše, dokonale, levně a správně a s co nejmenší námahou. Můžete mít ovšem dost velkou škálu představ a výsledkem bývají i různě vhodné zahrady a zejména různě spokojení majitelé.

Proč ostatní lidé dělají zahrady? Zahrady jsou slouží obvykle k těmto účelům :

  • Pěstování rostlin, především květin, ovoce, zeleniny, koření, okrasných rostlin a krmiva.
  • Umístění pěstovaných zvířat a pozorování a lov zvířat volně žijících (například hmyzu)
  • Odpočinek , sportování či zábava v soukromí nebo s přáteli či rodinou.

Vaším úkolem je odhadnout co budete potřebovat, co provádět, aby jste lépe určili jak má Vaše zahrada vypadat. V tom si udělejte jasno než si vůbec začnete kreslit plánky.

Secesní skleníky v parku ve Vídni. Standardní věci tvoří těžkopádné a standardní prostředí. Příjemné věci tvoří příjemné prostředí. Neobyčejné věci tvoří neobyčejné prostředí.

Hledáte model a konkretizujete si představu. Co si myslíte že chcete, je asi přesný návod, jasné řešení. Univerzální odpověď a plán. Pokyn kam co zasadit, nebo nezasadit. Něco jako horoskop z časopisu. Konkrétní a pravdivý horoskop pro všechny z nás a jasnozřivý pro všechny situace. Návod pro všechny problémy, kterými dnes všichni univerzálně projdeme a díky horoskopu je všichni skvěle vyřešíme. Život bude báječný až lidé budou dodržovat horoskopy. Co? Nesmysl?
Asi. Ale i kdyby tomu tak mohlo v nějaké fantazii být, je to opravdu to, co potřebujete? Prefabrikovanou, unifikovanou zahradu místo jedinečného díla? Chcete ztratit samu podstatu krásna, ošidit zahradu o vaši jedinečnost?

Některé potřeby a druhy využití zahrady jsou častější než jiné a zahradní úpravy pro uspokojení některých z těchto potřeb jsou obecně respektované, nebo oblíbené. Než začnete tvořit zahradu, než vezmete do ruky první imaginární cihlu vaší zahrady, je ovšem opravdu dobré se rozhodnout, jestli budete stavět vilu, pyramidu anebo barikádu. Zamyslet se nad účelem. Čím přesnější bude představa co potřebujete, tím snazší bude rozhodnutí a tím lépe bude výsledek odpovídat potřebě. Potřeby mohou být různé a správné řešení tak může být zcela jedinečné.

V přízemí je většinu dne jako ve sklepě.

Ve chvíli, kdy začnete stromy a keře a části zahrady uspořádávat, vytváříte nějaký typ zahradní kompozice. A to i v té chvíli, kdy prostě stromy a keře užitečně rozestavíte, podobně jako nábytek v pokoji.

Sadovnická úprava bez promyšlené kompozice sice může plnit účel a být i zajímavá, ale jen jako sbírka rostlin a předmětů. Každý může mít svoji představu krásné zahrady, ale schází li dílu nenápadná ucelenost, harmonie anebo dokonce řád, není to skutečné umělecké dílo a možná ani nepůsobí příjemně. Než ale konečně přejdeme na to jak koncepci připravit, jaké jsou možnosti, obvyklé vhodné možnosti, či jaké použít vychytávky a čeho si všimnout, není špatný nápad zjistit víc. Třeba dokonce poznat základní pravidla tvorby. Udělat si pěknou zahradu je totiž brnkačka. Stačí vědět jak.

Majitel se očividně rád dívá do větví.

Je důležité na správných místech vysázet správné rostliny ve správném počtu. Pro jejich vlastnosti. Ale i smysluplné a odborně způsobilé, plánované úpravy jsou omezeny možnostmi. Třeba vlastnostmi pozemku, nebo rozpočtem.

Základní otázky jsou jednoduché. Zásadní rozhodnutí při jakýchkoli zahradních úpravách je, jak velké úpravy chystáte, jaké prvky budou použity v zahradě a podle jakého vzoru chcete zahradu upravit. Tyto Vaše rozhodnutí jsou samozřejmě ovlivněny vašimi možnostmi, možnostmi prostoru a vztahem k okolním budovám. Pokud se budete chtít vyhnout nesouladu s okolím pak musíte vzít v úvahu nejen stavby ale vůbec všechny významnější prvky v okolí, nebo v zahradě. Především se budete řídit jejich vzhledem, používáním, plánovaným používáním zahrady. Přemýšlejte nad smyslem plánovaných úprav. Nepominutelnou podmínkou krásy je její smysl. Ten závisí i od intenzity používání zahrady. Zhodnoťte jak mnoho času trávíte v zahradě, v kterou roční dobu a jak, tak aby bylo možné naplánovat využití, podobu úpravy. Zda potřebujete zahradu pro reprezentaci, zda má být okrasou a potěšením, nebo má být předmětem závisti a pomluv kolemjdoucích.

Změny a úpravy vždy musí mít smysl. Nábytek přestěhujete, stromy těžko. Plánujte důkladně. Vysadit strom metr přede dveřmi je hrozný nesmysl, řeknete si. To je přece jasné. Ale před okna domů si je takto blízko lidé vysazují překvapivě často. Asi je uklidňuje pohled z okna na temné listoví. Smysl a užitečnost jsou samozřejmou součástí krásy.

Cesmína je stálezelený keř nebo strom s ostnitými listy. Není krásná? A zloděj se dovnitř oknem určo nedostane.

Dekorace, které nemají důvod, logiku nebo nepůsobí v souladu s prostředím a stylem, mohou být považovány nanejvýš za úmyslný cynický kýč. Smyslem úprav zahrady by rovněž neměl být pouhý bezhlavý upgrade podle nápadů módního časopisu či televizního magazínu. Je dobré si vytvořit ucelenou realizovatelnou představu prostoru s požadovanými parametry. Ujistit se co chcete a proč to chcete. Měli byste chtít si svoji představu rámcově ohraničit. Kromě fantazie je potřeba zapojit i logiku a třeba si během plánování dokonce pořídit náčrtek ještě neosázené zahrady. Zkušenosti a pravidla jsou dobrý návod, v nestandardní situaci je třeba použít hlavu. Pro každé pravidlo a doporučení které v knize uvádím, jsou dobře zdůvodněné výjimky. Zahradník ví jak uživateli vyhovět, své potřeby ale lépe zná jeho zákazník.

Své potřeby a nároky zná nejlépe uživatel zahrady, ten kdo vytváří zahradu by se o nich měl dozvědět. Požadavkům zákazníka často pomůže řešení které nezná. Je li tvůrcem zahrady uživatel, měl by se nad úpravami zamyslet a neřešit zahradu alespoň jako jednotlivé nějak upravené části, ale jako jeden fungující použitelný celek.

Pokračování v kapitole Průvodce úpravou vaší zahrady/Koncepce

Zpět na obsah Průvodce úpravou vaší zahrady