Přeskočit na obsah

Průvodce úpravou vaší zahrady/Koncepce

Z Wikiknih

Koncepce[editovat | editovat zdroj]

Někteří z Vás mají jasno. Zahrada bude vlastní ovocný sad, pole se zeleninou, velký bazén, nebo soukromé fotbalové hřiště. Kolem plotu se vysází ostnité keře a je hotovo. Zkuste jim to vymluvit a stejně si pozemek upraví podle svého. Jejich plán má jistě smysl a důvod. Nepotřebují ale tuto knihu, protože neplánují vytvářet zahradu. Jiní z vás, kteří touží po opravdové zahradě, možná také už nyní mají názor, jak by zahrada měla být pestrá, co by měla vyjadřovat a co by v ní všechno mělo růst. Jaké doplňky by měly být použity. Zpravidla tedy všechny nejmodernější rostlinné šlágry, neméně úžasné než ty, které v obchodech pod méně top moderními bigredhit gogofogo jingjang supertrouper názvy pěstovali naši předkové před dvěma sty lety. Nenecháte jistě bez povšimnutí ani díla a artefakty na které narazíte v obchodech a časopisech, které uvidíte u sousedů, v nedotčené přírodě anebo v televizním telemarketu. Proč ale zkoumat i hotový návrh zahrady od odborníka a proč nenaletět třeba na jakékoliv náčrtky zahrad v časopise? Je nějaký důvod proč ne? Vskutku. Překvapivě Je nějaký důvod proč ne. A s troškou zdravého rozumu lze třeba zjistit že se vám nelíbí že architekt na dvoumetrovém dvorku poručil vysázet sloupovitý kultivar buku, který nezůstane desetimetrový. Třeba proto, že máte ráději majestátní lípu.

Zámecká zahrada. (Zámek Dobříš)
Vesnická zahrada s vrbinami (Lysimachia), uprostřed léta.

Nebo nemáte představu co chcete pěstovat za rostliny, jaká vytvořit zákoutí a místa, jenž by potěšila vaše srdce? Otevřete-li katalog libovolného hypermarketu, budete vědět. Třeba bazén, malý sad, velký trávník, nádherně kvetoucí záhon, skupinu stálezelených keřů na zimu, vřesoviště, pískoviště a samozřejmě houpačku, když už budete mít pískoviště plné zuby. Ačkoliv se podaří nakoupit všechny naplánované rostliny, což bývá problém, může vyvstat potíž jak všechny své nádherné představy vtěsnat na jedno místo. To je nesnáz, kterou řeší koncepce. Tedy něco, čím se tato kniha zabývá. Lze sice vybudovat něco jako botanickou zahradu kombinovanou se skladištěm, pracovní lágr, kam zavřete celou rodinu, dokud nevytrhá plevel, ale proč? Zvažte všechny strany řešení. Zda úsilí odpovídá výsledku. Zda možný výsledek a vedlejší efekty odpovídají očekávání. Snad si nakonec dokážete vybrat, co použít, co zachovat a co ne.

Jak už nějakou chvilku naznačuji, je dobře nevařit dort ze všech dobrot ve spíži a nepracovat bez jasné a promyšlené kompozice. Možnosti využití zahrady nebo upravované plochy mají být maximálně sladěny s účelem, potřebami uživatele. Proč to ale pořád opakuji? Zkuste hádat.

Rozpočtová omezení lze řešit jednodušším stylem zahrady, nebo omezením výzdoby rostlinami a stavebními prvky. Všeobecně je, bez ohledu na cenu, vhodnější omezit krátkověké dřeviny, trvalky a letničky, než dlouho a pomalu rostoucí dřeviny. Trvalkové a letničkové záhony je totiž vždy možné po čase dosázet a rozšířit. Trvalkové a letničkové záhony jsou ovšem nejvýraznějšími prvky výsadeb, poutají pozornost, takže smysluplným omezením výsadby trvalek a letniček se může v současnosti výrazně snížit zamýšlený efekt kompozice. To vše je třeba zvážit podle priorit majitele a uživatele.

Koupací bazének pro šlechtičnu. Zámecký trávník.

Chorobná zběsilost času[editovat | editovat zdroj]

Touha dosáhnout všeho hned. Zahrada na klíč. Je na tom chtít zahradu ihned ale nově vysazenou v dokonalé kompozici něco špatně? Vždyť to jde. Každý přeci chce všechno hned. Hned teď. Že by to u zahrady nešlo tak snadno?

Například travní koberec má obvykle vynikající průmyslovou kvalitu, stéblo jako stéblo, střižený jako pravý koberec. Ale k pokládce je potřeba mnohem lépe vyrovnat povrch, travní koberec také musí srůst s podložím, tedy musí být pravidelná kvalitní zálivka v místě a podobně. Instantní zahrada, tedy tůjový plot a travní koberec, je sen mnoha novopečených majitelů domů, zejména v tzv. satelitech. Málokdy lze vidět u šablonovitě vytvořených domů v pravidelných malých zahradách, které z dvou třetin pokrývá bazén naplněný chlorovou vodou, nějakou vkusnou zahradu, která by byla více než jen levnou skupinkou nízkých keříků obklopenou živým plotem z tújí.

Ovšem je to zde jako u minutek. Málo chutných jídel vzniká rychle. Instantní pokrmy se dají pokládat za chutné asi stejně jako instantní káva za kávu. Nedovedu si představit chutné víno bez kvašení a zrání. Víno vysazené, sklizené, vydrcené, destilované, oslazené a aromatizované ihned po výsadbě. Vysazené dnes ráno, vyrobené dnes dopoledne.

Je několik dobrých triků, jak čas čekání na vaši zahradu zkrátit. S výsledkem, který bude dosažen už v několikaletém horizontu. Například pomocí zahuštěné výsadby, kdy rostliny ve skupinách stejného druhu vysázíte blíže k sobě a po určité době některé třeba odstraníte, je li to třeba. Pomůže i výsadba starších dřevin, jakkoliv je ujmutí takových dřevin vždy větším rizikem, než při výsadbě mladých dřevin. Někdy je ale většími sazenicemi uspořeno pouze málo času, protože starší dřeviny po takové výsadbě i několik let rostou velice slabě a náklady na materiál, transport a výsadbu vzrostlých dřevin bývají vysoké. Přesto je především u soliter použití více vzrostlých dřevin vhodné, u existujících rekonstruovaných výsadeb je často vhodné komponovat výsadbu tak, aby některé ze stávajících dřevin byly zachovány. Tedy nepřeje li si majitel ty ošklivé staré stromy odstranit a vysadit nové krásné.

Je také doporučována výsadba dočasných dřevin, rychlerostoucích druhů (břízy, smrky), které bude později třeba vykácet. Dočasné výsadby ale poškozují primárně pěstované rostliny stínem a odebíráním výživy.

Zatravnění může být jedním z nejlevnějších způsobů úpravy plochy.

Bohužel ani výsadba dokonale připravedných starších dřevin na správných místech sama o sobě nevytváří v zahradě někdy dojem sladěné, srostlé a harmonické kompozice. Taková zahrada bývá jako výkladní skříň. Jako výkladní skříň, v níž jsou nejpřípadnějšími obyvateli plastové modelky a figuríny ve smokingu. Pokud máte zahradu v některém nepravidelném, třeba čínském nebo přírodním stylu může to být zřetelný problém. Příroda není výkladní skříň, takže všechno to viditelné úsilí o dokonalost může být nakonec i vadou na kráse. Jednoduše řečeno: Všechno může být správně. Všechno může být na správných místech. A přesto výsledek není nic moc. Je jako koupelová pěna. Vyumělkovaná a novotou lesknoucí se zahrada. Nepřirozená jak to jen jde.

Asi nejsnáze tento problém naprostý laik, který celých svých dvacet let neviděl žádnou zahradu, pochopí, když srovná Červenou Karkulku s Othellem. Nebo spíše když dokonalou PC hru se všemi dokonale stejnými skvěle vyrenderovanými sytě barevnými, novotou se lesknoucími objekty, kde se superschopnostmi bojujete na život a na smrt s neporazitelnou příšerou a všude stříká krev, srovná s úplně jinou hrou. Hrou, kde se hrad nebezpečně rozpadá, stromy jsou staré a padá z nich nepříjemně listí a občas taky nepříjemně prší a váš protivník má záchvaty smíchu, nostalgie a zapomnětlivosti, pohrdáte jím, obdivujete a litujete jej. Těžší než jej nechat žít, může být jen zabít jej. Ačkoliv je to očividně snadný výběr.

Zeď, pohybový alarm, bazén, pohybový alarm, zeď. Zahrady pilných zaměstnanců.

Kompozice chce často nějaký čas, aby stromy vytvořily přirozeně rostlé koruny odpovídající místu a prostoru, chumáče keřů porostly pásy mezi trávníky a pod vyššími dřevinami tak, aby nebylo zřetelně vidět jednotlivé rostliny v pravidelných rozestupech. Patina je hodnotou pro moudrého znalého člověka, člověka se vkusem, vyžadujícího více než cinkající cetky. Znaky malebného stáří a úctyhodnosti mohou rychle pomoci vytvořit některé trvalky a s jistým rizikem některé rychle rostoucí zaplevelující dřeviny. Rychle, avšak nikoliv hned. Rychlost a spěch, okamžité uspokojení touhy, okamžitý úspěch za jakoukoliv cenu není hoden ušlechtilého ducha a důstojnosti moudrého člověka, který život plně prožívá.

Některé výsadby nemusí mít estetické hodnoty. Jsou pouhou krycí, oddělující hmotou, jako je technický tújový plot, nebo rozsáhlý svah dobře osázený skalníky. Výtvory vždy odráží schopnosti svého tvůrce. (Brno Komín)
Hypermoderní (už dokončená) betonová funkcionalistická vila, Brno – Kociánka. Plocha okolo osázená lány jalovce a skalníku, jenž poněkud narušují barevné šedé a modrošedé odstíny objektu. Snadnější, mimo plastů, kovu nebo pohledového betonu, by na údržbu byl jen trávník.
Normální zahrada Rychlokvašená zahrada
Trávník z výsevu. Vzejde za tři měsíce i bez závlahy. Je odolnější proti chorobám, ale od počátku obsahuje plevele, kterých se pochopitelně většinou lze chemicky zbavit. Je podstatně levnější. Kobercový trávník. Je třeba závlahy. Nemá li dostatek závlahy může být vážně poškozen. Má zpočátku dokonalou kvalitu a nějakou dobu neobsahuje plevele. Je náročnější na přípravu terénu a je nákladnější, než trávník založený běžných způsobem. Vzhledem závlaze a hustotě porostu je zvýšené riziko houbových chorob vyplývající ze zvýšené vlhkosti. Je zvláště vhodný pro velká převýšení, kde by běžný výsev pod závlahou trpěl zpočátku erozí.
Mladé rostliny. Při výsadbě mladých rostlin se jedinec snáze ujme a podstatně lépe odolává nepříznivým vlivům. Mladé rostliny lze nakoupit i za setinu částky oproti vzrostlé rostlině. Naproti tomu trvá i deset let než doroste velikosti vzrostlé rostliny. Mladé rostliny jsou obecně nejvýhodnější variantou do skupin a podrostu. Dominanty a solitery mohou z mladých rostlin dorůstat za dlouhou dobu. Tuto dobu lze velmi zkrátit vhodnou péčí, zejména zálivkou, ale i výživou a kvalitním mulčem. Zkrátit tuto dobu lze zahuštěnou výsadbou. Zatím lze ale rozmístit mobilní zeleň a pěstovat letničky nebo trvalky. Je doporučována výsadba dočasných dřevin, které bude později třeba vykácet. Dočasné výsadby poškozují primárně pěstované rostliny stínem a odebíráním výživy. U soliter je použití více vzrostlých dřevin vhodné. Vzrostlé rostliny. U mnoha rostlin je problém s ujmutím. Velmi často po výsadbě několik let (i tři roky a běžně i déle) rostliny vůbec nerostou. Faktem je, že s dalším růstem majitelé a snad ani architekti u těchto rostlin nepočítají a nepovažují to za chybu. Při výpadku dochází k velkým ztrátám. Zvýšené náklady jsou dány náročnějším transportem. Velmi častou chybou při výsadbě je malý, nebo žádný kořenový bal s vlášením, což pochopitelně nese riziko potíží jenž se projeví běžně i rok po výsadbě. Používání vzrostlých starších rostlin lze doporučit výjimečně. Běžně jsou však nakupovány dvoumetrové túje pro živé ploty, pro co nejrychlejší efekt.
Doplňky a prvky jsou časem opotřebovávány, což na nich nese své stopy. Spojují se s přírodou, jsou třeba i pokryty prachem, řasou a mechy. Stopy času jsou znakem používání a cennou patinou. Staré modely výrobků vzbuzují vzpomínky, starobylé symboly pozornost. Výsledky času a opotřebení však lze vykládat jako nepořádek, poškození, nemodernost nebo bezcennost harampádí. Zahradní úprava nesmí přesáhnout hranici, stát se kýčem. I pustnoucí zahrada tohoto typu má poezii. Vše je lesklé, zářivé a netknuté, což může vzbuzovat nevhodné pocity cizosti, nebo podobné asociace. Zejména použité přírodní kameny buď jsou zjevně nové, nebo obvykle nejsou v souladu s okolím. Snaha o umělé napodobení starobylosti často působí nevkusně a směšně. Zahrada může zjevně profitovat z novosti , novodobých technologií a dokonalosti, zejména má být kladen důraz na pečlivost zhotovení. I drobná viditelná nedbalost je však považována za vážnou vadu.
Lze použít skalky a suché zídky, rašeliniště, vřesoviště a jakékoliv plastiky, nebo materiály a technologie staré i nové, které ladí s okolím a jsou v souladu s vyzněním díla. Běžné skalky srůstají velmi pomalu a stěží je tedy lze použít ku prospěchu celku v okamžitém efektu. Lze ale s úspěchem použít moderních plastik s výsadbou, moderních vertikálních zahrad se zahuštěnou výsadbou. Cena je vyšší, údržba a provoz náročné. Zahrada však může reagovat i na další novodobé trendy, používat novodobé materiály a především s nimi experimentovat.
Zahradu lze budovat postupně, po etapách a radovat se z každého pokroku, plánovat a těšit se. Zahradu lze ihned plně používat a radovat se z její kompletní krásy i pokud je na úvěr. Máte vystaráno.

Pokračování v kapitole Nejvyšší kvalita za nejnižší ceny

Zpět na obsah Průvodce úpravou vaší zahrady