Průvodce úpravou vaší zahrady/Nástroje tvorby
Předchozí kapitola Pravidla kompozice v dnešní zahradní architektuře

Nástroje tvorby[editovat | editovat zdroj]
Teď, když aspoň trochu poznáte vlastnosti materiálů, máte šablony a pravidla, je čas hledat kladívka, štětce a špachtle. Následující kapitolky by Vám měly poskytnout nezbytné nástroje k tvorbě zahrady. Pomůcky k vedení výsadby a určení vhodné rostliny, či materiálu jenž bude vhodnou částí kompozice. Umožní rozvažovat celek i vhodnost částí. Bude to brnkačka.
Linie[editovat | editovat zdroj]


V zahradních úpravách jsou kromě linie výsadby (například aleje a záhony) významné linie tvarů jednotlivých použitých předmětů a jejich skupin. Linie v průhledu na krajinu vedou oko k významnému prvku. Tvar a uspořádání prvků se jeví divákovi jako systém různých linií a čar, které ohraničují nebo vyznačují formy těles. Tyto pomyslné i zřetelné linie ovládají podrobnosti celé kompozice a na jejich vzájemném uspořádání závisí působení uměleckého díla. Podle toho, jak a kde se tyto linie uplatňují, lze také rozlišit jejich hlavní vedení na linie osové, obrysové a perspektivní.
-
Oblé linie působí často přirozeněji než rovné.
-
Lze pozorovat zřetelné perspektivní linie tvořené kolejemi, elektrickým vedením a zdůrazněné tmavou hmotou korun stromů. Sbíhavé linie, které jsou vedeny k společnému bodu jej zvýrazňují a poutají k němu oko pozorovatele.
-

V sadovnické kompozici jsou výraznými liniemi souvislé hranice mezi oblohou, tmavou hmotou výsadby a světlým trávníkem. Ovšem vnímáme i obrysové linie jednotlivých dřevin, tím více, čím více tvoří habitus jasný a zřetelný tvar. Lze zde srovnat rozdíly habitu různých druhů dřevin. Mimochodem, z obrázku vyplývá jak pestrost použitých dřevin může zvyšovat dojem nejednotnosti.
-
Hranice u kontrastních barevných přechodů tvoří linie
-
Spojnice linií jsou využívány pro snadné zdůraznění nějakého prvku. Nejrozšířenějším takovým způsobem je tvorba alejí.
-
-
Větve dřevin tvoří většinou výrazné linie, především po opadu listů.
-
-
Výrazné linie tvoří někdy také barevná květenství, tím spíše pokud jsou zdrojem zájmu diváka. Obvyklým příkladem jsou třeba květenství straček (Delphinium), které bývají často využívána k „vytažení“ skupin nízkých rostlin do výšky. Podobnou službu přinese i juka či slézová růže. U květů jde o krátkodobý ale výrazný efekt, jímž však lze podpořit zážitek z proměnlivosti kompozice.
-
Oblé koruny mladých borovic působí jinak než smrky, či modříny. Ve skupině pak vyniká spíše společný obrys, než obrys jednotlivých rostlin . Linie většiny jehličnanů má celoročně stejný vzhled.
-
Obrys u sloupovitých jalovců, tújí a cypřišů zdůrazňuje v kompozici vertikály. Vertikály působí dynamicky, ale i stroze.
-
Tvary staveb tvoří výrazné linie a výsadba zahrad a parků s nimi může kontrastovat, nebo je vhodně zdůraznit.(Brno Komín)
-
U dřevin je vnímána i linie jednotlivých větví a jejich vzájemné postavení. U listnatých keřů však převládají oblé tvary a rozdíly jsou spíše v hustotě a pravidelnosti.
-
Mladé traviny, některé druhy bambusu a rákosí tvoří růstem rovněž vertikální linie. Je třeba mít na mysli, že u vody je každý tvar a linie dvojnásobné, odrazem v hladině.
-
Je vhodné si uvědomit, že i bez sloupovitých a vřetenovitých tvarů lze vytvořit vyváženou a malebnou kompozici.
-
Jako vertikály mohou působit i některé nižší rostliny, jako je Lysimachia, avšak pouze zblízka a spíše v menších kompozicích.
-
Opakováním stejného tvaru se jeho vnímání zesiluje.
-
Jednou z nejvýraznějších vertikál v krajině je soliterní topol, Populus nigra, 'Italica'.
-
Nepravidelnosti tvaru kmenů u bříz dané povětrnostními vlivy, nebo jinde i podložím, jsou zdrojem malebné krásy. (NP Šumava)
-
Umělé pravidelné linie v podmínkách parků a přírodních celků působí nepříjemně i samy o sobě, jako důkaz brutálního nevkusu správce. Posed se snajperem je už jen ozdůbka.(PP Žákova hora)
-
Přes nepravidelnost křivek, které tvoří úprava na obrázku, přes správnost údržby a odvážný kontrast světlé barvy záhonu na dobře střiženém trávníku, je toto podtržení solitery pečlivě ohraničeným kvetoucím záhonem v parku v anglickém stylu něčím neskutečně nepatřičným.
-
Ani pokud jsou výsadby v souladu se stavbou a ozdobou, a linie dobře vedou oko, není jisté, že celek je krásný a zajímavý.(Brno Žabovřesky)
-
Výsadba může být praktická, linie jednoduché a jejich působení nenápadné a a přesto mohou vytvářet nenásilně harmonický celek s výstavbou (Brno Heršpická)
Při přípravě kompozice nepravidelných zahrad je vhodné se vyhýbat vytvoření pravidelností a opakování, přímých, rovnoběžných a vodorovných linií, které zesilují vnímání lidského zásahu a naopak lze vhodně používat různých šikmých a oblých linií k rozdělení hmoty, barev a vedení pohledu. Platí zde výjimky. Rovné a rovnoběžné linie tvořené přirozenými útvary, kmeny stromů, nebo předměty které jsou v souladu s kompozicí a logicky a esteticky s ní ladí, zde mají své opodstatnění. Příkladem je schodiště z vhodného materiálu. Naopak předměty dokonale malebných linií z nevhodného materiálu, nevhodné struktury, barvy, které nejsou v souladu s kompozicí nepravidelné zahrady zde působí cizorodě nebo komicky.
-
Jednoduchý geometrický soulad forem, obrysových linií, nezaručuje příjemné prostředí a eleganci. (Brno Heršpická)
-
Linie mohou být prodlouženy pomocí odrazu ve vodní hladině, objekty jsou pak nejen zdánlivě větší a důležitější, ale působením linií se prostor snadno zdá menší a stísněnější. (Brno Heršpická)
-
Spojnice linií budov vytvářejí perspektivní linie, umocňují úmyslně soustředění pohledu na Petrov. Ovšem tento výhled zde zanedlouho bude ukryt za vzrůstající výsadbou.
-
Jednoduchá, šedá ale příjemná kompozice evokující průmyslové haly, doky a nábřeží. Oko je vedeno k barevné prodejně Hornbach.
Pokračování v kapitole Vedeme pohled návštěvníka zahrady
Zpět na obsah Průvodce úpravou vaší zahrady