Přeskočit na obsah

Pokladnice her/Klasické karetní hry/Sedma

Z Wikiknih

Hra k nám přišla v 60. letech přes Slovensko buď z Maďarska nebo snad z Podkarpatské Rusi a velmi rychle se zařadila (po boku Prší a Žolíky) mezi nejhranější hry.

  • Počet hráčů: 2-4 (Pokud hrají 3 hráči, 2 hrají spolu, sám hraje ten, který má zeleného krále. Ten zároveň platí jako sedma. Hrají-li 4 hráči, společně hrají dvojice křížem.)
  • Druh karet: německé, 32 listů
  • Bodové hodnoty: Hodnotu 10 bodů mají pouze karty eso a desítka. Kdo vyhrává poslední kolo, získá dodatečných 10 bodů. Celkem je tedy možné získat 90 bodů, tzn. na výhru stačí 50 bodů. Ostatní karty jsou v podstatě plívy s výjimkou sedmy, která bere vše (viz dále).
  • Cíl: získat co nejvíce bodů na konci hry

Pravidla hry[editovat | editovat zdroj]

Rozdají se vždy 4 karty. V lízacím balíčku zůstávají ostatní karty s výjimkou hry 3 hráčů, kdy se musí odebrat 2 karty (zpravidla osmičky). Rozdává a míchá zpravidla ten, kdo prohrál předchozí hru. Vyhazovat začíná zpravidla ten, kdo poslední hru vyhrál.

Kolo: Hráči postupně vyhazují jednu kartu. Kolo bere ta karta, která byla vyhozena jako první, nebo sedma. Pokud tedy nikdo z dalších hráčů nevyhodí kartu stejné hodnoty (=>nikoliv barvy), karty vyhozené v tomto kole bere hráč první. Jinak bere kolo hráč, který jako POSLEDNÍ vyhodil kartu beroucí kolo.

Konec kola: Kolo končí, jestliže hráč, který začínal nechce nebo nemůže kolo otočit. Kolo může být tímto hráčem otočeno kartou beroucí kolo (tzn. stejnou, která byla vyhozena jako první v tomto kole nebo sedmou).

V dalším kole začíná ten, kdo získal karty v posledním kole, a tento hráč líže karty jako první (ostatní hráči lízají podle pořadí hraní, zpravidla ve směru hodinových ručiček).

Na konci každého kola dolízávají všichni hráči (dle výše uvedeného pravidla) vždy do 4 karet najednou (ne postupně), s výjimkou ke konci hry, kdy není dostatek karet, a tedy hráči dolízávají tak, aby měli stejný počet karet.

Na konci hry (po vyhození všech karet) se sečtou body. Vítězí ten nebo ti, co získali nejvíc bodů.

Běžné vítězství je za jeden bod, vítězství 90:0 je za dva body, všechny štychy jsou za 3 body.

Hra končí okamžitě v případě, kdy na odhazovací hromádce jsou 4 stejné karty ihned po sobě. V tom případě vítězí hráč, který odhodil poslední kartu. Za takovéto vítězství se počítá 5 bodů. Za čtveřici desítek se počítá 10 bodů a za čtveřici sedmiček se počítá 15 bodů.

Domlouvání během hry: je zpravidla zakázáno, toleruje se maximálně otázka "Máš?" pokud již byla vyhozena první karta a začínající hráč chce vědět zdali jeho spoluhráč může kolo vzít.

Podívejte se také na[editovat | editovat zdroj]

  • Hola - polská varianta Sedmy

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SVOBODA, Tomáš, a kolektiv Oficiální pravidla karetních her. Praha : Eminent, 2002. ISBN 80-7281-116-9. S. 206-207.
  • OMASTA, Vojtěch; RAVIK, Slavomír. Karty, hráči, karetní hry. Praha : KMa, 2007. ISBN 978-80-7309-521-5. S. 163-165.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]