Přeskočit na obsah

Pokladnice her/Klasické karetní hry/Booby

Z Wikiknih

Jedná se o variantu bridže, určenou pro tři hráče. Hra pochází z roku 1942 a jejím tvůrcem je anglický znalec a autor her Hubert Phillips.

  • Počet hráčů : 3
  • Karty : francouzské - 52 listů
  • Hodnoty : 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, Q, K, A
  • Cíl hry : Uhrát vylicitovaný závazek.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Karty se zamíchají a každý hráč obdrží 17 karet. Poslední karta zůstává zakrytá, je odložena na stůl a je první kartou stolu (dummy).

Před tím, než hráči přistoupí k licitaci, odloží každý z ruky čtyři libovolně zvolené karty zakrytě na stůl. Tyto karty spolu s kartou, která zůstala při rozdávání, tvoří „plnou ruku“ stolu.

Licitaci zahajuje hráč sedící vlevo od rozdávajícího. Probíhá podle pravidel klasického bridže s tím, že existuje navíc nabídka nullo. Nullo, znamená závazek hlavního hráče, nevzít více než šest zdvihů v sehrávce bez trumfů. Dvě nullo znamená závazek nevzít více než pět zdvihů, tři nullo čtyř zdvihů, čtyři nullo tří zdvihů, pět nullo dvou zdvihů, šest nullo jednoho zdvihu a sedm nulo závazek nevzít ani jeden zdvih (nullo slem). Nabídka nullo se v licitaci počítá výše než hercová a níže než piková nabídka. Za vyhrání jednoho nullo se v zápise získává 30 bodů.

Hráč, který vyhrál licitaci, se stává hlavním hráčem spolu se stolem, jehož karty jsou rozloženy naproti hlavního hráče. Jako první vynáší hráč po levé ruce hlavního hráče. Po prvním výnosu jsou karty stolu otočeny. Sehrávka probíhá stejně jako v klasickém bridži pro čtyři hráče. Každý z hráčů hraje na svůj vlastní účet.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • PIJANOWSKI, Lech; PIJANOWSKI, Wojciech. Encyklopedie světových her. Praha : Euromedia, 2008. ISBN 978-80-242-2225-7. S. 254-255.