Přeskočit na obsah

Kdenlive/Slovníček

Z Wikiknih

DV - Formát digitálního videa, který vytvořili výrobci kamer. První kamery s tímto formátem se objevily v roce 1995. Obraz v kameře je převeden na digitální a zaznamenán na pásku spolu se zvukem datovým tokem přibližně 36 MB/s (konstantním). Pro převedení videa do počítače je potřeba zařízení Firewire a relativně mnoho volného místa na disku.

IEEE 1394 = Firewire - Sériová sběrnice pro spojení s PC, která je používána nejen u kamer právě kvůli velké datové propusnosti.

PAL - Norma kódování barevného signálu pro televizní vysílání, v současné době je používána jeho část pro digitální video (konkrétně rozlišení 720x576 px a snímková frekvence 25 fps).

NTSC - Norma kódování barevného signálu rozšířená zejména v USA. Od normy PAL se liší ve frekvenčním odstupu a modulaci, v rozlišení (720x480) a snímkové frekvenci (29,97 fps). PAL je technologicky pokročilejší.

16:9 a 4:3 - Poměry stran obrazu (šířka ku výšce).

MLT - Multimediální framework (soubor pomocných podprogramů či programů) pro práci s videem. Je používán nejen v Kdenlive, ale i v další programech.2.5

FFMPEG - Balík programů umožňující konverzi mezi formáty, živé vysílání multimédií apod.

DVGRAB - Knihovny pro práci se zařízením Firewire.

MPEG-2 - Ztrátový komprimační formát, používá se pro DVD a pro digitální televizní signál šířený vzduchem

MPEG-4 - Ztrátový komprimační formát, nástupce formátu MPEG2. Jeho použitím v praxi vznikly kodeky Divx, Xvid, Quicktime, později i H.264.

H.264 - Ztrátový komprimační formát, podmnožinou formátu MPEG-4, používán na Blu-ray DVD nebo pro pozemní digitální vysílání.