Kdenlive/Nový projekt

Z Wikiknih

Stisknutím tohoto tlačítka vyvoláte formulář pro vytvoření nového projektu (viz obrázek Nový projekt). Stejného výsledku můžete dosáhnout přes Soubor » Nový nebo klávesovou zkratkou CTRL+N.

Nový projekt

Do složky projektu uveďte cestu, která se použije pro ukládání věcí spojených s projektem – audio a video minuatury. Nepočítejte s tím, že soubory v této složce se automaticky objeví ve struktuře projektu. Vyberte profil, odpovídající formátu celého projektu (pokud chcete sestříhat domácí video, pak bude stačit DV PAL widescreen popřípadě DV PAL, pokud máte 4:3 kameru). Nezapomeňte, že profily nejsou pevně dané a můžete je nastavit v Nastavení » Spravovat profily, ale o tom později.

Projekt je po stisknutí tlačítka OK potřeba uložit, standardně se totiž neukládá!

Při spuštění Kdenlive se otevře nový prázdný projekt, v Nastavení » Ostatní však můžete nastavit, aby se při spuštění načetl poslední otevřený projekt.

Dále máte možnost přepsat globální nastavení zobrazování miniatur u audia a videa.

Všechna výchozí nastavení lze nastavit v Nastavení » Ostatní.

Pod nastavením profilu lze nastavit počet audio a video stop. Jejich počet a typ můžete měnit i v již založeném projektu přes hlavní menu (Projekt » Stopy) nebo z kontextové nabídky v přehledu stop v časové ose.

Vlastnosti projektu[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé vlastnosti projektu můžete později upravit v Projekt » Vlastnosti projektu, uvidíte stejný formulář jako při vytváření nového projektu.