Kdenlive/Nahrávání videa

Z Wikiknih

K čemu by byl video editor, kdyby neuměl nahrávat video. K nahrávání videa v Kdenlive slouží monitor nahrávání, v jehož spodní části máte rozbalovací box s výběrem: Firewire, Video4Linux a Zachycení obrazovky. Nad tímto boxem je umístěn ukazatel volného místa na disku a základní sada tlačítek pro přehrávání (přetáčet, přehrát, zastavit) rozšířená o další tlačítka:

Tlačítko k softwarovému připojení fyzicky připojeného firewire zařízení (například kamery apod.). Tento krok je potřeba jen při nahrávání přes Firewire.

Zapíná a vypíná nahrávání.

Slouží pro vyvolání formuláře s parametry nahrávání. Stisknutím se dostanate do Nastavení » Nastavit Kdenlive, do záložky Nahrávání a karty podle vybraného zdroje nahrávání.

V případě, že zaškrtnete volbu Automaticky přidat do projektu, se video po dokončení nahrávání automaticky přidá do projektu. V druhém případě hledejte nahraná videa ve vašem domovském adresáři.

Video4Linux[editovat | editovat zdroj]

Přes Video4Linux můžete zaznamenat obraz z webových kamerek, ale také z televizních karet.

V nastavení můžete nastavit zařízení, ze kterého se bude nahrávat (rozdílné pro audio a video), rozlišení a počet snímků za sekundu.

Firewire[editovat | editovat zdroj]

Po fyzickém připojení kamery stiskněte tlačítko Připojit, následně nastavte kameru pomocí přehrávání a přetáčení na začátek úseku, od kterého chcete nahrávat a stiskněte tlačítko Nahrávat. Nahrávání ukončíte dalším stisknutím tlačítka Nahrávat.

Čtyři typy záznamu dat (lze změnit v nastavení):

DV raw - Data jsou uložena přesně tak, jak byla přijata z kamery.

DV AVI typ 1 - Audio je nekomprimované, audio a video je ve stejném proudu. Některé starší aplikace tento formát nemusí podporovat.

DV AVI typ 2 - Audio je uloženo do samostatného proudu. Měl by být čitelný všude, avšak za cenu mírného nárůstu velikosti.

HDV - Formát, který používají kamery zaznamenávající v HD rozlišení (1080, 720).

Pokud chcete nahrát obsah celé kazety a zároveň chcete obsah rozdělit na jednotlivé klipy (scény) zaškrtněte v nastavení volbu automaticky začít nový soubor pro novou scénu.

Zachytávání obrazovky[editovat | editovat zdroj]

Pro nahrávání stiskněte tlačítko Nahrávat. Budete dotázáni na výřez obrazovky, který chcete zaznamenávat (pokud jste ovšem předtím v nastavení nevybrali nahrávání celé obrazovky). Výběr potvrdťe stisknutím klávesy ENTER nebo zrušte stiskem klávesy ESC.

Zaškrtnutím volby Nahrávat zvuk a vybráním, přes jaký backend chceme nahrávat (ALSA nebo OSS), můžeme ke screencastu zároveň nahrávat i zvuk (za předpokladu že je mikrofon správně nastaven).