Kdenlive/Historie a současnost

Z Wikiknih

Vývoj Kdenlive započal Jason Wood (který se však dále na projektu nepodílí) v roce 2002. Verze 0.1 až 0.3 byly postaveny nad PIAVE a pomalu přidávaly podporu pro různé funkce.

Od verze 0.4 byl vyměněn backend za MLT. Cyklus verze 0.6 započal po vydání verze 0.5, která však nebyla dokončena, protože vývojáři se rozhodli zaměřit své síly na verzi 0.7 (snaha netříštit síly udržováním starých verzí), která je nyní kompletně přepsána pro KDE 4 (a Qt 4).

Kdenlive neměl do nedávna žádný pevný vývojový cyklus, ale po vydání verze 0.7.0 došlo mezi vývojáři ke shodě ohledně dalšího vývojového modelu, a tak nové verze vycházejí přibližně ve dvouměsíčních intervalech.

V současné době se na vývoji podílí odhadem do 10 vývojářů. Kolem celého projektu však žije nezanedbatelná skupina uživatelů, v čemž jim vyšla vstříct nová komunitně orientovaná stránka projektu kdenlive.org.

Na nové stránce je možné se zaregistrovat, komunikovat s lidmi pomocí fóra a spolupodílet se na tvorbě dokumentace. Komunita se také snaží na stránce Supported camcorders vytvořit seznam podporovaných kamer a popřípadě přidat i krátké ukázkové video nahrané touto kamerou.