Jak zvládnout sám sebe

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jak pečovat o vztah se ženou tak, aby se společný život nestal bojem dvou cizích lidí.[editovat]

 1. Co nechceš, aby jiní činili Tobě, nečiň Ty jim. Neboli pokud dojde ke krizi, zkuste si představit sami sebe na místě vaší partnerky. Věřte, leckdy by se vám vaše slova nebo skutky rázem nezdály tak logické a správné, jak se vám zdají nyní.
 2. Mluvit a nechat mluvit. Uvědomte si, že žena po vás nechce řešení, žena chce, abyste jí aktivně naslouchal. Povídání si je pro ni životní nutnost, kterou však nelze plně saturovat jen s kamarádkami. Vaše naslouchání je pro ni současně známka, že o ni máte (stále) zájem, upevňuje to váš vztah a otevírá spoustu možností.
 3. Sex.
  • Smiřte se s tím, že nymfomanky jsou jen ve filmech.
  • Rozeznávejte vztah milenecký a vážný. Jednoduchý indikátor: milence byste si nikdy nedovolili nechat svoji špinavou košili, ať vám ji vypere.
  • Předehra - to je všechno, co se mezi vámi děje i mimo postel. Nezapomínejte, že žena mívá většinou mnohem větší potřebu fyzického kontaktu - pusa, pohlazení jen tak během dne výrazně zvyšují pravděpodobnost večerních radovánek. Pokud se kvůli něčemu rafnete, je velmi nepravděpodobné, že žena bude sdílet vaši touhu urovnat to v posteli. Nejdřív vyřešte co se stalo, případný následný sex je třešnička na dortu ve vašem usmíření.
  • Pokud s vámi vaše žena nespí, není to obvykle "za trest". Zkuste hledat důvod, nejlepším řešením je zeptat se. Možné důvody: nedořešený spor, únava, nekonečné domácí práce, při kterých prostě nemáte myšlenky na sex, problém v práci, s rodiči, dětmi... Řešení ad bod 2 - mluvte s ní, zeptejte se, projevte zájem, zkuste pomoct. Nevydírejte!
  • Nebuďte sobečtí - myslete hlavně na to, aby si to užila ona. Pak určitě nevyjdete naprázdno ani vy.
  • Komunikujte - nikdo nečeká, že budete okamžitě vědět, co a jak. Ona také sama od sebe neví, jak na vás. Dar řeči je pro tuto úlohu jako stvořený - nestyďte se a používejte ho. Nemístné sebevědomí je spíše na škodu, každá žena je jiná.
  • Dlouhodobé odmítání bolí - pokud je to jen trochu možné, snažte se vyhovět, udržujte oheň. Případné problémy řešte v zárodku. Nestrkejte hlavu do písku.
 4. Domácí práce. V dnešní době není potřeba každý den štípat dříví, tudíž není důvod dělit práce na ženské a mužské. Podělte se o ně a to dohodou. Dohodu plňte bez připomínání, upomínání staví obě strany do nepříjemné situace.
 5. Peníze. V určitém momentu (svatba, děti) je vhodné přejít na společné hospodaření s penězi. Společné znamená rovnoprávné, opět je nutná dohoda. Zjištění, že si ulíváte peníze bokem (i kdyby to bylo jen na pivo), vždy vyvolá obrovskou negativní reakci. Zkuste použít pravidlo č. 1. Pokud zvládáte i pravidlo č. 2, není přece problém své finanční požadavky zdůvodnit.
 6. Svatba, děti.
  • To není konec srandy, to je začátek nového života. Někdo na to má a někdo ne. Je nefér tahat partnerku za nos jen proto, že je vám s ní fajn v posteli, nebo že se s ní můžete chlubit před kamarády. Pokud se nehodláte ženit nebo pořizovat si děti, řekněte to hned, je nutná oboustranná dohoda.
  • I když jsou vaše děti úžasné, je s nimi spousta švandy a jsou vůbec to nejhezčí, co vás potkalo, nezapomínejte, že ta paní, co je porodila, k vám taky patří, je to dokonce žena vašeho života a stále stojí za to, věnovat jí pozornost.
 7. Buďte pozorní. Myslete na ni. Dejte si upozornění na její narozeniny, svátek a výročí svatby do mobilu. Kupte jí občas kytku nebo jiný dárek jen tak, bez důvodu a dělejte to přiměřeně často. Nevymlouvejte se na drahotu, nemusí to být pugét růží, někdy stačí karafiát, malá čokoláda, nějaká drobnost. Zkuste překvapit, milou drobnost umístěte někde, kde ji to překvapí. Zkuste občas napsat milý vzkaz a umístit jej někam, kde jej najde jen ona. Pokud nesete kytku k výročí, nestyďte se, neste ji hrdě.
 8. Buďte loajální. Stůjte při ní. Dávejte najevo, že patříte k sobě, že spolu tvoříte nedělitelnou jednotku. Nikdy ji neshazujte nebo neosočujte na veřejnosti nebo před přáteli, o své ženě před cizími mluvte vždy hezky nebo raději mlčte. Nikdy nevíte, kdo vás slyší, jak si vaše slova vyloží a z které strany se to vám nebo vaší partnerce vrátí. "Špinavé prádlo" perte vždy doma v soukromí. "Moje stará" je zakázané slovní spojení.
 9. Rodiče vaše, její.
  • Možností, jak fungovat s nimi i bez nich, je spousta, je to jen na vás a vaší partnerce. Seřaďte si priority. Na prvním místě by měla být vaše partnerka, vlastní rodina. Na druhém vaše původní rodina. Pokud tomu tak z nějakého důvodu není, je čas se zamyslet a vyvodit z toho důsledky.
  • Nekritizujte její rodiče - ať už jsou, jací jsou, je s nimi spojena doživotním poutem a to nezměníte. Nemusíte je milovat či chválit, ale respektujte je. Nebraňte se ani občasným návštěvám, jednou za čas to snad přežijete.
 10. Nenechte se obskakovat. Ač je velmi těžké odolat, řekněte prostě dost. I když to tak může vypadat, opravdu celý život netoužila stát se vaší služkou a pečovatelkou. Do této role je tlačena zpočátku zamilovaným zbožňováním a posléze společenskými stereotypy. I kdyby vám stokrát říkala, jak ji to těší, uvnitř postupně narůstá frustrace a její přetlak, ventilovaný při vhodné příležitosti, zasáhne především vás a to v souvislostech, v jakých byste to nečekali. Samozřejmě drobné laskavosti jsou dovoleny, ale hleďte, abyste jí je co nejdříve vrátili.
 11. Buďte přáteli. Až zamilovanost vyprchá, přátelství zůstane. Sdílejte spolu své myšlenky, touhy, svá přání i tajemství. Poznejte důkladně její osobnost a nebraňte se, aby poznala ona vaši. Překonejte onu umělou bariéru žena - muž. Nezraďte vaše přátelství, buďte diskrétní.
 12. Buďte zdvořilí a milí. Upřímnost nerovná se hulvátství, zdvořilost není neupřímnost. Být zdvořilí ke svým nejbližším je možná důležitější, než být zdvořilí k cizím lidem. Používejte slůvka "děkuji" a "prosím". Neříkejte něco jiného, než co si myslíte, ale své postoje sdělujte ohleduplně. Nepoužívejte falešné lichotky, ale když vám v souvislosti s ní proběhne hlavou milá myšlenka, proč se o ni nepodělit ?
 13. Vstřícnost. Buďte vstřícní a nezneužívejte její vstřícnosti. Když vám řekne "Klidně si tam dej fotbal, ten seriál poslední dobou nestojí za nic", neznamená to, že od teď už je televize při fotbalu vaše. Naopak, příště ustupte zase vy: "Stejně to zase projedou, dej tam radši ten svůj seriál".

Související stránky[editovat]