Diskuse:Praktická elektronika/RC oscilátory

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ahoj

myslíte si, že je vhodné mít povídání o zpětně vazbě zde, nebo to přesuneme na stránku Praktická elektronika/Generátory/Oscilátory?

Podobně: myslíte, že je vhodné činnost RC článku rozpracovat zde, nebo na stránce Praktická elektronika/Filtry a jejich přenos?


Tlapicka 07:42, 16. 3. 2008 (UTC)

Ahoj, stránky této učebnice potřebují trochu uspořádat. Jen rámcově: Nejdřív je třeba popsat rezistory, kondenzátory a cívky (to je). Za nimi by byla intuitivní kapitola o tom, jak LC a RLC obvody kmitají, jak se spočítá f_res, kdy napětí předbíhá proud a kdy naopak. To už bude dostatečný podklad pro kapitolu o oscilátorech.
Současné stránky Praktická elektronika/Generátory/Oscilátory a Praktická elektronika/Oscilátory potřebují sloučit! (Hlubší teoretický rozbor "Filtry a jejich přenos" s fázory, Bodeho diagramy a komplexními čísly bych nechal až někam na později, nicméně je i tak důležitý.)
Uvažme, zda nejdřív popsat klopné obvody (čili nesinusové generátory), které jsou možná intuitivnější, nebo nejdřív oscilátory (z nichž generátory vyplynou, protože také obsahují schovanou zp. vazbu. Jsem pro 1. možnost. Váš --FDominec 21:12, 17. 3. 2008 (UTC)

Malá poznámka k RC oscilátorům. Vysvětlování jejich principu na zapojení s tranzistory a "fázovacími články" je pedagogické barbarství a kamenný pravěk. Nezkušený čtenář to nepochopí nemluvě o tom že je informován mylně. Jednak nejde o fázovací články ale RC filtr dolní propust 4. řádu, která má i velice složitou přenosovou funkci a odpovídající fázovou charakteristiku posun fáze a modul přenosu pro oscilační kmitočet. Jak vysvětlujete splnění amplitudové podmínky, která musí být splněna absolutně přesně? Zapojení sice může fungovat, ale je velmi složité, výsledek (kmitočet, amplituda) je velmi nejasný, harmonické zkreslení velké, nelze jednoduše ladit kmitočet atd. Pro metodický výklad je nejjednodušší použití oscilátoru s Wienovým článkem a neinvertujícím zesilovačem (s využitím OZ).– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Hájek (diskusepříspěvky) 14. 9. 2016, 09:17‎ SE(L)Č

Zahajte diskusi ke stránce Praktická elektronika/RC oscilátory

Zahájit diskusi