Přeskočit na obsah

Diskuse:Linux

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikiknih
Poslední komentář: před 15 lety od uživatele Woodcraft v tématu „Struktura stránky
O vzniku této stránky
Prapůvodním zdrojem informací byl materiál publikovaný na webu SPŠD Plzeň (dnes již pravděpodobně nedohledatelný). "Kniha" Linux byla vůbec jedním z prvních projektů založených na české mutaci wikibooks Cílem není suplovat řadu podrobných manuálů, které lze nalézt na webu, ale vytvořit komplexní manuál pro práci s distribucí založenou na operačním systému s jádrem GNU/Linux.
Cíl tohoto materiálu
Tato wikikniha nemá suplovat manuály jednotlivých aplikací. Na druhou stranu úzká závislost na externích Informacích není žádoucí! Cílem je vytvořit ucelený materiál, který poskytne základní informace o Linuxovém systému. Jak ho nainstalovat, kde co najít a jak, obeznámit méně zkušené uživatele s postupem jak nastavit nejběžnější služby atp. Oseobně se snažím držet těchto pravidel:
  • pokud odkazuji na příkaz - pak níže uvedeným postupem
  • než založím novou stánku, zkontroluji zda-li už se některá stránka problému nevěnuje. Pokud ano odkážu na ní a problém rozvedu tam
  • je-li taková stránka už moc dlouhá, nebo začíná některá část obsahově uhýbat od původního obsahu, stránku rozdělím a založím novou. Poté zkontroluji, zda tím nedošlo k zneplatnění některého z křížových odkazů.
  • pokud odkazuji na heslo do Wikipedie upřednostňuji českou mutaci - pakliže v ní heslo není a považuji za vhodné odkaz umístit, pak odkazuji na Wikipedii anglickou

Přidáno: Woodcraft 07:34, 15. 2. 2007 (UTC)

Prosba k psaní odkazů na příkazy
Protože součástí linuxových distribucí je řada pomocných utilit pro které by bylo nesmyslné psát samostatné stránky, chtěl bych poprosit zdejší přispěvatele, aby odkazy na příkazy psali podle následujícího úzu: [[Linux:ls|ls]] Na cílovou stránku potom umístěte přesměrování, které povede tam, kde je příkaz (v tomto případě ls popsán. Viz příklad přesměrování #REDIRECT [[Linux:Přehled základních příkazů: Práce_se_soubory#ls]]. Ušetříte tak práci s psaním odkazů druhým lidem. Děkuji Woodcraft 10:43, 13. 2. 2007 (UTC)

Linux sit windows :)[editovat zdroj]

Dobry den mam dotaz ohledne site linux - windows PCckem s linuxem jsem pripojen do site poskytovatele a pres wifi kartu bych chtel todle pripojeni poskytovat dalsimu PCcku ale na tom jsou nainstalovany jen windowsy :) muze mi nekdo prosim hodit link nebo nejaky navod jak to udelat ? ja porad hledam a badam a .... ale furt nic :( dekuji moc S pozdravem R.T.

Dobrý den, potřebujete zprovoznit sdílení internetu pomocí tzv. NAT - dynamického překladu adres. Plnohodnotná podpora je v každém linuxovém jádře. Poměrně snadnou konfiguraci vám možní např. program Firestarter. Tato diskuse by se měla týkat pouze vývoje obsahu Wikipedie, po přečtení tuto kapitolku prosím smažte. --FDominec 19:55, 7. 10. 2007 (UTC)

Struktura stránky[editovat zdroj]

Autor stránky bohužel nedodržuje syntaxi Wikibooks a nevyužívá podstránky takže jednotlivé kapitoly této knihy jsou bohužel jako volné stránky ve wikibooks.

Správná syntaxe je popsána např. na http://en.wikibooks.org/wiki/Help:Links

--Jirka Dl 30. 5. 2009, 14:03 (UTC)Odpovědět

Díky za upozornění. Doporučuji si však povšimnout data kdy byla založena tato stránka (22. října 2004) a kdy byla publikovaná odkazovaná stránka o podstránkách (4. února 2009). Po pravdě řečeno, nevím od kdy vůbec podstránky fungují, Ale každopádně nadpis kapitoly ve tvaru "kapitola/subkapitola" mi přijde přinejmenším poněkud divný.
Jo a když už jsme u toho. Co takhle místo linku rozšířit obsah stránky Nápověda:Knihy? Bohužel nestíhám sledovat změny a novinky na Wikibooks, testovat je a a ještě pak přežvýkat do nějaké formy nápovědy.
Woodcraft 1. 6. 2009, 11:06 (UTC)Odpovědět