Chemický slovník/Rezonanční struktury
Rezonanční struktury jsou zakreslené hraniční struktury látky, které vznikají prostým pohybem volně pohyblivých pí-elektronů v rámci konjugovaných orbitalů v dané molekule či molekulovém iontu.[1] V realitě mezi sebou pak tyto struktury neustále přecházejí, či jsou ve stavu mezi oběma strukturami. Zakreslení tohoto hybridního stavu se pak nazývá rezonanční hybrid.
Příklady
[editovat | editovat zdroj]Využijeme například benzoátového anionu. Ten obsahuje ve své struktuře 2 kyslíky. Na který z nich umístit záporný náboj? Odpověď je v celku jednoduchá, obě dvě struktury budou stejně zastoupeny, jelikož obě dvě vazby C–O mají stejnou délku a energii. Můžeme tedy říct, že benzoátový anion se vyskytuje jako rezonanční hybrid tří rezonančních struktur.
Je však nutné podotknout, že většinu času se záporný náboj bude nacházet na jednom z kyslíku, jelikož kyslík je mnohem více elektronegativní než uhlík.
Další příklady
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Příklady ke Speciálnímu semináři z organické chemie I [online]. [Cit. 2022-12-17]. Dostupné online.