Chemický slovník/Oxidační číslo

Z Wikiknih

Oxidační číslo je zápis stavu elektronů v iontu. Je rovno výslednému náboji, který by atom získal při přejití všech vazebných elektronů v molekule k elektronegativnějšímu prvku. Nejedná se o veličinu, kterou lze fyzikálně měřit, nicméně slouží jako dobrá pomůcka, která umožňuje odhadovat některé vlastnosti prvků a jejich sloučenin (jako např. jejich redoxní schopnosti apod.). Oxidační číslo se označuje římskými číslicemi[pozn. 1] od -V přes 0 až po IX.[1] [2] [3] Používá se pro vytvoření názvu sloučeniny.[4]

Protože mají atomy stejného prvku shodnou elektronegativitu a nejsou nijak nabité, zapisuje se jejich oxidační číslo jako 0.[4]

Český systém přípon pro oxidační čísla[editovat | editovat zdroj]

Pro čísla od 1 do 8 jsou pro každý prvek pevně dané koncovky, které plní funkci chemického názvosloví.

I -ný
II -natý
III -itý
IV -ičitý
V -ičný / -ečný
VI -ový
VII -istý
VIII -ičelý
IX -utý[pozn. 2]
X[5]

Slovenský systém názvosloví má již připravené návrhy názvů koncovek pro 9., 10., 11. i 12. oxidační stupeň.[6]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. To kvůli tomu abychom od sebe formálně odlišili oxidační číslo a reálný náboj, který se zapisuje arabskými číslicemi.
  2. Prozatím se jedná jen o návrh. V prvopočátku se totiž jednalo o vtip.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JAROSLAV, Brabec. Periodická soustava prvků. [s.l.] : [s.n.]. 2 s. Název prvku č. 118 je uveden nesprávně. Dostupné online. (česky)
  2. Iridium forms compound in +9 oxidation state [online]. [Cit. 2022-11-11]. Dostupné online.
  3. Eigenschaften von borreichen Boriden und Scandium-Aluminium-Oxid-Carbiden [online]. [Cit. 2022-11-11]. Dostupné online.
  4. 4,0 4,1 VŠCHT Praha. (Elektro)chemie – slovníček základních pojmů. [s.l.] : [s.n.]. 2 s. (Věda hrou. Chemický kroužek VŠCHT Praha.) (česky)
  5. Oxidation state +10 may exist in a platinum compound [online]. [Cit. 2022-11-11]. Dostupné online.
  6. Univerzita Komenského v Bratislavě. Chemické listy. [s.l.] : [s.n.]. Kapitola KONCEPT FORMÁLNEHO OXIDAČNÉHO ČÍSLA IX A NÁVRH VALENČNÝCH PRÍPON PRE OXIDAČNÉ ČÍSLA VYŠŠIE AKO VIII, s. 511-513. (slovensky)