Chemický slovník/Obohacování uranu

Z Wikiknih
Kaskády plynových centrifug slouží k obohacení uranové rudy

Obohacování uranu je založeno na difúzi plynného fluoridu uranového, UF6, porézní membránou, kterou snadněji prochází fluorid obsahující lehčí izotop uranu. Celá operace se pomocí čerpadel mnohotisíckrát opakuje a získávají se tak dvě frakce. Jedna z nich má vyšší koncentraci lehčího izotopu (235U), druhá těžšího izotopu uranu (238U). Tyto operace jsou energeticky vysoce náročné. Proto se zavádí metody využívající plynových centrifug. To jsou velmi rychle rotující zařízení válcovitého tvaru, kde se během rotace těžší 238UF6 koncentruje směrem ke stěnám a lehčí 235UF6 směrem ke středu. Z těchto prostor jsou obě frakce odčerpávány.[1]

Efuze – Grahamův zákon[editovat | editovat zdroj]

Princip obohacování uranu je založený na efuzi – Grahamově zákoně, teda na tom že lehčí izotop má molekulu F6, která se pohybuje obecně o něco rychleji, a proto v dalších a dalších nádobách dochází k obohacování lehčím (a zároveň štěpným) izotopem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MAREČEK, Aleš; HONZA, Jaroslav. Chemie pro čtyřletá gymnázia 2. díl. Příprava vydání Zdeňka Tillová; redakce Aleš Mareček a Jaroslav Honza; ilustrace Dataprint Brno. čtvrté (druhé) opravné vydání. vyd. Brno : Nakladatelství Proton, c2014. 227 s. ISBN 978-80-902402-5-4.