Chemický slovník/Látkové množství
Látkové množství je fyzikální veličina, která je hojně využívaná v chemii. Její hlavní využití spočívá v látkových bilancích. Látkové množství je ve své podstatě pouze pomůcka k určování množství.
Charakteristika
[editovat | editovat zdroj]Jednotkou látkového množství je [mol], jeho značka je n. Velikost jednoho molu je takové množství částic, které odpovídá 12 g uhlíku 12C. To samo o sobě není příliš vypovídající, proto byla zavedena tzv. Avogadrova konstanta, která toto množství popisuje přesně (představitelněji), a to tak, že 1 mol = 6,022 · 1023 částic. Avogadrova konstanta má jednotku [mol-1]. Mol je pouze jen jakýsi pomocný rozměr, díky kterému dokážeme říct, kolik látky máme.
Látkové množství lze obrazně vysvětlit jako vážení velkého množství hrachu, kdy potřebujeme zjistit přibližnou hmotnost jedné kuličky hrachu. Tu zjistíme tak, že hmotnost kterou nám ukazují váhy podělíme počtem hrachu. Přibližná hmotnost jedné kuličky hrachu pro nás bude počet molů. Jinak lze látkové množství přirovnat k počítání s kopami nebo tucty, místo toho abychom počítali s čísly počítáme s pojmenováními, která jednotlivá čísla zastupují, což můžeme chápat jako jisté zjednodušení, stejně tak jako je počítání s moly jistým zjednodušním.
Výpočet
[editovat | editovat zdroj]Existují dva způsoby výpočtu látkového množství. Tím prvním, a mnohem častěji používaným, je výpočet pomocí molární hmotnosti.
Druhý způsob je výpočet přímo z počtu molekul, pomocí Avogadrovy konstanty, kde N je počet částic a Na Avogadrova konstanta.
Využití
[editovat | editovat zdroj]Nejčastější využití látkového množství je v chemických výpočtech. Umožňuje nám totiž přesně popsat množství látky, bez ohledu na to o jakou látku se jedná.
Jestliže se 2 g vodíku podle této rovnice přemění na vodu, nemůžeme říct, na kolik g vody se tento vodík přeměnil, protože každá molekula má jinou molekulovou hmotnost. Můžeme však říct, že se 1 mol vodíku přemění na 1 mol vody. Stejně tak můžeme říct, že s dvěma moly vodíku zreaguje jeden mol kyslíku.