Chemický slovník/Detergenty

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Detergenty jsou syntetické prací a mycí prostředky snižující povrchové napětí vody. Detergenty se skládají z aktivní složky (tenzid) a z aktivační přísady. Tenzid obsahuje hydrofilní a hydrofobní část. Zjednodušeně se dá říci, že svou hydrofobní částí přilne k nečistotě a opačným hydrofilním koncem molekuly vtáhne nečistotu do vody. Hydrofobní částí mohou být alifatické a aromatické uhlovodíky, hydrofilní část může tvořit -OH, -COOH, -SO3H skupina neno kvartérní amoniové soli. Nejdůležitější aktivační přísadou jsou kondenzované fosforečnany (tripolyfosfáty), které zvyšují prací schopnost tenzidů, změkčují vodu, zabraňují inkrustacím v pračkách a na textiliích.

Detergenty mají neblahé dopady na životní prostředí, způsobují eutrofizaci povrchových vod, zamezují výměnu mezi CO2 a O2 mezi vodou a atmosférou a hmyz se na vodě kontaminované detergenty snadno topí.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BURIÁNEK, Tomáš. Člověk a životní prostředí. Brno : Střední průmyslová škola chemická Brno. (137 s.) (Učební texty.) Bez jazykové a redakční úpravy. (česky)