Přeskočit na obsah

Chemické pokusy/Rovnováha mezi ICl a ICl3

Z Wikiknih


Rovnováha mezi ICl a ICl3
Chemikálie kyselina chlorovodíková, manganistan draselný, jod, hydroxid sodný a led
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V tomto pokusu je demonstrován vliv teploty a tlaku na rovnováhu ICl(l) + Cl2(g) → ICl3(s).

  1. Do U-trubice umístíme 0.1 g jodu a sestrojíme aparaturu na obrázku.
  2. Nastavíme trojcestný ventil tak, aby do U-trubice proudil vzduch a zapneme vývěvu, aby v baňce s hydroxidem sodným mírně probublával plyn.
  3. Nastavíme trojcestný ventil tak, aby spojoval generátor chloru s U-trubicí a začneme pomalu přikapávat kyselinu chlorovodíkovou.
  4. Chlor přicházející do kontaktu s jodem tvoří hnědě zbarvená kapalina ICl. Nastavíme intenzitu přikapávání kyseliny tak, aby se udržoval vývoj chloru.
  5. Za několik sekund začne vznikat žlutá pevná látka (ICl3) uvnitř U-trubice. Pomocí trojcestného kohoutu odpojíme přívod chloru do U-trubice (chlor bude proudit do digestoře). Otevřeme zátku na U-trubici, aby přítomný chlor mohl uniknout. Žlutá pevná látka se přemění zpět na hnědou kapalinu.
  6. Opětovným uzavřením U-trubice a připojením vyvíječe chloru dojde opět ke vzniku žluté pevné látky.
  7. Demonstraci můžeme několikrát zopakovat.
  8. Pro sledování vlivu teploty na rovnováhu odpojíme vyvíječ chloru od U-trubice, uzavřeme hadice z obou stran svorkami a U-trubici vyjmeme z aparatury. Dno U-trubice umístíme do kádinky s vařící vodou. Pozorujeme vznik hnědé kapaliny. Následně ponoříme dno U-trubice do ledové lázně a pozorujeme vznik žluté pevné látky. Experiment můžeme několikrát zopakovat.