Chemické pokusy/Plynová chromatografie

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Plynová chromatografie
Chemikálie prací prostředek (prášek), Pentan a Hexan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis[editovat]

V tomto experimentu sestrojíme improvizovaný plynový chromatograf s pomocí U-trubice naplněné pracím práškem a použijeme jej k separaci těkavých uhlovodíků.

Postup[editovat]

Před demonstrací:

  1. Vysušíme prací prášek přes noc v troubě/peci.
  2. Vysušeným pracím práškem naplníme U-trubici těsně pod boční vývody. Jednu stranu trubice uzavřeme pryžovou zátkou a druhou zakryjeme pryžovým septem.
  3. Boční vývod u hrdla se septem napojíme na přívod plynu.
  4. Od malé injekční stříkačky odřízneme hrdlo a pomocí hadice napojíme spodní část stříkačky na boční vývod U-trubice u hrdla uzavřeného zátkou.
  5. Stříkačku upevníme držákem a svorkou ke stojanu tak do vertikální polohy tak, aby její ústní směřovalo vzhůru. Na upevněnou stříkačku nasuneme stříkačkovou jehlu.
  6. Postup se stříkačkou opakujeme a hadici napojíme na přívod plynu (vyrobíme referenční trysku). Druhou trysku upevníme ke stojanu blízko té předchozí.
  7. Nalijeme vařící vodu do skleněné vany/velké kádinky a ponoříme do ní U-trubici.

Demonstrace:

  1. Spustíme přívod plynů do improvizované chromatografické kolony i referenční trysky. Zapálíme plyn unikající z trysek a nastavíme proud tak, aby oba plameny hořely stejně (plamen by měl být asi 2 mm vysoký).
  2. Odebereme asi 20 μl pentanu do malé injekční stříkačky s jehlou. Jehlou propíchneme septum U-trubice, vsuneme ji do pracího prášku a nastříkneme pentan do trubice. Spustíme stopky a pozorujeme plamen. Poznačíme čas, kdy se plamen zvýší a stane se více viditelným ve srovnání s referenčním plamenem.
  3. Vyčkáme, až se plamen vrátí do původního stavu a poté zopakujeme předchozí bod s hexanem. Pozorujeme rozdílné časy změny velikosti a barvy plamene.