Chemické pokusy/Odměrná analýza

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Odměrná analýza
Chemikálie kyselina šťavelová, hydroxid sodný, destilovaná voda, fenolftalein a ethanol
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis[editovat]

Odměrná analýza (též titrace nebo volumetrie) je běžná metoda chemické kvantitativní analýzy. Odměrná analýza využívá ke kvantitativnímu stanovení stechiometrických analytických reakcí. Podmínkou je, aby tyto reakce probíhaly dostatečně rychle a kvantitativně.

Postup[editovat]

  1. Na analytických vahách navážíme s přesností na 0,1 mg asi 0,62 až 0,64 g (COOH)2 · 2H2O.
  2. Do hrdla odměrné baňky (100 cm³) vsuneme nálevku s dlouhou stopkou tak, aby konec stopky nálevky byl pod ryskou, a kyselinu šťavelovou naváženou na lodičce beze zbytku spláchneme destilovanou vodou ze střičky do odměrné baňky. Zbytky kyseliny, které ulpí na nálevce, spláchneme rovněž do baňky. Rozpustíme pevnou kyselinu šťavelovou a baňku doplníme destilovanou vodou po rysku (spodní okraj menisku roztoku musí ležet na rysce).
  3. Navážíme asi 2 g hydroxidu sodného a převedeme ho do odměrné baňky (500 cm³), do které jsme již dříve nalili trochu destilované vody. Rozpustíme hydroxid sodný a baňku doplníme destilovanou vodou po rysku.
  4. Promyjeme byretu pomocí nálevky roztokem NaOH, jehož titr stanovujeme, a naplníme roztokem po rysku. Po vyjmutí nálevky musí spodní okraj menisku ležet na rysce označené nulou (pokud tomu tak není, zaznamenáme s přesností na 0,05 cm³ polohu spodního okraje menisku roztoku) a v byretě nesmí být bubliny vzduchu (ani za kohoutkem).
  5. Do titrační baňky odpipetujeme 20 cm³ připraveného roztoku (COOH)2 (pipetu nejdřív roztokem propláchneme), přidáme 2–3 kapky roztoku fenolftaleinu a titrujeme roztokem hydroxidu sodného za stálého míchání do červenofialového zbarvení. Pro lepší viditelnost barevného přechodu můžeme pod titrační baňku položit čtverec filtračního papíru.
  6. Stanovení provedeme 3× a pro výpočet titru použijeme průměrnou hodnotu spotřeby.
  7. Připravený roztok NaOH o známém titru můžeme použít jako odměrné činidlo při alkalimetrických stanoveních pro určení neznámé koncentrace kyseliny v roztoku (např. v octu).