Přeskočit na obsah

Chemické pokusy/Jak odlišit methanol od ethanolu

Z Wikiknih


Jak odlišit methanol od ethanolu
Chemikálie kyselina boritá, ethanol a methanol
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Methanol a ethanol jsou nejjednodušší alkoholy, které mají podobné vlastnosti (bod varu, vzhled i chuť). Není proto jednoduché je rozlišit. Dobrým způsobem, jak tyto dva alkoholy od sebe rozeznat, je jejich reakce s kyselinou boritou.

Při hoření methanolu a ethanolu dochází ke vzniku stejně zbarvených plamenů. Po přidání kyseliny borité k methanolu a ethanolu a jejich následnému zapálení dojde ihned k zelenému hoření směsi s methanol a o něco později k méně intenzivnímu hoření směsi s ethanolem. Reakcí methanolu s kyselinou boritou dojde ke vzniku velmi těkavého trimethylboritanu, který ihned po zapálení bude hořet intenzivním zeleným plamenem, naopak reakcí ethanolu s kyselinou boritou dojde ke vzniku triethylboritanu, který není zdaleka tak moc těkavý jako trimethylboritan, proto začne hořet později a intenzita zeleného plamene nebude tak výrazná. Takto můžeme rozpoznat, která z látek byla methanol, a která ethanol.

Rovnice reakcí:

3 CH3OH + H3BO3 → B(OCH3)3 + 3H2O
3 CH3CH2OH + H3BO3 → B(OC2H5)3 + 3 H2O
  1. Porcelánové odpařovací misky umístíme na vhodnou žáruvzdornou podložku, nejlépe do digestoře.
  2. Do dvou misek napipetujeme asi 5 ml ethanolu a do dalších dvou misek asi 5 ml methanolu.
  3. Do jedné misky s ethanolem a do jedné misky s methanolem přidáme malou lžičku kyseliny borité.
  4. Hořící špejlí zapálíme chemikálie ve všech miskách. Pozorujeme stejnou barvu plamene čistého ethanolu a methanolu a také rozdílnou barvu plamene methanolu po přidání kyseliny borité.