Přeskočit na obsah

Chemické pokusy/Destilace (prostá)

Z Wikiknih


Destilace (prostá)
Chemikálie manganistan draselný a destilovaná voda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Destilace je metoda oddělování složek směsi založená na různé teplotě varu (těkavosti) jednotlivých látek. V tomto pokusu si vyzkoušíme prostou destilaci roztoku manganistanu draselného.

  1. V kádince připravíme roztok manganistanu draselného. Asi 1 lžičku manganistanu draselného rozpustíme v asi 250 ml destilované vody. Část roztoku (150 ml) převedeme do destilační baňky a přidáme několik varných kamínků.
  2. Sestavíme destilační aparaturu (viz obrázek). Ke stojanu připevníme varný kruh s keramickou síťkou a na ni uchytíme destilační baňku držákem ke stojanu. K chladiči zapojíme hadice na přívod a odvod vody (dáváme pozor na správné zapojení, voda by v chladiči měla proudit vzestupným směrem) a chladič upevníme ke druhému stojanu. Následně chladič spojíme s destilační baňkou destilační hlavou. Na spodní konec chladiče nasadíme alonž ústící do předlohy a obě spojení zajistíme klipsem. Nakonec na destilační hlavu nasadíme teploměr.
  3. Spustíme chladicí vodu a ověříme těsnost zapojení. Začneme zahřívat roztok v destilační baňce.
  4. Během destilace několikrát odečteme teplotu na teploměru a po získání asi 50 ml destilátu přerušíme destilaci a srovnáme intenzitu zabarvení výchozího roztoku, kapaliny v . předloze a zbývajícího roztoku v destilační baňce. Tok vody v chladiči vypínáme až v okamžiku, kdy vychladne celá aparatura včetně destilační baňky.