Přeskočit na obsah

Chemické pokusy/Důkaz síry v organických sloučeninách

Z Wikiknih


Důkaz síry v organických sloučeninách
Chemikálie syrovátka, dusičnan draselný, uhličitan sodný, kyselina chlorovodíková a chlorid barnatý
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Síru v organických sloučeninách dokazujeme převedením na její anorganické formy - síran nebo sulfid. Při metodě důkazu prostřednictvím síranu se využívá tavení vzorku organické látky ve směsi dusičnanu draselného a uhličitanu sodného, následný důkaz vzniklého síranu se provádí přídavkem barnatých kationtů. U sulfidové metody se využívá žíhání vzorku s kovovým sodíkem a důkaz sulfidů, např. nitroprusidem sodným.

  1. Smícháme 1 g sušené syrovátky (obsahující kasein) s 1,5 g dusičnanu draselného a 0,5 g bezvodého Na2CO3. Směs důkladně promícháme.
  2. Připravenou směs intenzivně žíháme v porcelánovém kelímku upevněném na trianglu na žíhacím kruhu připevněnému ke stojanu 15-20 minut. Při žíhání vzniká bílá nebo nažloutlá tavenina.
  3. Vychladlou taveninu vyluhujeme 10% kyselinou chlorovodíkovou, kterou přidáváme k tavenině v malých dávkách.
  4. Výluh vylijeme z kelímku do kádinky a pokračujeme v přidávání kyseliny chlorovodíkové po malých dávkách, dokud nezreaguje veškerý přítomný uhličitan (přestanou se uvolňovat bublinky CO2).
  5. Výluh přefiltrujeme a přikapáním kyseliny ověříme, že filtrát neobsahuje uhličitany.
  6. K filtrátu přidáme pár kapek 10% chloridu barnatého. Pozorujeme vznik bílé sraženiny síranu barnatého, která není rozpustná v HCl (ověříme).