Architektura
Architektura (v řečtině architekton znamená původně tesař, později stavitel) je výrazem pro stavitelství a zabývá se stavitelstvím, urbanizmem, designem. Přičemž design chápe jako spojení estetiky a funkčnosti (stavební znalosti). Architektonika je oborem architektury shrnující v sobě obecné zákony architektury a jejich tvarů, nauku o jejich zákonech. Umělecké a technické řešení stavby, skladbu a uspořádání nějakého celku a jeho častí. Zabývá se také uměleckým stavitelstvím.
Anotace
[editovat | editovat zdroj]Kniha se zabývá architekturou v plném rozsahu komplexnosti a tématické širokosti. Obsahuje jak teoretické principy tak praktické principy a praktická řešení, vzorce a výpočty, popisy. Řeší architekturu s ohledem na druhy staveb, architektonické styly. Zabývá se také historií architektury.
Teorie architektury
[editovat | editovat zdroj]- Principy estetiky - krása v architektuře (design = estetika a funkčnost), Deset knih o architektuře (Vitruvious), Čtyři knihy o architektuře (Andrea Palladio),
- Architektonická kompozice - rozvržení architektonických tvarů, rozvržení architektonických prostorů, rozvržení architektonických hmot, měřítka (modul, poměry), rytmus, gradace
- Architektonická dispozice - souhrn vnitřních funkčních souvislostí stavby, půdorysné a výškové rozvržení vnitřních prostor. Téma je velmi podobné tématu Architektonická kompozice (proto se obě témata často pletou a neprávem zaměňují).
Praktická architektura
[editovat | editovat zdroj]- Pevnost a pružnost - Pevnost a pružnost stavebních materiálů, Hookův zákon, modul pružnosti.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Související
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Encyklopedický článek Architektura ve Wikipedii
- Slovníkové heslo architektura ve Wikislovníku
- Téma Architektura ve Wikicitátech