Přeskočit na obsah

Akvaristika/Stojan pod akvárium

Z Wikiknih

Neodmyslitelnou součástí akvária je stojan. Stojan musí být dostatečně pevný a stabilní a konstruovaný tak, aby jeho váha i s akváriem byla co možná nejvíc rozložená a aby splňoval nejen praktické, ale také estetické nároky vzhledem k jeho umístnění v místnosti.

Uvedené znamená, že stojan budeme řešit podle daného určení použití. Jinak bude konstruovaný pro umístění v obytných prostorech a jinak v rámci pěstírny.

  • Malá akvária do 100 l mohou být bez problémů umístěné na dřevěných stojanech, stolech či na skříni. Avšak kvůli častému styku dřeva s vodou (údržba akvária, vypařování vody z akvária) může časem dojít k nahnití, případně jinému poškození z důvodu vlhkosti.
  • Pro větší akvária je již vhodné vyztužovat nosnou konstrukci kovovými profily. V obytných prostorách je vhodným řešením nosná kovová konstrukce, na které je přichycený dřevěný obklad a dvířka.
  • Stojany pro akvária větší než 500 l je třeba řešit vždy jako masivní kovovou konstrukci, případně jako kombinaci kovové konstrukce a betonové či zděné části.

Uvědomme si také, že dřevo i kov pruží podstatně lépe než skleněné stěny akvária. Přilitím vody a časem se tak může celá tíha akvária soustředit jen do několika mála míst, což nemusí sklo vydržet. Navíc sklo s časem pomalu pracuje a křehne. Proto je vhodné mezi akvárium a stolek vložit cca 1 cm tlustou vrstvu pěnového polystyrénu nebo karimatku, která rozloží tlak.

Chystáte-li se pořídit si domů (např. do bytu v panelovém domě) velké akvárium,
zjistěte si nejprve, zdali podlaha takovou zátěž vůbec unese!