Přeskočit na obsah

Akvaristika/Akvarijní nádrž

Z Wikiknih

Co se týče provedení akvária, nejvhodnější volba je skleněná bezrámová lepená nádrž. Akvária v kovových rámech se neosvědčila. Pod rám se totiž dostává voda a ten rezne, v horším případě se objevují plísně.

Dalším typem akvária, se kterým se můžeme setkat, jsou tzv. elementky. Jedná se o nádrže lité z jednoho kusu. Výhodou je, že nehrozí uvolnění skla, nevýhodou jsou vcelku malé rozměry a vysoká cena.

Současně s pořízením akvária je potřeba vyřešit jeho umístění v domácnosti.

Velikost nádrže

[editovat | editovat zdroj]

Pořizujeme-li si nové akvárium, měli bychom uvažovat o co největším v rámci našich finančních a prostorových možností. Výhody větší nádrže, které ocení hlavně začátečníci, jsou:

  1. snáze udržíte biologickou rovnováhu
  2. delší intervaly údržby
  3. zásahy do nádrže se neprojeví tak rychle a intenzivně
  4. větší výběr ryb a rostlin
  5. větší možnosti k vytvoření zajímavého akvária (vizte Aquadesign, Aquascaping)

Tvar nádrže

[editovat | editovat zdroj]

Z estetického a praktického hlediska jsou nejvhodnější klasické nádrže, ve tvaru kvádru nebo kostky, výška nádrže by neměla přesahovat 50–60 cm a to ze dvou důvodů:

  1. Do hlubokého akvária nedosáhnete rukou na dno pro případ údržby, vysazování rostlin a pod.
  2. Vyšší vodní sloupec bráni proniknutí světla vyzařovaného z klasických zářivek až ke dnu. A právě na dno se vysazují malé rostlinky vytvářející kobercovitý porost, vyžadující ve většině případů intenzivní přímé světlo. V případě vyšší nádrže byste museli svítit např. výbojkami HQI nebo HQL, které jsou podstatně nákladnější, než klasické zářivky.

A ješte jedno důležité kritérium: Délka nádrže by měla odpovídat délce standardních zářivkových trubic —60 cm, 90 cm, 120 cm— nebo jejich kombinacím. Když má například akvárium délku 70 cm a zářivky 60 cm, na koncích nádrže je už viditelná menší intenzita osvětlení a to škodí hlavně rostlinkám náročnějším na světlo.