Wikikuchařka/Ořechový likér

Z Wikiknih

OŘECHOVKA - domácí výroba (mnohokráte osvědčený recept !) (polsky: Rosolis orzechovy)

První várka - 35 nezralých ořechů (zelených - ze stromů trhejte nejpozději na Sv. Jána) - 1 a půl litru pálené kořalky (vínovice, líh, vodka, může být i slivovice) Nezralé ořechy rozkrájíme na půlky, namočíme je do vody na 24 hodin. Potom vodu slijeme (dále ji nepoužíváme), ořechy dáme do láhve, nalijeme na ně jeden a půl litru kořalky , zavřeme mikrotenovým sáčkem a gumičkou (necháme sáčku vůli !). Postavíme na 30 dní na slunné místo.

Druhá dávka - 3/4 litru kořalky, 5 hřebíčků, 5 cm skořice, trochu pomerančové kandované kůry - 1/2 kg cukru a 1/2 litru vody povaříme spolu 15 minut Po 30 dnech ořechy slijeme a slitou kořalku (je už hodně tmavá) necháme ležet v zavřené druhé láhvi. Ořechy znovu zalijeme 3/4 litrem kořalky, přidáme hřebíček, skořici a kandovanou pomerančovou kůru. Ve vodě rozvaříme cukr (15 minut) a vychladlý svařený roztok nalijeme na ořechy. Láhev opět zavřeme sáčkem a postavíme opět na slunné místo na nejméně 2 týdny (na 3 i 4). Poté ořechy opět slijeme a smícháme s první vyluhovanou dávkou.


Nakonec ořechovku scedíme přes čisté plátno - někteří lidé ji ale nefiltrují. Výsledkem je skvělý, nasládlý, chutí ořechů naplněný likér. V letech, kdy je hodně sluníčka, se vyluhující se ořechovka v láhvi zahřeje až k 50 °C a drží teplotu i po večerech, jsou výsledky nejlepší. Běžně se dávka násobí - tzn. že se do demižónu dá např. 5 dávek najednou (tj.5x35 ks ořechů + 5x 1,5 litrů vínovice atd.). Stejně tak ale musíte potom počítat s násobným množstvím surovin pro druhou část výroby!

Pozor - použité ořechy musí mít ještě měkké jádro, uvnitř nich musí být ještě mazlavá hmota, podobná medu. Pracujte v rukavicích, ořechy děsně barví :-)