Wikikuchařka/Úsporné vaření rýže nebo těstovin

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zejména během přípravy příloh, které při vaření načerpají množství vody, není nutné udržovat vodu trvale ve varu. Úprava potraviny neprobíhá varem, ale samotnou teplotou okolní vody, a proto nehraje velkou roli, jestli má voda 100 °C nebo jen 95 °C. To se týká rýže, různých těstovin, luštěnin, ale i brambor. Namísto toho vodu přiměřeně osolíme, přidáme zvolenou přílohu a uvedeme rychle do varu. Pak vařič vypneme a celý hrnec s pokličkou zabalíme do utěrek tak, aby byl tepelně izolovaný.

Postup je dobré vyzkoušet, abychom ani nepřevařili, ani nenechali potravinu nedodělanou. Obecně platí, že je potřeba o trochu delší doba, než když se voda celou dobu vaří. Je možné, že např. některé typy těstovin trvalý var vyžadovat budou, pokud nemají být lepivé a křupavé zároveň. Obvykle lze ale s trochou cviku dosáhnout dobrých výsledků.

Pokud vaříme na elektrické plotně, necháme po uvedení vody do varu hrnec o trochu vychladnout a až pak jej zakryjeme, protože plotna má tepelnou setrvačnost a hrnec by mohl začít kypět i chvilku po vypnutí proudu.

Výhodou tohoto postupu je jednak úspora energie, jednak podstatné zmenšení rizika připálení nebo vykypění pěny. Mimo jiné také omezíme množství vlhkosti v kuchyni a uvolníme si plotnu.

Pokud chceme podávat rýži co nejdříve, je přijatelné ji nad dřezem z hrnce vyklopit do cedníku, v cedníku propláchnout 5 vteřin silným proudem vlažné vody a opět ji překlopit zpět do hrnce. Rýže se tím ochladí na vhodnou teplotu a zbaví slizké vody z vaření. Obvykle pak vyžaduje mírně přisolit.