Přeskočit na obsah

Veganství a vegetariánství/Veganská (a vegetariánská) vyvážená strava/Co je veganská strava?

Z Wikiknih

Veganství nebo také rostlinná strava. Každý to zná pod jiným pojmem. Každý vegan ale přesto žije jinak. Jeden žije zdravě, za produkty dá celou svoji výplatu a na farmářské trhy jezdí několik desítek kilometrů daleko. Naopak, někdo si dá každý den vegan tatranku, sní vegan hamburger na posezení a pak do sebe chrstne plechovku Coly. Na nákup chodí do supermarketu hned vedle a je mu jedno co kupuje, hlavně když je to vegan. Co je správně? Ani jedno. Tak co to je tedy vegan?

Co omezuji?

[editovat | editovat zdroj]

Veganstvím omezujete veškeré živočišné produkty. Tedy:

Maso

  1. červené maso (vepřové, hovězí)
  2. drůbež
  3. zvěřinu
  4. ryby
  5. mořské plody

Mléko

  1. mléko :)
  2. mléčné produkty
  3. sýry

Vajíčka

Želatina

Med

Nenechte se zmást různými emulgátory apod. Ne každý je totiž veganský. Než abyste zbytečně luštili složení, řiďte se se raději značkou V-label. Vždy to značí 100% veganské složení.

A co zdraví?

[editovat | editovat zdroj]

Naprosto zbytečná otázka. Ano, všude je napsáno jezte pestře nebo od všeho trochu Ale maso nepotřebujeme. Ani trochu

Řada lékařů se shoduje na tom, že nám maso přispívá, mléko dává vápník, vajíčka jsou důležitá. Není to pravda. Již mnoho lékařů, doktorů a odborníků opakují jednu a tu stejnou větu: Živočišné produkty výrazně podporují vznik rakoviny, srdčečních a mozkových nemocí a ve stáří lámání kostí. Navíc mléko obsahuje látku jménem kaseinkterá velmi podporuje rakovinné pučení. Lékaři objevili, že s touto látkou dokáží ¨dirigovat¨rakovinu. Když kasein do stravy přidají, rakovina se objeví a zhorší. Pokud ho odeberou rakovina zmizí nebo se zlepší.Tento pokus byl Mléko už nevypadá tak lákavě. A ani ten vápník není tak úplně pravda. Více jsem se rozepsala tady. Závěrem tedy je, že živočišné produkty nám škodí

Budu mít všechny živiny?

[editovat | editovat zdroj]

O živiny ve veganské stravě rozhoddně nouze není. Uspokojíte jak své tělo, tak chuťové buňky. Je již vědecky prokázáno že maso ani mléko ba ani vajíčka nepotřebujeme k životu. Naopak nám škodí. Všechny živiny jsou obsaženy v luštěninách, obilovinách, zelenině, ovoci a semínkách a oříškách. Vegani si musejí doplňovat vitamín B12 a podle potřeby také D3. Veganská strava obsahuje veškeré živiny.

Jde jíst nezdravě vegansky?

[editovat | editovat zdroj]

Všechno jde. Tedy, jde jíst nezdravě ale přesto vegansky. Ovšem, neznám jediného vegana který by se takto stravoval. Je to tím, že když se někdo rozhodne pro veganství, něco málo si o stravě zjistí.A zjistí i, že nemá zapotřebí jíst nezdravě vegansky. Shrnutě, veganská strava nepřináší nemoci. Veganská strava přináší výbornou,chutnou,zdravou a plnohodnotnou stravu. Ovšem, pokud by někdo vyhledával veganské polotovary a zeleninu a ovoce by nakupoval se zbytečnou chemií, nedbajíc na vyváženou stravu, může mít zdravotní potíže. Pak to ale není chyba veganství ale jeho samotného.

¨Vždyť je to drahý..¨

[editovat | editovat zdroj]

To je občas pravda. Za opravdu kvalitní tofu s bilionem certifikátů si budete muset připlatit. Ale celkově je veganská strava levnější. A proč? To co opravdu potřebujete jsou luštěniny,obiloviny, oříšky, semínka, ovoce a zelenina. Pokud dbáte na opravdu vyváženou rostlinnou stravu, bude to chtít ještě vitamín B12 a D3. Vyřadíte z jídelníčku maso. Co to změní? Bude to levnější. Ale je nad slunce jasné, že za ty nejkvalitnější potraviny si budete muset připlatit. Do Vašeho rozpočtu to ale díru neudělá. Jednou za čas si můžete koupit například černou sůl nebo sójové maso. Nebo se najíst v restauraci. Rozhodně to ale není nic, kvůli čemu byste se večer museli vešet za hlavu a vyřizovat půjčku. Ovšem za předpokladu že nebudete děnně kupovat tofu, sójové maso, seitan... Stravovat se můžete i bez toho. Jde to jenom s lušteninami, obilovinami, zeleninou, ovocem, oříšky a semínky. Veganská strava rozhodně není drahá.

Co opravdu potřebuji?

[editovat | editovat zdroj]

Jak už bylo řečeno, luštěniny, zeleninu, obiloviny, ovoce, oříšky a semínky. Je ovšem nutne doplňovat vitamín B12 (ten by měl doplňovat běžný všežravec) a pokud možno hlavně v zimě vitamín D3 Neměl bychom traky zapomínat na vitamín K2. Vše je podrobněji popsané tady Nejlepší je jíst vše bez zbytečné chemie,pesticidů a nepřírodních věcí. Brát ovoce a zeleninu od nejbližšího farmáře nebo si kupovat farmářské bedýnky. Nakupovat v bezobalovém obchodě. Kupovat geneticky nemodifikované produkty. Pěstovat si ( pokud je možnost). Žít zdravě.

Existují ¨veganské vymoženosti¨?

[editovat | editovat zdroj]

Ano. Vlastně bych veganskými vymoženostmi nazvala veganské kuřecí křidýlka, veganské rybí filety nebo veganská smetana apod. Ovšem, zdraví neškodí. Pokud si je tedy dáme v přiměřeném množství. A tak jako masové existují ve zdravé i nezdravé varientě. Můžete si zajít na skvělý vegan burger z luštěnin a obilovin v nějakém super bistru a stejně tak si koupit v supermarketu vegan burger ze sóji. Takže vegan burgeru a ani jiných ¨vymožeností¨se nemusíte bát. Jestli jsou veganské ¨vymoženosti zdravé, rozhodně není důvod se omezovat.

Dá se žít 100% rostlinně?

[editovat | editovat zdroj]

Odpověď je jednoduchá- ano K tomu je ale potřeba nebýt vegan jen ohledně stravy. Nechoďte do cirkusů a zoo, nepodporujte kožešiny a kůži. Buďte aktivní a zohledňujte veganství. Co se týče stravy, žít 100% rostlinně se rozhodně dá.

Užitečné odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  1. https://www.sonnentor.com/cs-cz/recepty-a-tipy/rady-a-tipy/vegetarianska-a-veganska-strava
  2. https://soucitne.cz/novinky/veganska-vyziva-v-kostce
  3. https://soucitne.cz/novinky/proc-lide-nesnasi-vegany
  4. https://soucitne.cz/novinky/proc-lide-nesnasi-vegany