Výroba horolezecké stěny

Z Wikiknih

Horolezecká umělá stěna se dá sice koupit, ale vlastní stěna Vás vyjde výrazně levněji a můžete si ji vyrobit přesně podle svých představ. S touto příručkou bude vše hračka.

Varování[editovat | editovat zdroj]

Pro jistotu: Autoři nejsou zodpovědní za bezpečnost stěny vyrobené podle tohoto návodu. Autoři nemusí mít patřičné vzdělání a to co fungovalo jim, nemusí fungovat Vám, obzvláště, pokud se pustíte do náročných konstrukcí v podobě převisů. Chcete-li mít jistotu, kupte si hotovou stěnu a nechte ji odborně namontovat.

Pro koho je tento návod určen[editovat | editovat zdroj]

Pro všechny, kdo rádi lezou nebo mají děti. A mají trochu místa v bytě nebo na zahradě. Občas prostě nemáte možnost jet do lezeckého centra, navíc chcete trénovat kdykoli. Děti také nemají vždy možnost jít na hřiště prolézačkami s chyty - třeba když prší. Pro lidi, které baví si občas něco udělat sám a mít pak radost z dobře odvedené práce a v tomto případě i ušetřených peněz. Návod momentálně nepokrývá pokročilejší a pokročilé návrhy a montáže jako deska s převisy nebo dokonce nakláněcí deska.

Co budeme potřebovat[editovat | editovat zdroj]

Na výrobu budete potřebovat sehnat materiál a vlastnit a nebo si půjčit nějaké to nářadí. Pokud ale uvažujete o výrobě stěny svépomocí, nejspíš již většinu tohoto nářadí doma máte (ne-li všechno).

Materiál:

 1. Desky na uchycení chytů
 2. Lak nebo barvu (nutné pro venkovní instalace)
 3. Vruty a hmoždinky na uchycení desek
 4. Hranoly nebo fošny pod desky (není nezbytné)
 5. Narážecí matice neboli buldoky
 6. Chyty
 7. Šrouby na uchycení chytů
 8. Bouldermatku (není nezbytné, ale velice doporučené)

Nářadí:

 1. Svinovací metr
 2. Kladivo
 3. Vrtačku a vrtáky
 4. Imbus klíč nebo aku-šroubovák s imbus bity
 5. Pilu "přímočarku" (ale jde to často i bez ní)
 6. Momentový klíč (není zcela nezbytné)
 7. Vodováhu nebo dlouhý hranol nebo něco rovného (není nezbytné)

Navrhujeme[editovat | editovat zdroj]

Než se pustíme do shánění materiálu, musíme si vše změřit a propočítat (včetně ceny).

Odrazit se můžeme od toho, kolik máme na stěnu místa.

Umístění stěny[editovat | editovat zdroj]

První možností je umístění v domě. Protože možná budeme při lezení používat magnézium, které práší, je vhodné to reflektovat při výběru místnosti. Zajímavou možností je proto nějaká méně obývaná místnost nebo konec chodby. Další možností je podkroví. Tam se přímo nabízí použít i převisy. Ty je ale třeba obzvláště dobře uchytit. Pokud nejste zdatní kutilové, radši to s někým zkonzultujte nebo to přenechte profesionálům.

Další možností jsou venkovní prostory na zahradě nebo na dvorku. Jednou z možností je montáž přímo na rodinný dům. Zde je ale potřeba desky montovat na tak dlouhé kotvy, aby prošly přípanou izolací. Rajději se instalaci přímo na dům zkuste vyhnout. Další možností je garáž nebo cihlový plot. Zde zkuste vybírat tak aby se lezec pokud možno nedostal do bodu, odkud bude příliš velký výhled k sousedům. Plot nebo garáž musí být samozřejmě pevné.

Desky[editovat | editovat zdroj]

Nyní si povíme vše o výběru desek k uchycení chytů.

K čemu vlastně potřebujeme desky[editovat | editovat zdroj]

Desky nám umožňují měnit polohu chytů a hlavně umožňují chyty vůbec připevnit. Pokud byste chtěli chyty připevnit rovnou do zdi vrutem do hmoždinky, tak ani neseženete správný vrut. Chyty se totiž připevňují šroubem M10 s imbus hlavou (vnitřní šestihran). Kdežto vruty M10 se nevyrábějí s vnitřním šestihranem, ale s vnějším šestihranem. A ty v chytu neutáhnete, protože vám tam nezbyde žádné místo na bit/ořech.

Materiál, tloušťka a cena desek[editovat | editovat zdroj]

Nejlepším materiálem pro desky jsou OSB desky. Dají se použít i jiné materiály, jako například překližka, ale cenový rozdíl není tak velký, abychom dělali kompromisy. Jde přeci o bezpečnost. Existují čtyři třídy OSB desek značené jednoduše 1 až 4. Čím vyšší číslo, tím vyšší kvalita. Pro domácí použití postačí třída 3, pro venkovní použití bychom měli trvat na třídě 4, které nevadí ani voda.

OSB desky se dělají v tloušťce 12 až 25 mm. Nejlepší volbou je 18 mm. Je dostatečně pevná a dobře se kombinuje s buldoky délky 17 mm.

Cena OSB desek za metr čtvereční je pak dána třídou a tloušťkou. Čím větší, tím logicky dražší. Ale i pro 18 mm a třídu 4 se v hobbymarketech v roce 2024 pohybujeme kolem 300 Kč za desku 2500 mm x 625 mm.

Velikost desek[editovat | editovat zdroj]

V následujících odstavcích si povíme něco o tom, jak stanovit rozměry desek. OSB desky se vyrábějí typicky v rozměrech 2500 mm x 1250 mm nebo v poloviční šířce 2500 mm x 625 mm. Ne vždycky se nám podaří to vykombinovat tak, abychom desky nemuseli řezat. Naštěstí některé hobbymarkety nabízejí takzvaný přířez, tedy zaříznutí desek na potřebnou velikost. Některé dokonce zdarma (zdravíme Bauhaus v Brně).

Výška desek[editovat | editovat zdroj]

Máte-li děti, volte spíše nižší výšku a snažte se to vykompenzovat šířkou. Výškou kolem 2,25 metru určitě nic nezkazíte. Čím vyšší stěna, tím důležitější je pochopitelně použití bouldermatek.

Bude-li stěna v domě, pak nám nic (snad jen ty menší děti) nebrání ji udělat až do stropu. Bude-li stěna venku, pak jsme limitováni ještě méně. Maximálně nás může omezovat podmínka, že lezec nechce koukat sousedům přes plot. Ale vzhledem k bezpečnosti je lepší to nehnat přes 2,5 metru a růst spíše do šířky.

Velkou výhodou délky 2,5 metru je, že je to častý rozměr OSB desek v hobbymarketech.

Šířka desek[editovat | editovat zdroj]

Zde opravdu záleží hlavně na tom, kolik máme místa k dispozici a kolik ho chceme obětovat. Je-li to možné, volíme násobky šířky OSB desek dostupných hobbymarketech. Častými rozměry jsou 1250mm (1,25 m) a poloviční velikost 625 mm. I když budete chtít stěnu o šířce 1250 mm, můžete se rozhodnout pro dvě desky 625 mm. Mnohem lépe se s nimi manipuluje, obzvláště v jednom člověku. Není-li možné poskládat potřebné šířky, necháme si krajní desku zaříznout na požadovanou šířku.

"Porcování" desek[editovat | editovat zdroj]

Aby se nám s deskami dobře manipulovalo při dopravě a montáži, nejspíš je budeme chtít rozřezat na menší obdélníky. Autorovi se osvědčilo si nechat desku 2500 mm x 625 mm rozdělit na dvě menší, takže se mu desky pohodlně vešky do osobního automobilu se sklopenými sedačkami. Další možností je si desku nechat rozřezat i na tři části.

Umístění děr na chyty - parametry[editovat | editovat zdroj]

Když si nějak umístíme chyty, brzy najdeme všechny pro nás lezitelné cesty a po nějaké době již nebude moc možností, jak stěnu vylézt, obzvláště je-li to jedna z těch menších. Můžeme sice chyty vyměňovat mezi sebou, ale vzniklé cesty budou nejspíš podobné. Proto do desek navrhneme více děr na chyty, než kolik máme chytů, abychom mohli chyty snadno přemisťovat a mohli si tak postavit spoustu různých cest.

Vzdálenost děr[editovat | editovat zdroj]

Doporučená vzdálenost děr je 10 cm, 12,5 cm nebo 15 cm. Čím menší vzdálenost, tím více kombinací máme, ale tím více buldoků budeme muset nakoupit a výroba bude dražší a časově náročnější. Pokud nelezete pravidelně, je 15 cm dostačujících. Pokud ale máte menší děti nebo jste sami malého vzrůstu, můžete zvážit 12,5 cm nebo dokonce 10 cm.

Typ mřížky[editovat | editovat zdroj]

Díry bychom teoreticky mohli umístit nahodile, ale těžko pak dodržíme jejich vzdálenost. Proto je lepší si vybrat čtvercovou nebo trojúhelníkovou mřížku (viz obrázek).

TODO: doplnit obrázky.

Výkres[editovat | editovat zdroj]

Nyní, když už víme rozměry desek, druh mřížky a vzdálenost děr, je dobré si vytvořit výkres. Idálně na kostičkovaný papír A4 v měřítku 1:10.

Na výkres si umístíme následující informace:

 1. Velikost a tvar desek
 2. Umístění desek vůči zemi
 3. Umístění děr pro připevnění desek ke stěně
 4. Umístění děr pro připevnění chytů

Bod 1 - velikost a tvar desek - jsme již probrali výše, takže nyní se více zaměříme na umístění děr

Umístění desek vůči zemi[editovat | editovat zdroj]

Není vždy nutné a někdy ani žádoucí, aby desky sahaly vždy až na zem. První chyty pravděpodobně nebudeme chtít dát níže než 20 cm nad zem. Navíc při venkovní instalaci na zeď nechceme, aby desky vzlínaly případnou vlhkost od země.

Umístění děr pro připevnění desek se stěně[editovat | editovat zdroj]

Naše desky mají nejspíše obdélníkový tvar a měří 625 mm na šířku a 75 až 150 cm na délku. Díry k připevnění se stěně můžeme umístit například do rohů do vrcholu čtverce o hraně 5 cm.

TODO obrázek.

Přesné umístění děr na chyty[editovat | editovat zdroj]

Dbáme na to, aby díry nebyly blízko spojů desky. Nechme si alespoň 5 cm od kraje desky. Máme-li velký smysl pro estetiku, můžeme si s tím vyhrát tak, aby byl splněn jak požadavek na minimální vzdálenost děr od okraje desky, tak pravidelná rozteč děr navzájem. U čtyř desek a čtvercové matice je to snadné, u většího počtu desek a některé rozteče to může být nemožné. Pak radši volme bezpečnost i na úkor mírné nepravidelnosti.

Příklad[editovat | editovat zdroj]

V následujícím textu budeme uvažovat požadovanou výšku lezecké stěny 2500 mm a šířku 1250 mm. Použijeme tedy dvě desky 2500 mm x 625 mm. Ty jsme si ještě z důvodu dopravy vlastním autem a snazší montáže nechali přeříznout rovnoběžně s kratší stranou na 1356 mm x 625 mm a 1137 mm x 625 mm (mohli jsme zvolit i jiné rozložení). Pro snazší montáž budeme nahoru umisťovat menší desky, protože jsou lehčí.

TODO: naskenovat a přidat obrázek.

Autor se rozhodl desky umístit k vysokému cihlovému plotu, spodní hrana spodní desky bude umístěna 30 cm nad zem. Díry na šrouby se rozhodl umístit 5 cm od okrajů každé desky. Dále se rozhodl pro čtvercový rastr pro díry na chyty s roztečí 15 cm a pro zachování rastru i mezi deskami. Aby rastr pěkně vyšel a zároveň aby byla zachovaná co nejdelší vzdálenost děr na chyty od okrajů desky, začneme kreslit díry od středu stěny - od průsečíku vodorovného a svislého spoje. Pro rastr 15 cm to vychází tak, že první čtyři díry umístíme do vrcholu čtverce o hraně 7,5 cm, jehož roh přes diagonálu je v průsečíku vodorovného a svislého spoje (viz obrázek). Dále pak postupujeme po 15 cm rovnoběžně s hranami desek. Na konci se nepřibližujeme pod 7,5 cm, takže na spodní desce nám vyjde 4 x 9 děr a na horní 4 x 7 děr.

Seznam materiálu[editovat | editovat zdroj]

Desky jsme si tedy již probrali a máme je vybrané. Nyní si podle plánku spočítáme, kolik budeme mít děr na chyty a tedy i buldoků. Pro náš příklad s čtvercovou roztečí stačí vynásobit počet děr v řádku počtem řádku a vyjde nám 128 buldoků. Buldoky se dělají v několika variantách. Buď jako narážecí matice a nebo jako T matice. I narážecí matice je dostatečně bezpečná a je až 14x levnější než T matice. Narážecí matice se dělají buď s hloubkou tunelu 12 mm (častější, hlavně v hobbymarketech), nebo 17 mm (většinou pouze v e-shopech výrobců a u přeprodejců typu allegro). Cenově jsou velmi podobné, proto volíme 17mm.

Dále budeme potřebovat uchytit desky do zdi. Budeme uvažovat rovnou cihlovou zeď bez převisu. Nyní máme dvě možnosti. Buď chceme desky montovat rovnou na zeď a nebo k deskám zezadu přimontujeme hranoly. Obojí má své výhody a nevýhody. Podle způsobu upevnění desek na zeď budeme vybírat velikost vrutů k připevnění desek se zdi.

Montáž desek rovnou na zeď[editovat | editovat zdroj]

Tato varianta je jednodušší na konstrukci, ale klade větší nároky na velikost šroubů pro připevnění chytů. Šrouby totiž nebudou moci vyčuhovat z druhé strany buldoku. Bude tam překážet zeď.

Montáž desek s hranoly[editovat | editovat zdroj]

Tato varianta nám usnadní výběr šroubů pro uchycení chytů, ale zároveň bude vyžadovat další položku - dřevěné hranoly. Je to zajímavá možnost pro venkovní instalaci, která zajistí, že deska může zezadu dýchat. Ale není to nezbytné.

Varianty hranolů:

Pouze svisle: Hranoly můžeme dát jen svisle z boků, tak aby procházely našimi dírami pro upevnění ke zdi. Pro pouze svislé hranoly hovoří to, že deska bude lépe dýchat a venku se na vodorovném hranolu nebude držet voda

Rámeček: a nebo z nich můžeme vytvořit celý rámeček.

Z toho si jednoduše vypočteme potřebnou délku hranolů.

Jen jako podložky: Nebo můžeme hranoly nařezat na malé kusy o délce trojnásobku jejich tloušťky (čili pro 20 mm bude délka 60 mm) a použít je jako podložky. Tato varianta je nejlevnější. Počet kusů se rovná počtu míst, na kterých budeme uchycovat desky. Budeme-li dávat na každou desku 6 vrutů, bude počet dílů 6x počet desek. Čili pro čtyři desky a tloušťku hranolu 20 mm bychom potřebovali hranol o délce 60 mm x 24 kusů 1440 mm. Koupíme tedy Jeden dvoumetrový hranol 20x40mm.

Výběr kotvící techniky[editovat | editovat zdroj]

Tato problematika je poněkud obsáhlá a velice důležitá, aby na nás celá konstrukce nespadla. Záleží totiž na materiálu zdi, ke které kotvíme.

Předpokládejme, že kotvíme do cihly nebo do panelu a můžeme tedy použít klasické hmoždinky a vruty. Použijme raději hmoždinky o průměru 14 mm a délce 75 mm, tím asi nic nezkazíme. Ty mají nosnost řádově desítky kg. Proto na jednu desku dáme minimálně čtyři šrouby. Na delší desky klidně radši šest. Vrut musí hmoždinku přesahovat alespoň o 1 cm, takže minimální délku vrutu v mm spočítáme jako délka hmoždinky + 10 + tloušťka desky. Pokud chceme dát pod desky hranoly, tak ještě připočítáme tloušťku hranolů. Takže pro náš příklad bez hranolů by to bylo 75 + 10 + 18 = 103 mm. Nejbližší větší jsou 110 mm. Do hmoždinky o vnější tloušťce 14 mm patří vrut s průměrem 10 mm. Použijeme tedy vrut 10x110 mm. Pro variantu s hranolem budeme mí dalších 40 mm a budeme tedy potřebovat minimální délku 143 mm. Zde by se nabízela možnost to ošidit a jít do vrutu 10x140 mm, ale protože jde o bezpečnost, volíme radši 10x160 mm.

Výběr chytů[editovat | editovat zdroj]

Nejlepší pověst mají chyty značky AIX, ale existuje i celá řada dalších kvalitních značek za dobrou cenu.

TODO rozpracovat.

Finální seznam - příklad venkovní instalace (ceny 2024)[editovat | editovat zdroj]

 • 2x OSB deska 2500 x 625 x 18 mm - nechat přeříznout ve vzdálenosti 1356 mm: cca. 700 Kč
 • dřevěný hranol (lať) 40x20x200 mm: 85 Kč
 • lodní lak Luxol 2,5 l: 650 Kč
 • ředidlo 6006: 75 Kč
 • 24x hmoždinka Fischer UX 14x75 S: cca. 800 Kč
 • 24x vrut 10x140 mm: 300 Kč
 • 128 narážecích matic (buldoků) hloubky 17 mm: 300 - 1000 Kč
 • 15 chytů dle zkušeností lezce: cca 1800 Kč
 • 15 šroubů M10 s délkou dle velikosti chytů: cca. 50 Kč

Čili orientačně si připravíme 5000 Kč. Takováto stěna by ale v obchodě stálá minimálně 10 000 Kč

Sháníme materiál[editovat | editovat zdroj]

Plánek i seznam materiálu máme v ruce a můžeme se pustit do shánění materiálu, případně nářadí.

Jak již bylo naznačeno, většinu věcí seženeme v běžných hobbymarketech za takové ceny, že se nevyplatí to objednávat ve specializovaných eshopech. Snad jedinou výjimkou jsou buldoky, které se v hobbymarketech pohybují od 8 do 12 Kč za kus, ale přímo u výrobců se dají objednat za méně než 1,50 Kč za kus. To při počtu více než 100 ks udělá snadno rozdíl klidně i 500 Kč a to i se započítánám poštovného.

Pouze chyty se prodávají ve sportovních obchodech a e-shopech. Sportovní obchod pomůže s výběrem a může doporučit i vhodné šrouby pro uchycení do buldoků. Pokud nepodoručí a nebo jste objednali online, není to problém.

TODO přesunout následující odstavec do návrhu a upravit finální seznam na konkrétní chyty.

Jestliže jste použili hranoly, stačí Vám pár základních velikostí šroubů a trefíte se. Pokud ne, budete muset počítat přesněji a možná dojde i na podložky. Délka šroubu se dá vypočítat jako hloubka tunelu v chytu + tlouštka desky + hloubka buldoku. Takže v našem případě to je hloubka tunelu v chytu plus 25 mm.

Veškeré seženeme v každém hobby marketu.

Vlastní montáž[editovat | editovat zdroj]

Máme-li vše nakoupené a namodelované na papíře, samotná výroba je pak již poměrně snadná.

Řežeme hranol(y)[editovat | editovat zdroj]

Varianty rámeček, svislé hranoly: nařežeme dle výkresu

Hranoly jako podložky: Hranol nebo hranoly si nařežeme na stejně dlouhé kusy dle výpočtu v návrhu.

Lakujeme[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní instalace: stačí dva nátěry, použijeme interiérový lak. TODO přesunout do návrhu.

Venkovní ínstalace: hranoly potřebují dva nátěry, desky tři. Mezi nátěry je dodržujeme dobu schnutí dle laku, obvykle 20 hodin. Při prvním a druhém lakování nalakujeme desky velurovým válečkem a hranoly štětkou. Při třetím lakování už jen desky válečkem. Po každém natření umyjeme váleček a štětku malým množštvím ředidla. Autor na desku 2500 mm x 1250 mm a dvoumetrový hranol spotřeboval všech 2,5 l lodního laku.

Montujeme buldoky[editovat | editovat zdroj]

Když zaschne, můžeme do desek vyvrtat všechny díry na buldoky dle plánku (kompletně skrz desku). Poté je tam naklepeme kladivem až nadoraz. Dbáme přitom na to, která strana desky bude zadní a která přední, aby do sebe zapadaly drážky a pera a buldoky byly natlučené ze zadní strany.

Montáž hranolů[editovat | editovat zdroj]

Jestliže jsme se rozhodli použít hranoly jako rámeček nebo svisle, připevníme hranoly k desce vruty tak, aby nevyčnívaly z desky. Nebo je můžeme přilepit. Nebo použit vingly. Nebo zámky.

Jestliže jsme si hranoly nařezali na malé kousky, vyvrtáme do nich díry o šířce vrutu.

Montáž na stěnu[editovat | editovat zdroj]

Nyní si připravíme stěnu, na kterou budeme montovat desku. Naměříme si spodní hranu a naznačíme tužkou. Dále budeme potřebovat druhého člověka a nebo něco na podložení, abychom si mohli v klidu vyvrtat značky na díry na připevnění desek. Desku přiložíme na stěnu buldoky ke zdi a vyvrtáme díry k uchycení desky ke stěně.

Poté sejmeme stěnu a vyvrtáme díry na požadovanou hloubku. Do děr natlučeme hmoždinky. Desku vrátíme na místo a přišroubujeme. Dbáme na to, abychom měli buldoky u stěny.

Nyní již stačí do buldoků přišroubovat chyty. Chyty s dírou na zajišťovací vrut zajistíme tímto vrutem.

TODO přidat fotky z montáže

Lezeme[editovat | editovat zdroj]

Stěna je již připravená a my se konečně můžeme pustit do lezení. Pro vlastní lezení stačí boty lezečky a pytlík s magnéziem. Pro rekreační lezení se dá lézt i bez magnézia, ale s ním je to samozřejmě lepší. A kdo chce ušetřit za lezečky, může se podívat po bazarech.

Tak ať se vám hezky leze!